Kredi Notu Neden Düşer ve Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kayıt Bürosu (KBB) bankalardan kredi ve kart kullanıcılarının kayıtlarını tutarak düzenli ödeme yapmaması, sürekli borçlanması halinde kredi notunda düşme olur.

Kredi Notunun Düşme Nedenleri

Finans kurumları tarafınca alınan kredilerin ve kullanmakta olduğunuz kartların borçların ödemelerini düzenli yapıp yapılmadığının kaydı Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulur. Tekrardan bir ihtiyaç, konut ya da bankaların vermiş olduğu kartların ücretini düzenli yapılamaması, borcu olan birinin tekrardan krediyi kullanabilmek için başvuru yapabilmek için müracaat yaptıklarında KKB kayıtlarına bankalar bakmaktadır.

  • Çektiği kredilerin zamanında ödemesini yapması;
  • Kullandığı banka kartlarının geri ödemesini aksatmaması;
  • Sık sık başvuru yapmaları;
  • Çeklerin zamanında ödenmemesi;
  • 5 yıl içerisinde bankalardan herhangi bir işlem yapmaması.

Bankalar tarafından sağlanan ihtiyacınızı karşılamak amacıyla aldığınız kredilerin her zaman için geri ödemelerinin düzenli olarak ve zamanında ödemelerde gerçekleştirmelisiniz. Bu ödemeler kredilerinde ve kartlar için geçerli olmaktadır. Şayet zamanında gerçekten ödemelerinin gerçekleştirilememesi halinde ise borçlanmanız sebebiyle puanınız düşecektir.

Kayıt bürosunca tutulan kayıtlar notunuzda düşme olmasına rağmen sık sık başvurularda bulunmanız halinde bu durum tüketicinin notunun düşmesine neden olacaktır.

Finans kurumlarının vermiş olduğu kartları düzenli olarak kullanılmaması halinde ya da çok az kullanılması halnde hesaplarınızın aktif olmasına rağmen kullanmayan hesap sahiplerinin notunda düşme görülecektir. Özellikle de 5 yıl içerisinde kullanılmayan hesaplara ait tutulan kayıtlar en düşük olacağından, tekrardan bir başvurunuz olması halindeyse onaylanmaz. Notunun düşmesinde şu durumlar etkili olur:

Etkileyen Durumlar Yüzdesi (%)
Kredilerin geri ödemesi 35
Borçlanma 35
Yeni kredi çekmeniz 11
Başvuru sıklığı 10
Diğer durumlar 9

Başkasına kefil olmuş ve o kişi alınan paranın geri ödemesi düzenli yapılamaması halinde hem parayı kullanan kişilerin hem de kefil olan kişinin notlarında düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle de herhangi birine kişinin maddi destek alabilmesi için kefil olan kişilerin puanlarında eksilme olur.

Çoğunlukla esnaf olanların kullanmakta olduğunuz çeklerin vadesi gelmesi halinde ödememeniz durumunda gününde ödenmeyen çekler nedeniyle kişilerin puanında düşme meydana gelecektir. Ev ya da iş yerlerinin kirasını bankaya senetle ödeyenlerin, kira zamanında bankaya yaptığı ödeme sonucunda senetini alanların zamanında verilmesi durumunda bankalar kayıt altına alınacak olduğu için notunuzda azalma meydana gelecektir.

Kredi Notunu Yükseltme

Tutulan kayıtlarda kişinin puanı 1500 ile 1900 arasında olması halinde o kişiye destek bankalar sağlanmaktadır. Fakat daha önceden aldığı ödemelerini yapmaması halinde, kefil olması halinde, hesabını düzenli kullanamaması halindeyse bu kişilerin puanında eksilme olur. Bankaların kişinin başvurusunu onaylayabilmesi için notlarında yüksek olmasıdır.

Bankalar az riskli olarak görülen 1100 ile 1499 arasında olması durumunda “Az Riskli” olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda alacağınız paranın onaylanması bankaların çoğunda mümkün olmamaktadır.

Notunuzu tekrardan yükseltmek, istediğiniz zaman bankalar verilen desteği alabilmek için ödemelerinizi yükseltmeniz gerekmektedir. Daha önceden aldığınız paranın geri ödemesini zamanında, aksatmadan ve miktarında ödemesi gerekmektedir. Daha önceki ödemelerini düzenli ve vadesinde ödememesi nedeniyle notlarında düşme gerçekleşmesi için mutlaka alınan kredilerin zamanında ödemesi gerekiyor.

Puanında düşme olması halinde, geri kalan ödemelerini aksatmadan yaptığında ise bu puanı tekrardan yükselecektir.

Vadesinde ödeme yapmanız durumunda eksi puana sahip olma durumunda yükselmesi için bankaların vermiş olduğu kartları düzenli olarak kullanmalısınız. KKB tarafından tutulan kayıtların sonucunda puanınız yükselmesi için kullanmanız gerekmektedir. Özellikle de sık sık kartlarınızı kullanmadığınız zaman ya da kartlarınız sonucunda yaptığınız borçları vermek zorundasınız. Şayet bu ödemeleri gerçekleştirmezseniz durumunda ise puanınız ciddi oranda eksilecektir. Hangi banka olursa olsun, şayet bu borçlarını vermesi halinde aynı şekilde kartlarınızı kullanmadığınız gibi geri ödemesini de gerçekleştirilmesini yapmamanız durumunda yine tutulan kayıtlara göre puanınızda düşme olur.

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Düşük nota sahip olan kullanıcıların herhangi bir kefil ya da evrak talep etmeden kolaylıkla bankalardan yeni bir para alarak daha önceden aldıkları ve ödeme yapmada zorlandıkları kredilerini borcunu verme imkanı bulunmaktadır. Bankalar, KKB tarafından tutulan kayıtlara göre “Az Riskli” olarak isimlendiren müşterilerine de şu bankalar müşterilerine para verebilmektedir.

Banka Adı Evrak Kefil
Enpara.com Talep etmiyor İstemiyor
CEPTETEB Talep etmiyor İstemiyor
Aktif Bank Talep etmiyor İstemiyor
ING Bank Çok düşük not istiyor İstemiyor

Bankalar tarafından verilen bilgiler sonucunda başvuruda bulunduğunuz zaman kayıtlar incelenecektir. Çok düşük olması halinde puanınız yukarıda verdiğimiz bankalar tarafından paraların sizlere tekrardan verilmesi mümkündür. Ayrıca bu bankalar verilecek kredinin sadece müşterilerine özel olmamaktadır.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle