Reeskont Kredisi Ne İşe Yarar ve Nasıl Temin Edilir?

Reeskont kredisi ne olduğu ve kredinin nasıl alacağınız,bu kredinin ne işe yaradığı ve onaylanması durumunda nasıl kullanacak olduğunuz hakkında detaylı bilgiler

Reeskont Kredisi

resimMerkez bankası onayı ile oluşturulan paraya bağlı olarak bütün politikaların dahil edildiği geleneksel bir kredi türü olmaktadır. Banka sayesinde verilen bir senedin iskonto edildiği zaman, merkez bankası tarafından senetlerin tekrardan iskonto edilmedi durumunda kişilere reeskont kredisi verilmektedir. 

reeskont kredileri herhangi bir bankalar tarafından alınan senet iskonto edilmesi durumunda daha sonrasında Merkez bankası ile birlikte senetlerin tekrardan kırdırılması edilmesi halinde oluşan kredi türünün merkez bankaları ile birlikte oluşturulacak maddi durumların kapsamı ile birlikte geleneksel bir kredi olmaktadır. Reeskont kredisi merkez bankası şu şekilde alınmaktadır:

  • Senetin bankaya götürülerek iskonto ettirilmesi;
  • Senedi iskonto edilmesi halinde para edinmesi;
  • Merkez bankası tarafından senetin kırdırılması sonrasında tekrardan iskonto edilmesi.

Firmaların bankalar tarafından elinde bulunan senetlerin iskonto edilmesi durumunda merkez bankası tarafından istediği zamanlar içerisinde kırdırılmış edilmiş bir seneti tekrardan iskontosu edilebilir. Bu işlemin yapılma nedenleri arasında piyasada bir canlanma olmasını sağlayacaktır. 

Reskont kredisinin anlamı olarak iskonto edilmekte olan bir senet merkez bankası tarafından ikinci kez iskonto edilmesi anlamına gelmektedir. 

Piyasanın canlanması amacıyla firmalar ile birliktede bozdurulan senetleri tekrardan kırdırmaktadır. Bu sayede firmalar ile birlikte döviz ya da sevk sonrasında döviz kazandırıcı hizmetlerinin finans amacıyla gerçekleştirilebilir.

Kimler İçin Uygundur?

İşlem ihracat yapmakta olan ve mal üretmekte olan firmaların ya da imalatçıların döviz kazandırmak amacı ile birlikte hizmet yapan ve ihracı olan firmalar tarafından tüm ihracatların gerçekleştiği işlemler olmaktadır.

Döviz kazanmak amacıyla ve finans sağlaması amacıyla T.C. Merkez bankası ile birlikte iş birliği yaparak gerçekleştirilmektedir. Her sene ülkemizde 17 milyar ABD doları kullandırılmaktadır.

Sadece döviz olarak gerçekleşmeyecek ve Türk Lirası olarak da gerçekleştirilebilmektedir.

Firmalar tarafından bir limit olmaktadır. Bu nedenle de alınacak kredi kapsamında bir kredi bulunur. Her sene olmak üzere döviz ya da Türk lirası olabilir. Kredilerin 350 milyon ABD doları kredi kullanılabilmektedir. Dış ticaret yapabilecek olan sermayesi olan şirketlerin ise 400 milyon ABD dolarının kredi imkanı sağlanabilmektedir. Ayrıca kişiler şu tür kredileri de kullanabilir:

  • EUR;
  • TL;
  • JPY;
  • GBP;
  • USD.

Bu kredi türünün alt limiti de bulunmaktadır. KOBİ vasfına haiz olan firmalar ile birliktede 50.000 ABD doları olacaktır. Diğer firmalar alabileceği ise 100.000 ABD doları da alt limiti olabilir. Kredinin vade süresi bulunmaktadır. 360 güne kadar vade süresi vardır. Faiz miktarları ise T.C merkez bankası tarafından belirlenmektedir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle