Taşıt kredisi hesaplama
Kredi türü
Kredi Vadesi
Kredi tutarı
Son Güncelleme: 2024.07.14

Taşıt kredisi veren bankalar

Faiz(%):
0 %
Toplam Ödeme:
150 TL
Aylık Taksit:
0 TL
Yıllık Maliyet
0.00%
Aylık Maliyet
0.00%
Tahsis Ücreti
150 TL
Faiz(%):
2.49 %
Toplam Ödeme:
43 164 TL
Aylık Taksit:
1 434 TL
Yıllık Maliyet
34.33%
Aylık Maliyet
2.49%
Tahsis Ücreti
150 TL
Faiz(%):
2.66 %
Toplam Ödeme:
43 922 TL
Aylık Taksit:
1 464 TL
Yıllık Maliyet
37.03%
Aylık Maliyet
2.66%
Tahsis Ücreti
0 TL
Faiz(%):
3.36 %
Toplam Ödeme:
48 344 TL
Aylık Taksit:
1 606 TL
Yıllık Maliyet
48.67%
Aylık Maliyet
3.36%
Tahsis Ücreti
158 TL

Taşıt Kredisi

Taşıt kredisi alabilmek isterken her zaman için kişinin kendi bütçesine uygun olarak taksitlendirme yapması önemlidir. Doğru hesaplanmamış bir krediyi almanız sonucunda kişinin zorlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle de her zaman için internet sitemizde taşıt kredisi hesaplamasını yapabilir. Anlaşmalı olduğumuz bankaların işledikleri faiz tutarları sitemizde hesaplama bölümüne anlık olarak işlenmektedir. Bu nedenle de sizler hangi bankanın ne kadar faiz karşılığında krediyi verecek olduğunu öğrenebilir ve bütçenize uygun olan krediyi alacağınız bankayı seçebilirsiniz. Taşıt kredisi alacağınız zaman sadece faiz oranı hesaplanmamaktadır.

  • Dosya masrafı;
  • Sigortalar;
  • Ekspertiz maliyeti;
  • KKDF;

Yukarıda ki masraflarda kredi taksitlendirme ücretinde etkili olacaktır. Taşıt kredisi alınması durumunda banka tarafından araba ipotek altına alınacak ve kredi kapatılmadan araba tam olarak sizin sayılmayacaktır. Arabayı satmak istiyorsanız tekrardan bankaya olan borcunuzu ödemeniz ya da arabayı alacak kişinin bankaya olan borçla birlikte alması gerekmektedir.

Banka tarafından alacağınız kredi onaylanması ve almanız durumunda, alacak olduğunuz arabayı almaktan vazgeçtiyseniz 14 gün içerisinde bunu bankaya bildirirseniz hiçbir ceza ödemeden kapatabilirsiniz. Fakat 14 günü geçmesi durumunda ise kapatmak istediğiniz de %2 oranında ceza ödemeniz söz konusu olacaktır.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Kredi faiz oranları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ayrıca sürekli olarak değişen güncel faiz tutarları anlaşmalı olduğumuz bankalar tarafından sitemize anlık olarak aktarılmaktadır. Bu nedenle de taşıt kredisi hesaplama programını kullanarak hesaplama yaparken almak istediğiniz anapara miktarını ve vade süresini girerek hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Hesaplanması

Bir kişi araba satın alabilmek için taşıt kredisi alacağı zaman sadece bankaların belirlemiş olduğu faiz oranlarına bakmamalıdır. Çünkü taşıt kredilerinin ilave farklı ücretleri de bulunmaktadır. Fakat ihtiyaç kredisine göre daha fazla vade süreleri bulunmaktadır. En uygun taşıt kredisini veren bankayı bulabilmek ve kredi tutarını hesaplayabilmek için ilk olarak banka tarafından verilecek olan faiz miktarının, sigortaların, da eklemeniz gerekmektedir. Alacak olduğunuz arabaya göre farklı şartlar bulunmaktadır. Sıfır olan bir araba ile ikinci el bir araba arasında farklı şartlar bulunur.

Çoğu kişinin aklına ihtiyaç kredisi mi yoksa taşıt kredisinin mi daha avantajlı olduğu sorusu akıllara gelmektedir. İlk olarak ihtiyaç kredisinin 36 ay vadesinin fakat taşıt kredisi için 48 ay boyunca vade süresi bulunmaktadır. 1 yıl daha uzun vade ile almanız mümkündür. Sizlerde alacağınız anaparanın ihtiyaç kredisinde mi yoksa taşıt kredisinde mi daha avantajlı olduğunu öğrenmek için sayfamıza bakarak hesaplama yapmalısınız.

Taşıt Kredisinin Ödenmemesi

Taşıt kredisi almanız durumunda gelirinize uygun olarak taksitlendirme yapmanız gerekmektedir. Şayet gelirinizde azalma ya da ihtiyaçlarınızda artma olması durumunda yapılandırma isteyebilirsiniz. Bunun için yapılandırma yaparken taksit sayısının artacağını ama faizin de artacağını unutmamalısınız. Fakat ikinci bir yapılandırma yapılacağı zaman bunu düşük faizle yapılması durumunda ilk alınan taksitlerin faizine göre daha düşük olması durumunda ise daha az toplam ödeme olabilir.

Kredi taksitlerinin her ay düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Sizin ilk taşıt kredisini alacağınız zaman ödeme planınıza uygun olması gerekmektedir. 90 gün boyunca ödeme yapılmaması durumunda bankalar yasal takip süresini başlatması mümkün olacaktır. Bu durumda ise bankaların ipotek altında olan arabanıza el koyması ile birlikte satışını gerçekleştireceklerdir.

Taşıt Kredisi Başvurusu

Taşıt kredileri için başvuru yapacağınız zaman öncesinde internet sitemizde hesaplamasını yaparak bilgi sahibi olmalı ve sizlere uygun krediyi hangi bankanın vereceğini öğrenerek bankaya başvurmalısınız. Evraklarınızın tamamı değerlendirilecek ve banka tarafından en çok 4 yıl boyunca taşıt kredisi onaylandığında alabilirsiniz. Taşıt kredisi için istenilen belgeler arasında öncelikle 0 kilometre olan bir araç ile 2. el arasında fark bulunmaktadır. Bunların ilk öncelikle 0 km bir arabanın faturası ile başvuru yapacağınız gibi, 2. el bir otomobilin ise noter tarafından tasdik edilerek satış sözleşmesini götürerek başvuruda yapmanız gerekmektedir.

Taşıt kredileri için alacak olduğunuz anaparanın 0 km araçlar için %70’i banka tarafından sizlere kredi olarak verilmektedir. 2. el bir araç satın alacağınız zaman ise bu aracın %50’si banka tarafından kredi olarak verilecektir. Bunun hesaplamasını yapabilmek için sitemizde ki taşıt kredisi hesaplama bölümünden istediğiniz tutar ve vadeyi girip hesaplama yapmanız mümkündür.