Askere Giderken KYK, Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Askerlik yapmadan bankalardan KYK, bireysel kredi ya da kart borçlarını ödeyemeden askere gideceklerin yapması gerekenler.

Askere Gidenin Bireysel Kredi Borcu

Askerde Kredi Borcu

Bankalardan alınan bireysel kredilerin geri ödemesi bitmeden askere gitmek zorunda kalanların, bankayla görüşerek tekrardan borcunda yapılandırma yapmalıdır. Askerlik tecil süresi dolarak, askerliğini yapmak zorundaysanız yasalar gereği askerliğini  Askerliğe gidecek olan birinin bankadan çekmiş olduğu bireysel borcun, askerliğin mazeret göstererek ertelenmesi ya da sona ermesi söz konusu olmaz. Yapılması gerekenler şunlardır:

  • Taksit ertelenmesi;
  • Borcun tekrardan yapılandırılarak bütçesine uygun hale getirilmesi;
  • Borç transferi yaptırmak.

Yapılandırmayı tercih edilmesi halinde, her bankanın kendisine ait kuralları olduğundan bu şartlara uymayanlara ödeyeceği paranın yapılandırmasının yapılmayacağı bilmesi gerekiyor. Yapılandırma banka tarafından kabul edilmezse başka bir finans kuruluşundan kredinin alınmasıyla, kapatılması için para transferi yapmalıdır.

Böylelikle alacağınız yeni kredinizin ödeme başlangıcını birkaç ay sonrasına erteleyebilir, kaç taksitte ödeme yapacağınızı ve miktarını tekrardan planlayabilirsiniz. 

Askere Gidenin Kredi Kartı Borcu

Müşterinin kart borçlarını ödeyemeden askere gidecek olması durumunda, her ay asgari miktarı ödenmelidir. Ödeyecek durumu olmayanların bankayla görüşmesi ve taksitlendirme yapılması için müracaat etmelidir. Birçok banka müşterisinin kart borçları için kolaylık sağlamakta ve taksitlendirme yapmaktadır.

  • Taksitlendirilmesini istemek;
  • Bankadan bireysel kredi alarak kapamak.

Banka, borçlu askerliğini mecburen yapması gerektiği durumuna bakmadan alacağını tahsil etmek isteyecektir. 3 ay boyunca en düşük miktarın ödenmemesi halinde banka tarafından avukata verilerek yasal işlemler yapılır. İcra takibinin başlamasıyla birlikte bankanın alacağının tamamı ve avukat masrafları da ödemek zorunda kalırsınız. Günümüzde bankalar borçlulara sağladığı avantajlardan yararlanılmalı ve icranın başlamaması önlemelidir.

Hakkında haciz işlemi başlatılan birinin merkez bankasının kara listeliler arasına girer.

Askere Gidenin KYK Borcu

Yüksek öğrenimini tamamlarken Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere ödenen geri ödemeli bursların bir süre sonra ödemesi gerekmektedir. Ödenmemesi durumunda öğrenim katkısı alan öğrencilerin ödememesi durumunda yasal işlem başlatılır. KYK tarafından alınan öğrenim kredisinin ödeme zamanı şayet askerlik dönemine denk geliyorsa askere gidip geldikten sonra ödeme yapabilirler.

Borçlunun ödeme yapamayacağından askere gitmeden önce bulunduğu şehrin KYK müdürlüğüne başvurması gerekiyor. Askerlik şubesinden alacakları bir belge ve borcun askerlik bitimine kadar ertelenmesini istediğini belirten bir dilekçe yazmalıdır. Bu sayede almış olduğu öğrenim kredisinde ödeme ertelenir. Ödemesi  gereken miktarın askerlik bitimine kadar ertelenmesi ve mahkemeye verilmeden terhis olduktan sonra ödemeye başlayabilir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 1,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle