Orta Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Bankalar tarafından kredi almak isteyenlerin finans desteğini alabilmeleri için puanı yüksek olmalıdır. Orta riskli kredi notu nedir ve alabileceğiniz bankaların listesi.

Kredi Notu Özellikleri

Bir banka tarafından verilen kartının nasıl kullanıldığı ya da daha önceden aldığı parayı ödeme şekli göz önüne alınarak hesaplanmaktadır. Bir bankadan aldığınız ihtiyaç ya da konut kredisinin ve kart aidatlarının düzenli ödenmemesi durumunda Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kayıtlarında tutulmaktadır.

Daha önceden aldığınız paranın bankaya düzenli ödenememesi gibi bir durumda ise başka bir finansal destek sağlayan kurumlardan alınacak paranın verilmesi için KKB tarafından tutulan kayıtlara bakılacaktır. Düşük düzeyde olması sonucunda ya da kara listeye alınan kişilerin istediği maddi desteğin onaylanmama ihtimali daha yüksektir. Şu şekilde özellikleri vardır.

  • 9 adet bankanın kayıtları sonucunda oluşur;
  • Veriler 1 ile 1900 arasında bir notun oluşmasını sağlar;
  • 5 yıl içerisinde herhangi bir kart ya da ihtiyaç/konut kredileri kullanılmaması durumunda 0 puan olarak kayıt edilir.

İhtiyaç kredisi hesaplayınız
Kredi türü
Kredi tutarı
Kredi vadesi
Son Güncelleme: 2024.05.20

15.000 TL 36 ay vade ile en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

36 vade ile 15 000,00 TL İhtiyaç kredisi veren en uygun 5 banka (son güncelleme: 2024.05.20):

BankaFaizAylık TaksitToplam MaliyetTahsis ÜcretiYıllık Maliyet
Enpara2.35% 670 TL24 074 TL 0 TL39.61%
VakıfBank
(BAHAR KREDİSİ - ADK)
2.72% 720 TL25 769 TL 75 TL47.72%
Yapı Kredi2.77% 730 TL25 997 TL 75 TL48.77%
Odeabank2.99% 750 TL27 012 TL 79 TL53.49%
ING Bank3.79% 900 TL32 408 TL 75 TL79.25%

Bankalar tarafından belirlenmiş olan notun otomatik bir kriter olarak alınarak değerlendirmeye alınmaktadır. Daha önceden aldığı kart ya da kredinin düzgün ödenememesi gibi bir durumda kendi bankalarından alacağı paranın da düzgün ödenemeyeceği göz önüne alındığından kurumun istediğiniz parayı alamazsınız.

Bu puanın düşük ya da yüksek olması kişilere bağlı olmaktadır. 5 yıl içerisinde aldıkları paranın ödemelerini aksatmayan ve herhangi bir bankaya da borcu olmayanların notu yüksek olur.

Aralıkları

Kurumlar tarafından belirlenmiş olan notun otomatik bir kriter olarak alınarak değerlendirmeye alınmaktadır. Daha önceden aldığı kart ya da paranın düzgün ödenememesi gibi bir durumda kendi bankalarından alacağı paranın düzgün ödenemeyeceği göz önüne alındığından finansal destek sağlayan kurum tarafından para alamazsınız. Puanlar aşağıdaki tabloda olmaktadır.

Puan Derecesi
1 – 699 En riskli
700 – 1099 Orta riskli
1100 – 1499 Az riskli
1500 – 1699 İyi
1700 – 1900 Çok İyi

Bir bankaya cep telefonlarından para ihtiyacını karşılayabilmek amacıya kısa mesaj attıkları zaman şayet KKB yönünden belirlenen puanların çok düşük olması, kara listeye alınması halinde çok kısa bir süre içerisinde değerlendirme yapılması KKB puanı sonucunda olur. Finans desteği sağlayan kurum tarafından “Az Riskli” olarak adlandırılan ve puanının 1100 ile 1499 arasında olan kişilere cevap verme konusunda tereddüt yaşamaktadır. Az Riskli olan kişilere finans desteği sağlanabilmesi için aylık gelirine bakılacak, çalıştıkları kurum ve meslekleri sonucunda değerlendirilmeleri olumlu ya da olumsuz olur.

Hesaplanması

KKB bağlı finans kurumlarından almak istediğiniz para değerlendirilirken her zaman için belli şartlar bulunmaktadır. Daha önceden kullanmakta olduğunuz kart ödemesinin ya da aldığınız ihtiyaç/konut kredisini düzenli ödememeniz sizleri en büyük oranda etkiler.

Kriterler Etkileme Oranı (%)
Geri ödeme 35
Borcunun olmaması 35
Yeni kredi almış olması 11
5 yıl içinde kullandığı krediler 10
Diğer Faktörler (mesleği, çalışma durumu vs..) 9

Az riskli grup içerisinde olan kişilerden bankalar olumsuz yanıt vermeden önce puanını hesaplaması yeterli olmayacaktır. Bu durumda kalan bir tüketici için finans desteği sağlanabilmesi için kişinin iş yaşantısına bakacak ve aynı zamanda da mal beyanı ya da kefil istemesi sonucunda talep ettiği miktarı verebilir.

Kredi Notu Yükselmesi İçin Yapılması Gerekenler

Değerlendirme sırasında finans kurumlarından aldığınız kredileri nasıl ödediğiniz önemlidir. Aynı zamanda da kartınız varsa bunun aidatları tamamen 5 yıl içerisinde ödemiş olmanız gerekmektedir. Kartların ekstresini düzenli ödememeniz ya da asgari tutarını ödemeniz bile etkilemektedir. Farklı bir bankadan aldığınız borcunuz varsa şayet bu durumda sizin ödeme durumunuz göz önüne alınır. Yan geliriniz olduğunu kanıtlamazsanız kurumların desteği alamazsınız.

Yeni bir krediyi aldığınız zaman ardından başka bir bankadan kredi almak istediğiniz zaman bunu banka ödeme yapmakta zorlanacağınız için kabul etmez.

Yüksek limiti olan kartların sahipleri şayet ekstre tarihinde hepsini ödenmesi durumunda ve aksatılmaması ciddi oranda etkilemektedir. Bu sebeple de KKB tarafından kayıt altına alınan kartların her zaman için zamanında aksatılmadan ödenmesi sizin puan hanenize artı olarak yazılacaktır.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle