Kredili Mevduat Hesabı Borcu Nedir?

Bankaların sağlamış olduğu bir tür kredi olan kredili mevduat hesabının özellikleri nelerdir, nasıl açılır, hesaba ait borç hangi yöntemlerle ödenebilir hakkında makale.

Kredili Mevduat Hesabı

resim

Bankaların müşterileri için sağlamış oldukları kredilerin bir türü olan kredili mevduat hesabı günümüzde tüm bankalar tarafından müşterilerine sunulan bir opsiyon haline gelmiştir. Kimi bankalar bu hesabı bankada normal hesap açılışı esnasında otomatik olarak tanımlarken, kimi bankalar da müşteri isteğine göre bu opsiyonu sağlamaktadır.

Belli limitler dahilinde açılan bu hesap aynen kredi kartı gibi o an hesapta para olmasa bile kişilerin hesaplarından ödeme yapmalarına, para çekmelerine imkan sağlamaktadır. Bu yönüyle müşterilen bankadan çekmiş olduklar bir tür kredi olarak kabul edilebilir. Kredili mevduat hesabının limiti,

 • Müşterinin aylık belgelendirdiği gelir düzeyine
 • Müşterinin kredi notuna

göre belirlenen en üst limitler dahilinde açılmaktadır. Çoğunlukla bu hesabın en üst limiti müşterinin aylık gelirinin üç katı gibi bir oranda belirlenmektedir. Eğer kredi notu yönünden herhangi bir risk yoksa bankaların çoğu bu hesabı tüm müşterilerinin kullanıma sunmaktadırlar.  Bu hesap sayesinde banka hesabında yeterli miktarda para bulunmasa bile;

 • Para çekmek
 • Alışveriş yapmak
 • Fatura ödemek

mümkündür. Bu sayede acil durumlarda banka müşterileri nakit sıkıntısı çekmemektedirler.

Kredili Mevduat Hesabının Özellikleri

Bu hesap türü bir tür kredi olarak kabul edilebilir. Bu nedenle kendine özgü olarak bir takım özellikleri bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bu hesap türünde faiz günlük olarak işlemektedir. 
 • ATM’den para çekilebilir, internet bankacılığından para gönderilebilir veya internetten alışveriş yapılabilir
 • Hesaptan para çıkışı oldukça müşterinin mevduat hesabı eksiye düşer
 • Hesabın kapatılması müşterinin inisiyatifindedir. İstenildiği zaman kapatılabilir.
 • Kredi gibi müşterinin bankadan kullanmış olduğu bir ürün varsa kişiler kendileri istemese bile hesaplarında para olmadığında bu hesaptan otomatik ödeme gerçekleştirilir.
 • Otomatik ödeme talimatlı faturalar ve ödemeler aynı şekilde hesaptan para olmasa bile kredili hesaptan otomatik olarak ödenir.

Bu hesabın açılışında kimi bankalar müşteri isteğine bakarken, kimileri de kendilerini doğrudan bu hesabı açmaktadırlar. Hesabın açılığı veya kullanılışı için bankaya herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Sadece kullanılan miktar kadar faiz ödemesi işler.

Hesap kesim tarihini takip ederek gerekli ödemeyi gerçekleştirmek bu bakımdan önemlidir. Hesap kesim tarihi aynı kredi kartlarında olduğu gibi müşteriler tarafından talep edilebilmektedir. Her ayın beşi, onu, on beşi, yirmisi ve yirmi beşi olarak tercih edilebilen bu tarih, eğer herhangi bir talep olmazsa normalde her ayın ilk iş günü alarak ayarlanır.

resim

Kredili hesabı açıp kapatmak tamamen müşterinin inisiyatifindedir

 

Kredili Mevduat Hesabı Borç Kapatma

Bir tür kredi olduğu için bu hesabın ödemelerini aksatmamak ve zamanında ödemek oldukça önemlidir. Aynı kredilerde olduğu gibi burada da faiz işlemektedir ve belli bir oranda asgari ödeme şartı vardır. Hesap kesim tarihinden itibaren on gün içerisinde asgari ödemenin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenden ötürü kredili mevduat hesabı borcunu kapatmakta ihmalkar olunmamalı, en kısa sürede borç kapatılmalıdır. Bu hesaba ait olan borçlar şu şekillerde ödenebilir:

 • Virman yaparak. Hesaplar arası transfer demek olan virman işlemi syesinde aynı bankada bulunan farklı hesaplar arasında para göndermek mümkündür. Bu sayede kredili hesabın bağlı olduğu mevduat hesabında para olmasa bile para bulunan başka bir hesaptan virman yaparak borç ödemesi gerçekleştirilebilir.
 • ATM’den para yatırarak. Bu hesap türünde mevduat hesabınıza para yatırıldığı zaman ilk olarak kredili hesaptaki borç ödenir. Daha sonra kalan tutar varsa mevduat hesabında artı olarak görünür. Bu nedenle ATM’lerden normal bir şekilde hesabınıza para yatırdığınızda başka bir işlem yapmaya gerek kalmadan doğrudan kredili hesabın borcu ödenmiş olur.
 • EFT yaparak. Başka bir bankadaki hesabınızdan kredili hesabın bağlı olduğu mevduat hesabına para gönderdiğiniz zaman aynı şekilde ilk olarak kredili hesaptaki borç ödenir, arta kalan tutar mevduat hesabınıza yatar.

Bu şekillerde ödenebilen kredili mevduat hesabı borcunu en kısa zamanda ödemek oldukça önemlidir. Çünkü bu hesaba günlük olarak faiz işletilir ve faiz oranı diğer bankacılık ürünlerine kıyasla biraz daha yüksektir. Günümüzde kredile mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranı:

 • Yüzde 2.25 

gibi yüksek bir orandır. Bu nedenle ilk olarak bu hesabın borcunu için para yatırmak oldukça akıllıca bir seçim olacaktır. Bu sayede sadece kalan miktar üzerinden günlük faiz işlemiş olur.

 


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle