Kredi Notunu Ücretsiz Öğrenme ve Yükseltmenin Yolları

Tüketicilerin ihtiyacı olan finansal desteği sağlamakta olan bankalardan destek alabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Puanınızı öğrenmenin yolları.

Kredi Notunu Öğrenme

Kredi Notu Öğrenme

Bankalar tarafından belirlenen krediyi alabilmek için aranan özellikler arasında ilk olarak puan gelmektedir. Cep telefonunuzdan kısa mesaj atarak finans kurumları tarafından sağlanan ihtiyaç, konut krediler ya da kartınızın alabilmeniz için bu puanın yüksek olması gerekmektedir. Birazdan puanı düşük olanların nasıl yükseltmesi gerektiği konusunda bilgilendirme yapacağız. Ama ilk olarak yazımız içerisinde bu puanı nasıl sorgulamanızdan önce KKB tarafından nasıl tutulduğunu açıklamak istiyoruz.

  • Vadesinde ödemelerinizi yapmış olmanız;
  • Yeni alınmış kredinin olmaması;
  • 5 yıl içerisinde kart ya da kredinin kullanılmış olması;
  • Mesleğiniz ve çalışma durumunuz.

Findeks notunuzu öğrenmek için bankalara müracaat etmeniz sonucunda kolaylıkla bilgi almanız mümkün olur. Bunun için finans desteğini sağlamak istediğiniz bankanın en yakın şubesine gitmeniz sonucunda öğrenerek başvuru yapıp yapmama konusunda karar verebilirsiniz.Televizyon reklamlarında bankalara cep telefonuyla kısa mesaj atmanız sonucunda finans desteğini alabileceğiniz konusunda sizlere olumlu ya da olumsuz sonuç verebilecektir. Fakat notu öğrenmeniz bu yöntemle mümkün olmamaktadır.

Şubeye gitmeden de bankanın sunduğu hizmetler arasında İnternet bankacılığı tarafından öğrenmeniz için ilk olarak bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir. Banka müşterilerinin hesaplarına girerek puanlarını sorgulayabilir ve bilgi almaları da mümkün olmaktadır. Şayet banka şubelerinden öğrenmek istemiyorsanız 9.50 TL ücret karşılığında öğrenmeniz mümkün olacaktır. Bunu öğrenebilmek için Kredi Kayıt Bürosu (KKB) İnternet sitesine üye olmanız gerekmektedir.

Üyelik işlemi sırasında gerçek bilgilerinizi girmeniz zorunluluğu bulunmaktadır. İstenilen bilgiler girilmesi sonrasında puanınızı öğrenebilirsiniz.

Akbank ya da diğer bankaların sağladığı Mobil İnternet uygulaması sayesinde öğrenmeniz de mümkün olur. Mobil uygulamasında yer alan “Başvurular” kısmına tıklamanız gerekmektedir. Her bankada farklı seçenekler çıkmaktadır. Fakat başında “KKB” yazan bölüme tıklamanız sonucunda kolaylıkla öğrenmeniz mümkün olur. Bu sayede de sizler almak istediğiniz krediyi vermeleri için bankalar tarafından referans olarak algılanacak puanınızı öğrenmeniz mümkündür.

Kredi Puanını Yükseltme

Finans kurumları ile yaptığınız işlemlerin her zaman için bankaların ortak işbirliği içerisinde olduğu Kredi Kayıt Bürosu altında kaydedilecek ve sizlerin başka bir banka tarafından finans destek almak istediğiniz zaman önünüze çıkmaktadır. Ödemelerini düzenli olarak yapamayan ya da kişilerin aldığı parayı tekrar zamanında ödenmemesi durumunda burada kayıt altında kalacaktır. Kara listeye giren bir tüketicinin tekrardan kredi alması mümkün değilken ödemelerini aksatan ya da zamanında yapmayan 5 yıl içerisinde bankanın verdiği kartı kullanmaması ya da herhangi bir krediyi almaması durumunda ise kişilerin puanı sıfırlanacaktır.

Bankalara müracaat etmeniz durumunda ise onaylanabilmesi için KKB tarafndan tutulan kayıtlar incelenecek ve şayet 0 ile 1400 arasında bir puana sahip olmanız riskli olarak adlandırılacağından kredi alma ihtimaliniz düşük olur. 1400 ile 1900 arasında olması halinde ise krediyi almanız mümkündür. Puanınızı nasıl yükselteceğiniz konusunda ise sizlere şu şekilde bilgilendirme yapmalıyız.

  • Ödemelerinizi düzenli yapmak;
  • Bütçenize uygun kredinin alınması;
  • Asgari tutar yerine tamamını yatırmanız;
  • 5 yıl içerisinde aktif olarak kartınızı kullanmanız.

Düzensiz olarak ödeme yapmamanız gerekmektedir. Ödemelerinizi düzene koymanız durumunda ise notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Sık sık kredi başvurusunda bulunma sonucunda herhangi bir puan düşmesine neden olmayacaktır. Fakat sık sık başvuruda bulunması halinde ise bu durumun olumsuz izlenim yaratmasına sebep olur. 12 ay içerisinde şayet sık sık her ay başvuruda bulunmanız durumunda ve olumsuz değerlendirilmesi halinde tekrar tekrar başvuru yapılması durumunda bankalar tarafından başvurularınızın “riskli” olarak adlandırılır.

Riskli olarak adlandırılacak ve durumunda ise herhangi bir banka onay vermeyecektir.

Bir tüketicinin puanının yüksek olması durumunda bankalar tarafından ayrıcalık tanınacaktır. İlk olarak alacağınız paranın “düşük faizle” alınma imkanı olur. Vade süresi içerisinde ise borçlanma ayrıcalığı tanınır. Başvurusu olanların ise puanında yüksek olması durumunda kısa zamanda onaylanacak ve kefil ya da teminat göstermeniz istenmeyecektir. Düşük puana sahip olanların riskli olarak isimlendirilecek olması nedeniyle mutlaka onay verilebilmesi için kefil istendiği gibi teminat göstermeniz de gerekmektedir.

Ödemelerin aksatılması durumunda kredilerin onaylanmamasına ve puanın düşmesine neden olur. Ödemeleri bütçenize göre ayarlamanız ve unutmadan her ay vade günü olduğunda düzenli ödeyin. Bütçenize uygun olarak belirlemeli ve onay alabilmek için aksatmamanız çok önemlidir. Bankaların dikkat ettiği ve kişilerden herhangi bir teminat göstermemeleri ya da kefil istememesi için puanınız yüksek olmalıdır.

Konut Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Oranları
Kredi türü
Kredi tutarı
Kredi vadesi
Son Güncelleme: 2024.06.22
120 vade ile 150 000,00 TL Konut kredisi veren en uygun 5 banka (son güncelleme: 2024.06.22):
BankaFaizAylık TaksitToplam MaliyetTahsis ÜcretiYıllık Maliyet
VakıfBank
(Sonbahara Özel SarıPanjur Konut Kredisi)
1.45% 2 730 TL318 412 TL 750 TL19.88%
DenizBank1.58% 3 180 TL381 314 TL 0 TL25.28%
AKBANK1.99% 3 290 TL395 361 TL 0 TL26.68%
Yapı Kredi2.33% 3 730 TL447 620 TL 0 TL31.84%
ING Bank2.39% 3 970 TL459 634 TL 750 TL34.64%


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle