Bankalardan Ön Onaylı Kredi Kullanımı ve Anlamı

Kredi çekmek isteyen bireyler bankaya gitmeden telefon veya internet yolu ile ön başvuru yapabilmektedirler. Bu tip başvurularda şayet ön başvuru olumlu sonuçlanırsa kredi ön onaylı olarak geçer.

Ön Onaylı Kredi Başvurusu

Bankalar, müşterilerinin harcama ve gelirlerini takip ederek bir kredi limiti oluştururlar. Bu krediye ön onaylı kredi adı verilmiştir. Banka, müşterinin gelir ve gider hesaplamalarına bağlı olarak belirli bir limit oluşturur. Bu limit oluşturulurken, müşterinin her ay ne kadar ödeme yapabileceği, herhangi bir mal varlığı olup olmadığı ve aldığı maaş göz önünde bulundurulur. Bunlara bağlı olarak banka yaptığı hesap sonucunda çıkan kredi limitini müşteriye mümkün olan her yol ile iletir. Maaş müşterisi olunan bankalar, müşterilerine bu tip kredilerde daha yüksek oranlar teklif edebilirler. Fakat bu kredi olanakları sadece belirli süreler için geçerli olup bu süre dolduğunda teklif geçerliliğini yitirmektedir. 

Bankaların ön onaylı kredileri müşteriye sms ve mail yolu ile iletilmektedir. Aynı zamanda müşterisi olduğunuz bankadan kredi başvurusu yaparken (bankanın size tanımladığı limitin daha yüksek olması halinde) farklı ve daha yüksek bir teklif önerisini de başvuruyu tamamlamadan önce görüntüleyebilirsiniz. 

Farklı bankaların tarafınıza tanımladıkları limitler ile çeşitli bankalardan kredi çekebilirsiniz. Aynı banka krediyi kullanmanız halinde size tekrar ön onaylı kredi çıkartabilir. Bu durum sizin gelirinize ve ödeme imkanınıza bağlıdır. 

Ön Onaylı Kredi Kullanımı

Ön Onaylı Kredi Kullanımı

Ön Onaylı Kredi Kullanımı

Müşterisi olduğunuz bankasının telefon uygulaması veya internet bankacılığını kullanıyorsanız, başvurunuzu direkt olarak internet üzerinden yapabilir ve birkaç dakika içinde kolaylıkla kredinizi kullanabilirsiniz. Bazen bazı bankalar müşterileri olmayan kullanıcılar için de ön onaylı kredi verebilmektedirler. Bu tip durumlarda krediyi kullanabilmek için öncelikle bankayı ziyaret edip kendinize bir hesap açtırmanız ve daha sonra krediyi kullanmanız gerekmektedir. 

Kullanacağınız tutar banka tarafından belirlense dahi kendi giderlerinizi de hesaba katarakt krediyi kullanmanız gerekir. Gelecek dönemde zor bir duruma girmemek için bankadan tarafınıza tanımlanan limit ve taksitin bütçenizde bir sarsıntıya sebep olmayacağından emin olmanız gerekmektedir. Tutarı çekeceğiniz bankanın hali hazırda müşterisi iseniz tarafınıza tanımlanan limit başvurunuzun ardından birkaç dakika sonra hesabınıza tanımlanacaktır. Tanımlanan tutardan sigorta gideri kesilecektir. Ödemeye başlayacağınız tarih ise başvuru sırasında birkaç farklı seçenek ile size sunulmaktadır. 

Ön Onaylı Kredi Hesaplaması

Ön Onaylı Kredi Hesaplaması

 

Ön Onaylı Kredi Avantajları

  •  Krediniz ön onaylı olduğu takdirde anında çekebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. 
  • Tutar banka tarafından belirlendiği için gelir oranınız ile doğru orantılıdır. Bu sebeple ödeme açısından zorluk çekmezsiniz. 
  • Bankaya gitmeden krediyi kullanabilirsiniz. 
  • Bir defa ön onayı kredi kullanıp düzenli ödediğiniz takdirde banka gelecek dönemlerde daha yüksek oranlar ile size farklı teklifler sunacaktır. Böylece ileride daha yüksek tutarlarda kredi kullanabilirsiniz. 

 Ön Onaylı Kredi Reddi

Ön onaylı krediler bankaların yaptığı çalışmalar sonucunda tarafınıza sunulur. Fakat banka, sizin belirli bir dönemdeki gelirinize göre hesaplama yaptığından dolayı bu tip kredilere bir kullanım süre sınırı koyar. Bu süre sınırını aştığınız takdirde ön onaylı kredi teklifiniz aktif durumdan pasif duruma geçer. Bu durumda bir sonraki ön onaylı kredi tutarını bekleyebilir veya bankanızdan yeni bir başvuruda bulunabilirsiniz. Şayet gelir durumunuza herhangi bir düşüş yok ise banka size aynı tutarı veya daha fazlasını kolaylıkla sunar. 

Bir çok kullanıcı ön onaylı kredi reddinden dolayı şikayetlerde bulunmaktadır. Kredinin reddi sizin durumunuzla alakalı olmasa da teklifin süre aşımına uğramasından dolayı olabilir. Bu sebeple red cevabı alırsanız tekrar başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Fakat şayet gelir durumunuzda bir düşüş olmuş ise yaptığınız yeni başvuru da red cevabı ile sonuçlanabilir. 

Diğer sebepler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Tarafınıza tanımlanan ön onaylı tutar sonrasında kredi veya kredi kartlarınızın taksit ödemelerinde gecikmeler meydana gelmiş olabilir ve riskli ödeyici kategorisine girmiş olabilirsiniz,
  • Size tanımlanan limitin üzerine başka bir bankadan kredi kullanmanız halinde ilk başta teklif edilen tutar geçerliliğini yitirebilir.
  • İş yeriniz SGK primlerinizi ödemese veya ödemeyi geciktirirse banka işten çıkmış veya çıkartılmış olabileceğiniz ihtimalini göz önünde bulundurabilir,
  • Tarafınıza tanımlanan limitin ardından birçok bankadan başvuruda bulunmuş olabilirsiniz ki bu durum krediyi kullanma ihtimalinizi düşürecektir. 
  • Bankadan yaptığınız başvuru esnasında şube yetkilisi taksitlerini ödemeyeceğinize dair bir durum olduğu düşünebilir. 
Ön Onaylı Kredi Reddi

Ön Onaylı Kredi Reddi

 

Bankalar sundukları ön onaylı seçenekler için bir süre belirlediklerinden dolayı zaman zaman bu süre dolmadan geliriniz de düşüş olsa dahi başvuru yaptığınız takdirde tutarı kullanmanıza izin verebilirler. Böylece ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayıp daha sonrasında düzenli ödeme yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat bu durum her banka için geçerli değildir. 

 


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle