Avukata Düşen Kredi Borcu Nasıl Taksitlendirilir?

Banka kredisini üç defa ardı ardına ödememesi durumunda yasal takip süresi başlar ve tüketici bu sürede icralık olacaktır. Borcun yapılandırılması ve yapmanız gerekenler.

Avukatta Olan Kredi Borcu

Kredi Borcu Ödenmemesi

Tüketicilerin ihtiyaç ya da konut kredilerini ya da kredi kartlarını plansız harcama yapması nedeniyle asgari tutarını bile ödeyememe durumunda yasal takip süresi başlamaktadır. Banka sizlerden alacaklı olması durumunda dosya avukata devredilecektir. Ziraat Bankası gibi devlet bankalarının 3 ay boyunca kredilerini vadesinde ödemeye tüketicilere son bir şans vererek taksit yapılandırması için tüketicilere uygun vadeli taksitlendirme yapmaktadır.

90 gün boyunca borcunu ödememiş tüketiciler yasal süreç başladığında artık avukatla muhatap olacaktır. Dosya avukat tarafından açılarak İcra müdürlükleri aracılığıyla iadeli taahhütlü gelen bildirimde borcun 7 gün içerisinde tamamının ödenmesi istenecektir. Bu süre başladığında şu işlemler uygulanır:

  • 7 gün içerisinde borcunuza itiraz etme;
  • İtiraz edilmemesi durumunda mal varlıklarınızın satışı engellenerek rehin alma işlemi;
  • Maaşınızın 1/4’ünün kesilmesi.

Tüketicinin bankaya olan borcunu ödeyememesi durumunda mal varlığı rehin olarak tutulacaktır. Borcun ödenmesi için taşınır ya da taşınmaz mallarını satarak ödemek isteyenler satış işlemini gerçekleştiremeyecek ve şerh konulacaktır.

Size ait olan mallarınızı satarak ödemek için var olan şerhin kaldırılması ise oldukça zor olur.

Zamanında ödenmeyen krediler avukata verilmesiyle birlikte bankanın vekalet vermiş olduğu avukat artık söz sahibi olacaktır. Bu süre içerisinde sizlerden tahsil edilecek olan kredi taksitine ek olarak, borcun tamamı, faizin 30 kat fazlası, avukatın masrafları ve takip masrafları da ödenmesi istenir. Şayet SGK kayıtlı olarak çalışan biriyseniz maaşınızdan kesinti gerçekleşebilmesi için talimat gerçekleşecektir. Herhangi bir kesinti yapılmaması durumunda %25 kesinti talimatın verilmesiyle başlayacaktır.

Süreç içerisinde avukatlık masraflarını da sizden tahsil edeceklerdir.

Kredi Borcunu Yapılandırma

Herhangi bir mal varlığınız olmaması nedeniyle şerh konulamaması, çalışmıyor ya da başka borçlarınızdan dolayı maaşınız kesiliyorsa bu durumda avukatlık bürosu tarafından aranarak borcunuzun ödenmesi için psikolojik baskı uygulamak amacıyla tehdit içeren konuşmalara maruz kalabilirsiniz. Avukatlık bürosundan sadece siz aranmayacak, ulaşabildikleri yakınlarınızı da arayacak ve borcunuzu ödemeniz istenecektir. Sık sık adresinize icra geleceği, hapis yatacağını ya da maaşınıza el koyacağınız gibi tehditler ederek parayı tahsil etmeye çalışacaktır.

Şayet sizi arayan kişinin psikolojik tehdit etmesi durumunda ise yasaların onlara borcu tahsil edebilmesi için tehdit eden konuşmalar yapma hakkını vermediğini ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağınızı belirtin.

Sık sık aranacak olduğunuz için akıllı telefon kullanıcılarının görüşmeyi kaydedecek bir program yüklemeleri ve bankanın avukatı tarafından arandığınız zaman sizi tehdit etmeye başlamadan önce onlara görüşmeyi kayıt ettiğinizi belirtmelisiniz.

Aksi takdirde karşı tarafın haberi olmadan kayıt etmeniz suç olacağı için, bir de bununla uğraşmak zorunda kalırsınız.

Avukatla Anlaşma

Avukatta olan borçlar taksitlendirilmesi ise tamamen avukatın inisiyatifine kalmış bir şeydir. Taksitlendirme için sizinle muhatap olan avukatla yüz yüze görüşerek taksit istediğinizi belirtin. Fakat bu konuda sonuna kadar yapıcı olmanız, güzel giyinmiş ve herhangi bir kırıcı ve sert cümleler kurmamanız önemlidir.

Borç çok fazla olmaması halinde avukat tarafından taksitlendirme istediğiniz zaman her ay düzenli olarak ödeme yapma şartı ile ve muvaffak göstermeniz sonucunda taksitlendirilebilir. Taksitlendirme yapılması sizin gayet göstermenize bağlı olarak gerçekleşecektir. Şayet borç fazla olması halinde ise avukat tarafından düşük bir taksitlendirme yapılması gerçekleşmeyecektir. Avukatın inisiyatifine bağlı olarak şu şekilde işlemler yapılabilir:

  • Borcun bir kısmını peşin, geri kalanını ise yüksek tutarda en az 1 en fazla 3 yıl içerisinde ödemeniz;
  • Size ait olan ev, araba ya da arsanızın satılamaz taahhüdünü imzalı beyan etmeniz;
  • Borcunuzu düzenli ödeyecek olmanız.

Bütün masrafların borçludan tahsil edilecek olması nedeniyle bütün hepsini ödemeyi kabul etmemeli ve alacaklıyı temsil eden avukatla görüşmelisiniz. Pazarlık yaptığınız zaman avukatla nezaket kuralları içerisinde konuşmanız durumunda ve borcunuzu kabul etmeniz halinde yaşadığınız eve ya da işe haciz gelmemesini sağlamış olacaksınız. Avukatın esnekliğine bağlı olarak faizi ve masraflar ile birlikte 10 bin liralık bir borç 20 bin lira olduğunda tamamen avukatın hoşgörüsüne bağlı olarak bunu birkaç taksitle ve daha az ödeme imkanınız olur.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle