Kredi Kartı Gecikme Faizi Günlük Mü Aylık Mı Hesaplanır?

Kredi kartı gecikme faizi günlük mü aylık mı hesaplanır? Hesaplanırken kullanılan oranlar nasıl belirlenir ve hesaplama da dikkat edilecek noktalar nelerdir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi

Teknolojinin bizlere para kullanmamamız için sunmuş olduğu önemli hizmetlerden bir tanesi kredi kartlarıdır. Ceplerimizde bir kuruş dahi para olmasa dünyanın bir ucundan diğerine rahat bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Tabi bunun için kullanım detaylarına uymanız da fayda var. O da borcunuzu her ayın ödeme gününde yapmak olacaktır. Eğer bunu yapmazsanız size gecikme faizi uygulanacaktır. Uygulanacak olan bu faiz oranı ekonominin yönlendiricisi olan Merkez Bankası tarafından yıl içinde 4 kez açıklanmaktadır. Düzenli olarak her 3 ayda bir bu oran açıklanması yapılmaktadır. 1 Ekim 2018 tarihinde yapılan açıklamada oranlar aşağı da ki gibi olmuştur. Akdi faiz oranı o dönem asgari ödeme tutarı dışında kalan miktar için uygulanan faiz oranıdır.

Gecikme Faiz Oran: %2,75

Akdi Faiz Oranı: %2,25

Bu faiz oranları ekonomi içerisinde yaşanan dalgalanmalara göre üç ayda bir güncellenmektedir. Ancak şuan için piyasa da ki en yüksek oranlar olduğunu da belirtilmelidir.  

Kredi Kartı Faiz Hesaplama

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kullanmış olduğunuz kredi kartınızın borcunuzu bir ay boyunca yaşadığınız ekonomik bunalım dolayısıyla ya da farklı bir nedenden dolayı yatıramayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bankalar ile yapmış olduğunuz sözleşmeler devreye girerek banka hakkı olan tutarı bir aylık olarak hesaplamaya başlayacaktır. Bu hesaplama için faiz oranları, KKDF ve BSMW ‘de hesaba katılmalıdır. Ancak tüm hesaplama tek bir faiz oranı üzerinden yapılmayacaktır. Şimdi bir örnek yardımı ile sizlere bu hesaplamanın nasıl yapılacağı ve ay sonunda yapacağınız faiz ödeme miktarını kısaca aktarmaya çalışalım.

10 bin TL değerinde bir kredi kartınız var ve bunun %30’luk asgari ödeme tutarı dahil olmak üzere hesap kesim tarihinden ödeme gününe kadar hiç ödeme yapmadınız. Tabi bunun için farklı senaryolarda olabilir. Asgari ödemenin yarısını ya da tamamını yatırdığınız durumlar yaşanabilir. Bunlar içinde farklı bir hesaplama yapılmaktadır. Biz bu örnekte sizlere hiç ödeme yapılmaması halinde ortaya çıkacak faiz hesaplamasını göstermeye çalışacağız.

Asgari Tutar Gecikme Faizi Hesaplama: 3.000 TL* %2,75= 82,5 TL

Asgari Kısım Dışında Kalan Ödeme Faiz Hesaplama: 7000 TL*%2,25 = 157,5 TL

Bu iki tutarın toplamı yani 82,5 TL + 157,5 TL = 240 TL sizin o ayki gecikme faiziniz olacaktır. Tabi bu ödeyeceğiniz miktar değildir. Faiz toplamının üzerine ek olarak KKDF %15 ve BSMV %5 olmak üzere vergi de eklenecektir. Yani toplamda %20’lik bir ekleme yapılacaktır. Onun da hesaplanmasının yapılarak bu faiz oranına eklenmesi gerekiyor.

Kredi Kartı Vergi Hesaplama 240 TL *%20= 48 TL

Bir aylık toplam faiz ödemeniz bu hesaplama ile birlikte 288 TL olacaktır. Dediğimiz gibi farklı senaryolarda hesaplamalar farklı şekilde yapılabilmektedir. Ancak temel sonuç bu şekilde verilecektir.

Kredi Kartı Faiz Oranları

Kredi Kartı Gecikme Faizi Günlük mü Aylık mı hesaplanır?

Faiz hesaplamaları kartı kullanım şeklinize göre aylık ya da günlük olarak hesaplanmaktadır. Tabi bu farkın ortaya çıkmasına kullanıcının bankadan aldığı hizmeti nasıl kullandığına bakılmaktadır. Yukarıda yaptığımız hesaplamalar ışığında ödeme işleminizi aylık faiz tutarı üzerinden yapıldığını göreceksiniz. Ancak eğer kredi kartınız ile nakit çekim yaparsanız banka sizden günlük faiz alacaktır. Bu iki işlem arasında ki temel hesaplama farkıdır. Çünkü kredi kartı ödemeleri her ayın belirli gününde yapılmaktadır. Her ekstre döneminde hesaplama yapılarak ortaya net bir rakam çıkarılmaktadır. Ancak nakit çektikten 5 gün sonra bunu yatırarak faiz işlemesinin önüne geçebilirsiniz. Bu tip farklı durumlar nedeniyle aylık ve günlük olarak faiz hesaplamaları yapılabilmektedir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi Kartını Geç Yatırırsanız Ne Olur?

Kredi kartı artık bizler için çok değerli bir hizmet haline geldi. Ekonomik durumuza göre bankalar bizlere ödeyebileceğimiz limitler de kartları vermektedir. Tabi bu durum bazen aşırıya kaçabiliyor ve beklenmedik bazı ekonomik sıkıntıların yaşanması ile birlikte kredi kartımızı ödeyemeyecek seviyeye gelebiliyoruz. Bu durumun yaşanması hiç de doğru bir nokta olmayacaktır. Çünkü bu durum nedeniyle faiz ödeyecek olmanız ile birlikte kredi notunuzu da etkileyecektir. Kredi notu hesaplamalarında kredi kartının oranı %35 civarındadır. Bu da demek oluyor ki bir aylık bir gecikme dahi sizin notunuzun büyük oranda düşmesine neden olacaktır.

En azından o ay için asgari ödemenizi yapmalısınız. Asgari ödeme sizleri birkaç ay için idare edecektir. Tabi 2 aydan fazla bu ödemeyi yapmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü o süreden sonrada nota etki etmeye başlayacaktır. Kredi kartı gecikme faiz oranı 1 Ocak 2019 tarihinde Merkez bankası tarafından tekrar hesaplanacak ve bankaların kullanımına sunulacaktır. Yukarı da ki değerler oranlar değiştikten sonra geçerliliğini kaybedecektir. Ancak mantık aynı şekilde işlemeye devam edecektir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle