Akdi Faiz Oranının Hesaplanması ve Faiz Oranları

Kredinin zamanında ödenmemesi, asgari tutarının ödenerek geri kalanı için akdi fazi uygulanmaktadır. Adi faiz hesaplanma formülü ve faizlerin oranları bilgisi.

Akdi Faiz Oranı

Akdi Faiz

Alınan kredilerin, kredi kartlarının zamanında ödenmemesi durumunda akdi faizlerin uygulanmaktadır. Şayet ödemenin hepsinin yapılmaması durumunda gecikme faizinin uygulanması ve dönem içerisinde bulunan borcun belirlenen süre içerisinde ödenmemesi durumunda ise faizin uygulanması gerekmektedir. Bu faizler oranı T.C. Merkez bankası tarafından her sene 3 ayda bir açıklanmaktadır. Kredi kartları için uygulanmakta olan borca uygulanacak faizlerde hesaplanma işlemleri sırasında şu şekilde uygulanmalıdır:

  • Yapılan işlem tarihinden ödeme gününe kadar olan gün alınarak hesaplanmalıdır;
  • Merkez bankasının belirlediği miktar alınmalıdır;
  • %30 fazlası olmamalıdır.

Alınan konut, ihtiyaç kredilerinde ödeme gününde yapılmayan işlemlerde sözleme içerisinde yer alması gerekmektedir. Kredi kartlarında ise bu tutar her sene üç ayda bir Merkez Bankasının tarafından açıklanmaktadır. Sözleşme içerisinde var olan bu oran herhangi bir alım ya da satım, çekilen kredinin ya da kredi kartı için parayı veren ve alan arasında belirlenmektedir.

Devlet tarafından yetkili olan Bankalar birliği şayet kurumlardan bu para alınacağı zaman faizlerin her üç ayda bir belirlenmesi, şayet kişiler arasında gerçekleşecekse yapılacak sözleşme içerisinde kendi aralarında belirleme hakkına sahip olmaktadır.

Kanun gereği alınması gereken faizlerin uygulanması 5464 sayılı bankalar kanunu içerisinde 26. madde olmaktadır.

Alınan kredilerin ya da banka tarafından verilen bankanın Yönetmelik gereğince hesap bitim süresi boyunca borç tutarı ya da hesap bakiyesi alınarak hesaplama yapılır. Hesap kesim tarihi itibari ile birlikte öncesinde herhangi bir faiz işlenmemektedir. Bu durumda ekstre borcunun 1000 TL olduğu ve karta göre ödemesi gereken en az miktar 300 TL olan bir kredi kartı için şu işlemler uygulanır:

  • Asgari tutar olan 300 TL ödenerek kalan 700 TL borç için faizin uygulanması gerekmektedir.
  • 300 liranın ödenmemesi halinde hesap bakiresi 1000 TL olduğundan hesap kesim tarihi itibari ile birlikte son ödeme tarihine kadar her gün Merkez Bankası tarafından açıklanan faizlerinde uygulanması ve son ödeme tarihinden sonra ise 300 TL olan asgari ödemesi gerçekleştiğinde gecikme faizi alınması ve kalan 700 TL içinse her gün boyunca akdinin uygulanacaktır.
  • Ödeme miktarı asgari tutarında altında olması durumunda kısmen 100 lira ödeme gerçekleştiğinde, 900 TL borç kalacağından son ödeme tarihine kadar her gün geçerli olmak üzere uygulanacak ve asgari tutar ödenmemesi halinde ise gecikme faizlerinde uygulanması.

Faizin Uygulanması

Banka ile kullanıcı arasında harcanan ya da alınan paranın hepsinin ya da bir kısmının ödenmemesi durumunda uygulanacak faiz günlük olmaktadır. Asgarisini ödemesi durumunda kalan borç için uygulanacak borcun ödendiği güne kadar her gün uygulanır. Bu durum karşısında devreye girmesi sonucunda ödeme yapılmaması halinde ise gecikme faizinden sonrasında aylık gecikme faizinde uygulanması ile birlikte çok büyük bir borç içinde kalınacaktır. Kullandığınız kart ile birlikte nakit para çekimi gerçekleşmesi halinde son ödeme gününe kadar hepsini ödeyip borcu kapatmamanız durumunda yine günlük faizin uygulanması mümkündür. Şayet gecikme faizlerinin ödenmemesi durumunda kredi kartının nakit çekim için kullanılamayacak olduğu bilinmelidir.

Uygulamanın işleme girmesi için dönem sonu beklenmeli ve hesap kesim tarihinden sonrası işleme alınmaktadır. Bu işlemin her bankanında için Merkez Bankası tarafından belirlenmekte olan faiz miktarı alınarak hesaplanmaktadır. Nakit çekilen miktarın her gün faizi işlenecek olduğundan kartların en az ödemesi gereken miktar ekstrede belirlenmektedir. Bu miktar alınarak hesap kesim ücretinin ödenmemesi durumunda gecikme ve akdinin işlenmesi söz konusu olur.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle