Artan Taksitli Konut Kredisi Hesaplama

Artan taksitli konut kredisi, özellikle kredi ödemesinin ilk yıllarında düşük miktarda ödeme gerçekleştirmenizi sağlıyor. Peki, artan taksitli konut kredisi hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Artan Taksitli Kredi Hesaplama
Kredi türü
Vade
Kredi tutarı
Taksitte Senelik Artış(%)
Son Güncelleme: 2024.05.21

Artan Taksitli Konut Kredisi

resim

Konut satın alacak kişilerin ödeme planları dahilinde sordukları ilk soru, artan taksitli konut kredisi nedir oluyor. Artan taksitli konut kredisi, başlangıçta düşük ödeme miktarlarının söz konusu olduğu kredi planlarından oluşmaktadır. Buradaki amaç, kişinin süreç başlangıcında maddi açıdan zorlanmasını engellemektir. Nitekim neredeyse tüm bankalar, konut kredisi seçeneğinde bu tarz avantajlar sunuyor. Belli başlı kampanyalar içerisinde ilk aylar sadece faiz miktarının ödenmesi dahi mümkün hale geliyor. Böylelikle bir süre boyunca düşük miktarda kredi ödemesi yapabilir, maddi harcamalarınızı evinizin kalan kısımlarına ayırabilirsiniz.

Artan taksitli konut kredisi hesaplama işlemi neticesinde kendinize en uygun kredi seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Burada değişken olan faiz oranları, aylık olarak ödeyeceğiniz miktarın doğrudan bankaya göre değişmesine neden oluyor. Örneğin farklı bir bankanın sunacağı düşük faiz oranı, aylık ödemenizin daha ekonomik olmasını sağlıyor. 1. yıl belirli miktarda belirlenen aylık ödeme miktarı, 5. yıl gibi süreçlerde artıyor. Vade sonuna doğru en yüksek seviyesine ulaşan ödeme miktarı, ilk yıllar rahat bir ödeme süreci yaşamanızı mümkün hale getiriyor.

Artan Taksitli Konut Kredisi Faizleri

Öncelikle net bir faiz oranı için değişkenlik tanımını yapmamız mümkün. Yani telefon bankacılığı veya mobil bankacılık kanalları üzerinden alacağınız faiz oranı, bireysel olarak banka şubesini ziyaret etmeniz esnasında farklılaşabilir. Bu noktada örnek üzerinden gitmek ve artan taksitli konut kredisi faizlerini göz önünde bulundurmak çok daha sağlıklı sonuçlar sunacaktır. Örneğin %8 oranında yıllık artışı baz alalım. Bu ölçüde çekeceğiniz 150.000 TL değerindeki bir kredi için ortalama ödemeniz gereken aylık taksit oranı ilk yıl 1500 TL civarında olacaktır. 5. yıl itibariyle bu miktar, 2000 TL’yi bulabilir. Buradaki temel nokta, bankanızın size sunacağı faiz oranında gizlidir. Bu rakamlar %8’lik artış oranı geçerli olduğu takdirde karşılaşabileceğiniz miktarların ön izlemesi olarak algılanabilir. Bunların haricinde ilgili kanuna göre kredinin kalan vadesi 36 ay ve altında ise erken ödenen tutarın %1’i, 36 ay üzerinde ise %2’si kadar erken ödeme tazminatı alınabilmektedir.

Konut kredileri içerisinde ortalama bir faiz seviyesi ile karşılaşabilirsiniz. Bankanız ile yapacağınız görüşme sonrasında size en uygun olan faiz miktarını öğrenebilir ve buna uygun bir şekilde yol haritası çizebilirsiniz. Konut kredisi türünde sunulan vade sayısı ise maksimum 120 aydır. Daha fazlası için ne yazık ki destek sunulmuyor. Vade sayısının artması, ayrıca daha yüksek faiz oranı ile karşılaşmanıza yol açabilir. Bu nedenle kredi vadesini mümkün olduğunca düşük tutmanız, yararınıza. Tabi ödeme miktarı, değişken ödeme planı ve faiz bu durumun oluşmasında geniş bir paya sahiptir.

Artan Taksitli Konut Kredisi Veren Bankalar

Artan ve azalan taksitli konut kredileri, şu anda neredeyse tüm büyük bankalar tarafından sunulan avantajlar arasında yer alıyor. Faiz oranlarını belirli seviyede tutan bankalar, bazı durumlarda daha yüksek veya düşük oranlar ile karşılaşmanızı sağlıyor.

Banka faizleri neden yükseliyor ve neden azalıyor?

Bu sorunun cevabı aslına bakılırsa ülkenin para politikasında yatıyor denilebilir. Merkez bankasının ülke para birimine ait değeri korumak amacıyla faiz arttırımına gitmesi, tüketici kredilerini etkiliyor. Ekonomideki olumlu ivme ise bazı durumlarda faiz oranlarının düşmesini sağlıyor.

120 vade ile 100 000,00 TL Konut kredisi veren en uygun 5 banka (son güncelleme: 2024.05.21):

BankaFaizAylık TaksitToplam MaliyetTahsis ÜcretiYıllık Maliyet
VakıfBank
(Sonbahara Özel SarıPanjur Konut Kredisi)
1.45% 1 820 TL212 275 TL 500 TL19.88%
DenizBank1.58% 2 120 TL254 209 TL 0 TL25.28%
AKBANK1.99% 2 200 TL263 574 TL 0 TL26.68%
Yapı Kredi2.33% 2 490 TL298 413 TL 0 TL31.84%
ING Bank2.39% 2 640 TL306 653 TL 500 TL34.64%

Konut kredisi kapsamında devlet destekli çeşitli avantajlar bulunuyor. Özellikle Vakıf Bank ve Ziraat Bankası gibi bankalar üzerinden düşük faiz oranına sahip, kolay ödeme imkanı sunan konut kredisi çekebilirsiniz. Söz konusu bankalar, aynı zamanda artan taksitli kredi imkanı sunan bankalar dahilinde yer alıyor. Bunların haricinde Akbank, İş Bankası ve Garanti Bankası da yine bu tarz kampanyalara yer vermeyi ihmal etmiyor. Bu konuda mükemmel fırsatlar yaratmayı başaran Türkiye Vakıflar Bankası, Sarı Panjur adını verdiği kapsam dahilinde kolayca konut edinmenizi sağlıyor. Düşük faiz oranı ve kolay işlem desteği gibi olanaklar neticesinde yeni evinize bir an önce kavuşabilirsiniz.

Evin Ziraat’ten adıyla program oluşturan Ziraat Bankası, sadece artan taksitli değil aynı zamanda ara ödemeli ve azalan taksitli gibi kredi özellikleri de sunuyor. Belirli periyotlu ödemesiz ve belirli periyot faiz ödemeli avantajlar da yine sizleri bekleyenler arasında.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle