Artan Taksitli Kredi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Artan taksitli kredi; vade süresi, ödeme planı oluşturma, avantajları, veren bankalar, nasıl hesaplanır, kimlere verilir ve ödeme şekli hakkında bilgiler.

Artan Taksitli Kredi Hesaplama
Kredi türü
Vade
Kredi tutarı
Taksitte Senelik Artış(%)
Son Güncelleme: 2024.06.22

Artan Taksitli Kredi Nedir?

Aldığınız kredinin taksitlerinin gelirinizle bağlantılı olarak artmasını ve daha çabuk bitirmek istiyorsanız artacak taksitli kredi tam size göre. Şayet kazancınız her sene katlanarak artıyorsa o zaman normal tutarı olan taksitli krediyi almak yerine her sene kredinize belli bir yüzde koyarak artmasını ve böylelikle daha kolay bitmesini sağlayabilirsiniz. Kredinin amacı gelirinizin her sene düzenli olarak arttığını biliyorsanız, alacağınız parayı bankaya geri öderken her sene belirttiğiniz miktarda taksitlerinde artış olacaktır. Böylelikle de daha kolay ve çabuk bitmesini sağlayabilirsiniz. Sonraki yıllar içerisinde artacak taksitle kredinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ödeme planı oluşturmak;
  • Daha kolay bitmesini sağlamak;
  • Gelirinize paralel artış;
  • Daha düşük faizli krediyi alabilmek.

Kişinin kazancının her sene %10 artması durumunda alacağı kredinin taksitlerinin daha erken bitmesi amacıyla öngördüğünüz kredinizin geliri kadar her sene düzenli olarak taksitlerinizde artma olmasını isteyebilirsiniz. Bu tür bir ödeme planı hazırladığınız zaman alacak olduğunuz kredinin geri ödemesini %25 oranında daha düşük yapmanız mümkün olacaktır.

Sabit ödemesi olan bir krediyi almanız durumunda taksitle kredilerde %25 oranında daha az bir ödemenizin şansı bulunmaktadır.

120 vade ile 100 000,00 TL Konut kredisi veren en uygun 5 banka (son güncelleme: 2024.06.22):

BankaFaizAylık TaksitToplam MaliyetTahsis ÜcretiYıllık Maliyet
VakıfBank
(Sonbahara Özel SarıPanjur Konut Kredisi)
1.45% 1 820 TL212 275 TL 500 TL19.88%
DenizBank1.58% 2 120 TL254 209 TL 0 TL25.28%
AKBANK1.99% 2 200 TL263 574 TL 0 TL26.68%
Yapı Kredi2.33% 2 490 TL298 413 TL 0 TL31.84%
ING Bank2.39% 2 640 TL306 653 TL 500 TL34.64%

Artan Taksitli Konut Kredisi

Konut kredisinin tüketicilerin en çok başvurduğu krediler arasında olmaktadır. Konut alabilmek için tercih etmeniz durumunda 10, 15 ya da 20 yıl vadesiyle artan taksitler ödeyerek daha uygun fiyata kredi almanız mümkündür. Artan krediye sahip olabilmeniz için gelirinizin düzenli olarak artmasıdır. Geri ödenecek tutar ödemese de taksitler sabit olmayacak, taksitler sonraki senelerde belirtmiş olduğunuz geliriniz miktarında artış olacaktır.

Artan Taksitli Taşıt Kredisi

Araba almak için finans desteğine ihtiyacı olanların banka tarafından alacakları parayı geri ödemesinin her sene geliriyle orantılı olarak artması tüketicinin yararına olacaktır. Esnek ödeme planlarının oluşturulmasıyla ve kredinin daha uygun, daha az vadeyle alınması sonucunda bir plan oluşturup, arabanızı almanız mümkündür.

Ödeme Planı

Tüketicilerin çoğunlukla konut kredisi olarak alacağı kredilerin geri ödeme planını tüketici ayarlayacaktır. İlk zamanlarda düşük daha sonrasında ise sizin belirlediğiniz şekillerde yükselerek ödemesini yapacaksınız. Bu sayede de daha düşük faizle kredinin alınması mümkündür.

Alacağınız Tutar (TL) Artış Oranı 1. Yıl Aylık Ödeme 5. Yıl Aylık Ödeme 10. Yıl Aylık Ödeme
150.000 %8 1.497 2.036 2.992
250.000 %8 1.995 2.715 3.989

Artış oranı tüketicinin gelirine bağlı olarak arttırılacaktır. %25 oranında daha uygun bir krediyi alabilme imkanı olduğundan bu kredi imkanı olan bankalara başvurmanız halinde istenilen şartlar uyması durumunda onaylanacaktır.

Hesaplama

Artan ödemeli konut kredisinin en fazla %9 oranında artış sağlanabilir. Aylık taksit tutarlarının her yıl ya da belirli aralıklarla hesaplanmalıdır. Hesaplama işlemi yapılırken artış oranının ne kadar yüksek olması halinde başlandığınız kredinin ilk zamanki taksitleri daha düşük olacaktır.

Artış yüzdesini her zaman için siz belirleyecek, hesaplama aracını kullanarak belirlediğiniz ödemeler tutarında gerçekleştirmiş olacaksınız.

Artan Taksitli Kredi Veren Bankalar

Banka tarafından sağlanan bu krediyi almanız halinde sabit ödemeli kredilerden daha yüksek bir taksit ödemesi yapmanız gerekmektedir. Her sene sonunda gelirinizin hesaplanmasıyla birlikte bir sonraki dönem içerisinde ne kadar taksit ödemesini aylık olarak yapacağınızı belirlemeniz mümkün olacaktır. Bu krediyi sağlamakta olan bankalar şunlardır:

QNB FİNANSBANK

Minimum 3 ay ve Maksimum 120 ay vade ile birlikte en az 20.000 Türk Lirası ve en fazla 1.000.000 Türk Lirası Konut kredilerini QNB FİNANSBANK tarafından verilmektedir. Kredi tutarının binde beşi kadar tahsis ücreti, Sigorta ücreti 105 Türk Lirası ve Ekspertiz ücreti ise 507 Türk Lirası olmaktadır. Ayrıca hayat sigortası da alabilmeniz için alacak olduğunuz kredinin %0.95 miktarında yaptırmalısınız.

Garanti Bankası

Türk Lirası cinsinden alacağınız ve maksimum 240 vadeyle alacağınız konut kredilerinin artarak almanız mümkün olacaktır. Ödeme planını ise tamamen kendiniz ayarlayacaksınız. Alacağınız konutun her zaman için %80’i kadar kredinin banka tarafından verilmektedir. Almak istediğiniz evi ipotek olarak gösterme koşulu bulunmaktadır. İlk zamanlarda kredilerin geri ödemesinin düşük, sonraki aylarda ise belirlediğiniz zamanlar içerisinde artacağından düşük faizle almanız mümkündür.

Akbank

Çok düşük faiz oranıyla ev sahibi olmanın en kolay yollarından bir tanesi Akbank olmaktadır. En yakın Akbank şubesine giderek sabit faizli krediyi almanız mümkün olacaktır. Artış süresini ve miktarı müşteri tarafından belirlenmektedir. 240 ay vade süresinde alacağınız kredinin kira öder gibi geri ödemesini yapacaksınız.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle