Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma ve Kapatma

Yapı Kredi bankası tarafından sunulan kredi kartları ile internet üzerinden alışveriş yapabilmek için açma ve kapatma işlemi nasıl yapılacağı hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Kredi Kart Hizmetleri

Özel bankacılık alanında en eski yapılardan birisi olan ve 2006 yılında tekrar yapılanan şirket günümüzde müşterilerine çok sayıda hizmet sunmayı başarıyor. Bu hizmetler arasında en çok dikkat çeken tabi ki milyonlarca insanın kullandığı kredi kartlarıdır. Ülkemizde özellikle farklı sektörlerde çalışan insanlara daha iyi hizmet vermek için birçok özelliği içinde barındıran çok sayıda kart türü vardır. Yapı Kredi bankası da bu konuda gerekli çalışmayı yaparak 9 farklı kredi kartı çeşidi ile hizmetini sunmaktadır.

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartları

Yapı Kredi İnternet Alışverişi Kullanılan Kartlar

Banka tarafından müşteri olan insanlara 9 tipte kredi kartı hizmeti veriliyor. Çeşitliliğin bu kadar çok olmasında ki amaç her alanda çalışan insanlara ve yaş gruplarının ihtiyaçlarına uygun olan hizmeti sunmayı başarmaktadır. Bu hizmetlerin tamamında online alışveriş imkanı sunuluyor. İlk olarak bu kartların neler olduğuna bakalım. Ardından bu hizmet içerisinde online alışverişin nasıl açılıp kapatılacağına birlikte bakmaya çalışalım.

 • Yapı Kredi World, En geniş kapsamlı hizmeti sunuyor.
 • Yapı Kredi World Gold, yaşam kalitenizi bir tık daha ileri taşımanızı sağlıyor.
 • Yapı Kredi World Platinum, Para konusunda bir sıkıntı yaşamıyorsunuz.
 • Yapı Kredi Adios, çok fazla seyahat edenlere hizmet veriyor.
 • Yapı Kredi Adios Premium, Özel seyahat fırsatları sağlıyor.
 • YK Crystal, altıncılık sektöründe özel avantajlar sağlıyor.
 • YK Play, genç kesime hitap eden bir kart türüdür.
 • YK Opet, akaryakıt için hazırlanan bir hizmettir.
 • YK KoçAilem, bankanın sahibi olduğu firmanın farklı kollarında çalışanlara özel bir karttır.

Yapı Kredi WorldYapı Kredi World GoldYapı Kredi World PlatinumYapı Kredi AdiosYapı Kredi Adios PremiumYK CrystalYK PlayYK OpetYK KoçAilem

Yapı Kredi Kredi Kartı İnternet Alışverişine Neden Kapandı?

Sadece bu bankaya özel olan bir durum değildir. BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun almış olduğu bir karar ile onayı online alışveriş için alınmamış olan tüm kartların bu özelliğinin iptal edilmesine karar verildi. 2017 tarihinde çıkarılan kanun ile 31 Ocak 2018 tarihine kadar kredi kartı için bu yönde bir onay vermemişseniz otomatik olarak e-ticaret için kullanıma kapalı konuma geçmesine karar verilmiştir. Bunun yapılmasında ki en temel amaç kullanıcıların kart bilgilerinin yanış kişilerin ellerine geçerek onlardan habersiz çekim işlemi yapılmasının önüne geçmektedir.

Burada amaç bankalardan daha çok kullanıcıların güvenliğini sağlamayı amaçlamaktır. Tabi bu hizmeti almak istiyorsanız yapmanız gereken iş çok basittir. Şimdi sıra ile bu işlemleri nasıl yapacağınıza bakalım.

Yapı Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma

İnternetten alışveriş yapmak için kullanacağınız bir kartınız varsa ve bunun o özelliğini kullanıma açtırmak istiyorsanız kullanabileceğiniz üç farklı yöntem buluyor. Bu üç yöntemden çok basittir ve kısa sürede istediğinizi almanız konusunda size yardımcı olacaktır. Tabi bunların arasından hangisi kolayınıza geliyorsa onu tercih etme şansınız var.

 • Tüm kartlarınızın bu özelliğinin açılmasını istiyorsanız büyük harflerle “AÇIK” yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra müşteri numaranızı yazarak 4944’e kısa mesaj atmalısınız. Bu mesaj banka tarafından aldığınız tüm kredi kartlarınızın online alışveriş özelliğini açmanıza yardım edecektir.
 • Tek bir kartın internet özelliğini açtırmak istiyorsanız yapmanız gereken işlem biraz daha farklıdır. Bunun için ilk olarak gene 4944’e mesaj atacaksınız. Ancak bu mesaj diğerine göre biraz daha farklı olacaktır. Mesaja büyük harflerle “YETKI” yazacak, bir boşluk bıraktıktan sonra online alışveriş özelliğini açtırmak istediğimiz kartınızın son 4 hanesini yazdıktan sonra bu mesajı atacaksınız. Bu iki mesaj içinde sizden herhangi bir ücret talep edilmeyeceğini ekleyelim.
 • SMS ile uğraşmak bana göre değil diyorsanız banka size farklı birkaç yol daha kullanma fırsatı sunuyor. İnternet bankacılığı, mobil bankacık ve sürekli açık olan müşteri hizmetleri üzerinden de bu özelliği aktif edebilirsiniz. Müşteri hizmetleri için 0 850 222 0 444 ya da 444 0 444 numaralarını arayabilirsiniz.

Yapı Kredi İnternet Alışverişi Kapatma

Yapı Kredi üzerinden almış olduğunuz kartların nasıl internet alışverişine açtırılacağından bahsetmeye çalıştık. Tabi bazı özel durumlar dolayısıyla bu özelliği kullanmamayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken işlem gene çok basittir. İlk olarak 0 850 222 0 444 ya da 444 0 444 numaralarını arayarak müşteri hizmetleri yetkilileri ile kısa bir görüşme yaparak bu özelliği kapattırabilirsiniz.

Gene mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden de bu özelliği kapattırma şansınız var. İsterseniz bu konuda banka yardımı ile kartınıza bir sınırlama da getirebilirsiniz.

Bu sayede o sınır aşıldığı taktirde sizin onayınız olmadan bir işlem yapılmamasını sağlama şansınız var. Online alışveriş günümüzde mantıklı ve rahat bir kullanım sunsa da dikkatli davranılmazsa bazen insanların başına hiç istemeyecekleri durumlar gelebilmektedir.

Yapı Kredi İnternet Alışveriş Onayı

Banka müşterilerinin güvenliğini sağlamak ve güvenli bir alışveriş ortamı oluşturmak için  bazı özellikler kullanmaktadır. Mail Order ve 3D Secure şifre özelliği en çok kullanılan özelliklerdendir.

Mail Order ile kart numarası, son kullanım tarihi ve CCV rakamını girerek alışverişini gerçekleştirebilirsiniz. Burada tek taraflı bir silip kesilecektir.

Ancak son yıllarda bu özelliğe entegre olarak 3D Secure şifre tercih eden nokta sayısı giderek artıyor. İşleme onay vermek için kullanıcının cep telefonu numarasını kısa mesaj yoluyla anlık olarak onay şifresi gönderilecektir. Bu şifreyi 180 saniye içerisinde doğru şekilde yazarak işleminizin güvenliğini sağlama şansınız bulunuyor. Tabi giderek artan güvenlik önlemlerine rağmen gene de alışveriş yapacağınız siteleri tercih ederken daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
3 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 1,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle