Kredi Ödeme Güvencesi Sigortası İptali Nasıl Yapılır?

Kredi ödemelerinizde yaşayacağınız beklenmedik durumlar için yapılan sigortanın kapsadığı detaylar ve bunun nasıl iptal edileceği hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Kredi Ödeme Güvencesi Sigortası Nedir?

İhtiyaçlarımızı karşılamak için bankalar ve finans kuruluşları tarafından sunulan farklı kredi türleri vardır. İhtiyaç, Konut ve Taşıt kredileri bu kapsamda yer alabilir. Kredi kartını da bunların içine dahil edebiliriz. Tüm bu hizmetleri belirli bir bedel ile alırız. Tabi günün birinde hiç de istemesek de bu kredileri ödememiz gerekirken başımıza olumsuz bir durum gelebilir. Bu durum yaşandığında ekonomik olarak zor duruma düşmemek için bankalar tarafından sunulan kredi ödeme güvencesi sigortasını tercih etme şansımız var. Bu sayede aşağıda bahsedeceğimiz durumlardan herhangi bir tanesi başınıza geldiğinde bu sigorta sizin yerinize ödemeleri düzenli olarak yapacaktır.

Sigorta Güvencesi

Yaşadığınız bir kaza sonucunda hayatınızı kaybedebilir ya da hiç beklemediğiniz şekilde çalıştığınız işinizden kovulabilirsiniz. Bu durumda ailenizin büyük bir borç yükü altına girmesini istemezsiniz. İşte bu noktada devreye bu güvence sigortası giriyor. Burada amaçlanan ve insanlara sunulan en büyük özellik zor durumda kaldığınız kendinizi bir nebze olsun güvence altınıza almak olacaktır. Sadece kendinizi değil aynı zamanda ailenizi de bu kapsama almayı başarıyorsunuz. Belki küçük miktarlar önemsiz olacaktır, ancak yüksek maliyette işler yapıyorsanız bu sigortanın ne kadar önemli olduğunu kavramanız gerekiyor. 

Kredi Kartı Güvence Sigortası Nedir?

Bankalar tarafından sunulan faaliyetlerden birisi de bu hizmetidir. Günlük hayatımızın her anında kullandığımı ve giderek de kullanımı artan bu faaliyet içinde kredi kartı güvence sigortası bulunmaktadır. Bu da aynı kredi ödemeleri gibi başınıza bir şey geldiğinizde sigorta anlaşması imzaladığınız kurum tarafından talep edilerek ödeme yapılmasına yardımcı olan bir hizmettir. Bu konuda ki güvenceyi ilk uygulayan banka Yapı Kredi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabi bu güvenceyi sağlayabilmek ve hizmetten yararlanmak için belirli şartları kabul etmeli, altına imzanızı atmanızı atmanız gerekmektedir.

Kredi Kartı Sigorta Güvencesi

Kredi ve Kredi Kartı Güvence Sigortası Ödeme Miktarı

Bu iki hizmet içinde sigortayı alma şansınız var. Tabi alırken aylık düzenli olarak ödeme yapmanız gerekiyor. Sizden talep edilecek miktar kullanacağınız limitlere göre farklılık gösterecektir. Ancak basit bir hesapla birlikte kendi ödeme miktarınızı öğrene bilirsiniz. Herhangi birisi için borç miktarı kadar bir ödeme yaparak sigortalı olabilirsiniz. Bu sigorta bazı insanlar için mantıksız gibi görünse de zor bir durumda ailenizin ve çocuklarınızın yaşamasını istemiyorsanız yapmanız gereken çok doğru bir işlem olacaktır. Tabi gereksiz olarak gören ve iptal edilmesini isteyen insanlarda bulunmaktadır. Şimdi onların neler yapacağına bakmaya çalışalım.

Güvencesi Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Kart kullanmaya karar verdiğinizde mantıklı bir hizmet olduğunu düşünerek bu sigortanın başlatılmasını istemiş olabilirsiniz. Ancak uzun zaman kullandıktan sonra sizin için gereksiz bir ödeme olarak görüp iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Bu iptali gerçekleştirmek için birkaç farklı yöntemi kullanma şansınız var. İsterseniz bu güvenceyi kullandığınız en yakın banka şubesine giderek bir dilekçe yardımı ile sigortanın iptalini isteyebilirsiniz. Daha hızlı bir sonuç alabilmek için telefon bankacılığı hizmetini de tercih edebilirsiniz. Normal de bu sigortanın sözleşmesi bir yıldır. Siz eğer bu konuda bankadan bir talepte bulunmazsanız sistem otomatik olarak kendisini uzatmaya devam edecektir. Bu yenilenmenin yaşanmaması için hızlı hareket etmenizde fayda var.

Sigorta İptali

Yapı Kredi Kredi Kartı Ödeme Güvencesi Sigortası İptali

Bu sigorta aylık toplam borcunuzun %1 olarak hesaplanarak sizden talep edilen miktar ile yapılacaktır. Aylık 10 bin TL borcunuz varsa sigorta tutarınız 100 TL olacaktır. Bu güvence sayesinde bordro ile çalışanlar için beklenmedik işsizlik durumunda, herhangi bir kazaya karışarak 3 günden fazla hastane de yatacak olanlarda ve geçici ortaya çıkan iş görememezlik durumlarında tercih edilen mantıklı bir seçenek gibi durmaktadır. Ancak iptal etmek için bir yıllık sözleşmeniz tamamlanmadan önce bankanız ile irtibata geçerek bu sigortanın devam etmemesini istemeniz gerekiyor. Yapılan işlemlerin sonunda bankanız tarafından size sigortanın iptal edildiğine dair bilgi mesajı gelecektir.

Kredi Kartı ve Kredi Ödeme Güvencesi Başvurusu

Bu hizmeti iptal ettirmek kolay olduğu gibi kullanmakta kolaydır. Kimilerine göre gereksiz kimilerine göre çok faydalı olan bu sigortayı alabilmeniz için farklı yolları izlemeniz gerekmektedir. Tüm bu yöntemlerin aynı noktaya çıktığını ve rahatça sigortanızı başlatacağınızı söyleyelim.

  • Telefon bankacılığı hizmetinizi kullanarak kredi kartınız için ya da krediniz için bu sigorta başvurusunu gerçekleştirme şansınız var.
  • Bir şubeye giderek yazacağınız bir dilekçe ile gene başvuru da bulunabilirsiniz.
  • Yapı Kredi için kredi kartı ödeme güvencesini almak için “GUVENCE” yazarak mesaj olarak TC numaranızı ekleyerek 4454’e kısa mesaj olarak gönderebilirsiniz.
  • Ya da 0-850-222-0-44 ile 444 0 444 numarasını arayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yapıkredi Sigorta Başvurusu

Kredi ve Kredi Kartı Sigorta Güvencesini Altına Alınan Durumlar

Bu hizmeti alacaklar yaşanacak olumsuz durumların birçoğu için kendilerini güvence altına alacaklardır. Bunların her iki hizmet içinde neler olduğu hakkında maddeler ile açıklama yapmaya çalışalım.

  • Hizmetleri kullanan kişinin ölmesi ya da iş göremeyecek duruma gelmesi halinde geride kalan borç ödenecek, artan para ailesine verilecektir.
  • Beklenmedik işsizlik durumlarında en az 6 kez, en fazlayla 18 ay boyunca tazminat ödemesi talep edilebilmektedir.
  • Herhangi bir işte olmayan kişilerin hastanede üç günden fazla yatmaları durumunda bu talep iletilebilir. Emekliler, öğrenciler ve ev hanımları bu sınıfa girmektedir.

Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 3,50.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle