TOBB Nefes Kredisi Nedir? Şartları Nelerdir? Başvuru Nasıl Yapılır?

TOBB tarafından sağlanan nefes kredisi hakkında merak edilenler, nasıl çekileceği ve sağlanması gereken şartların neler olduğunu yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

TOBB Nefes Kredisi Nedir?

TOBB yani Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından hazırlanan ve şuan ki ekonomik durum içerisinde KOBİ’lerin tam anlamı ile nefes almasına yardımcı olan bir kredi türüdür. 2018 yılının başında güncellenen, 2017’de sunulan kredi 2018’in Eylül ayında yapılan değişiklikler ile tekrar duyurulmuştur. Bu hizmetin sunulması için Küçük ve Orta ölçekli işletmelerden birisi durumunda olmanız gerekiyor. TOBB’a destek olarak projeye Denizbank, Ziraat Bankası ve Kredi Garanti Fonu destek vermiştir. Bu güçlü iş birliği nakit akışını hızlandırmak amacıyla iyi bir işin altına imza atılmış oldu.

TOBB Nefes Kredisi Veren Bankalar?

Ülkemizin en büyük topluluklarından birisi olan bir yapı tarafından hazırlanan bu projeye hali hazırda Ziraat Bankası ve özel sektör olarak da DenizBank destek vermektedir. Kredi Garanti Fonu tarafından da desteklenen bu çalışma sayesinde nakit ihtiyacı olan ve piyasada var olmak için can suyuna ihtiyaç duyan kuruluların rahatlamasına bu sayede sağlanması amaçlanıyor. İlk duyurusunun yapıldığı anda 7.5 milyar TL limite sahip olan kredinin 3’de 1’lik kısmına kısa sürede başvuru yapılmıştır. Bu da çalışmanın ne kadar avantajlı olduğu görmeniz açısından önemlidir. İki bankaya ek olarak yardımcı olan farklı sermaye kuruluşları da vardır.

 • Vakıf Katılım
 • Ziraat Katılım
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Denizbank
 • Ziraat Bankası

KOBİ Kredisi Hesaplama
Kredi türü
Kredi tutarı
Kredi vadesi
Son Güncelleme: 2024.07.14

TOBB Nefes Kredisi 2018 Başvurusu

2018 yılında başvurusu bir TOBB odasına giderek yapabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için banka ve kurum tarafından belirlenen şartları yerine getirmeniz gerekiyor. İlk ve en önemli şartın ne olduğunu, uyulması için neler yapılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

 • Mutlaka KOBİ olmanız gerekiyor. Birey şirketi olsanız dahi eğer KOBİ değilseniz bu krediye başvuru da bulunamazsınız.
 • KOBİ olsanız da bu kampanyaya sadece 1 defaya mahsus olarak başvuru yapma hakkınız var.
 • Herhangi bir TOBB odasına kayıtlı olmalısınız. Esnaf ve Sanatkarlar odaları bu sınıfa dahil olmamaktadır.
 • KOBİ için en az 250 kişini altında insan çalıştırmalı ve toplam işlem hacminiz 40 milyon TL’nin altına olmalıdır.
 • Bulunduğunuz bölgeye göre değişmekle birlikte maksimum 200 bin TL kredi çekebilirsiniz.
 • Kredi faiz oranı %1,85 olarak uygulanmaktadır. İlk 6 ayda ödeme kabul edilmemekle birlikte geri ödemesi 18 ayda yapılmaktadır.
 • KGF bu işleme %85 oranına kefil olmaktadır. Bu işlem içinde belirli bir komisyon almaktadır.

 

TOBB Nefes Kredisi Son Başvuru Tarihi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından sunulan bu ihtiyaç kredisinin herhangi bir son başvuru tarihi yok. Yukarıda belirttiğimiz gibi sağlanan finansmanın bir boyutu vardır. Eğer o boyuta ulaşılırsa kredi için son kullanım tarihi gelmiş demektir. İlk açıklamaların ışığında 7.5 milyar TL olduğu söylense de talebin yüksek olması nedeniyle sermaye miktarının arttırılacağı da konuşulmaktadır. Şuan hali hazırda devam eden bir projedir ve taleplerin ışığında gelecek seneye kadar da devam edeceğini rahatlıkla söylememiz gerekiyor. O nedenle belirli bir tarihin kredi için son olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

TOBB Nefes Kredisi Hesaplama

Bu krediyi almak isteyen kişilerin krediye sahip olmadan önce nasıl bir ödeme yapacaklarını öğrenmek isteyeceklerini tahmin ediyoruz. Diyelim ki 50 bin TL sizin Kobinizin ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır. Gerekli evrakları hazırlamadan ve başvuru için doğru adımları atmaya başlamadan önce ödemenizin nasıl olacağını bilmenizde fayda var. 18 aylık bir kredi olsa da ilk 6 ay için ödeme alınmayacaktır. Diğer ödemeler sonra ki 12 ayda yapılacaktır. Ancak hesaplama 18 ay üzerinden değil 12 ay üzerinden yapılacaktır. Bu basit bir detay olarak görülse de alınacak miktara yarım yıllık farkın eklenmeyecek olması da önemli bir avantaj olarak kabul edilmelidir.

Çekilen Kredi: 50 bin TL

Ödeme Süresi: İlk 6 ay ödemesiz 18 aylık kredi

Kredi Faiz Oranı: %1,85

Aylık Ödeme Miktarı: 4.792 TL

Toplam Miktar: 57.505 TL

Bu krediyi herhangi bir bankadan ihtiyaç kredisi olarak çekmiş olsanız ve 18 aylık bir ödeme planı istemiş olsaydınız en düşük oranda dahi toplam ödeme miktarınız 63.647 TL olacaktı. Bu nokta dahi yapılan projenin ne kadar verimli olduğunun ispatıdır.

TOBB Nefes Kredisi İçin İstenen Evraklar

KOBİ olarak sizlerde bu krediye başvuru da bulunmak için hazırlık yapacaksanız ve yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları yerine getiriyorsanız gerekli evrakları hazırlamalısınız. Hazırlayacağınız evrakları 8 madde ile sıralayabiliriz.

 1. SGK ve Vergi borcu yoktur yazısı,
 2. Krediyi Çekecek kişinin beyanı,
 3. İmza Sirküleri,
 4. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 5. Son iki yılın vergi levhası
 6. Aynı yılların bilanço, gelir tablosu ve hesap defterleri
 7. Mal varlığının tabu fotokopileri
 8. TOBB üye olmuş olduğunuz odaya ait üyelik belgesi

Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle