Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi notunuzun düşük olması nedeniyle kredi almakta zorlandığınızda size yardımcı olan bankaların hangileri olduğu ve bu bankalardan nasıl kredi talep edileceği hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir? Aralıkları Neyi İfade Etmektedir?

Bankaların müşterileri ile yaşadığı problemlerin sayısı arttıkça buna önlem olması amacıyla kurulan önemli bir sistemdir. Sadece bankalar değil aynı zamanda finansal kuruluşlar ile müşterileri arasında ki para alışverişi yakından etkileyen tüm detayların sonucunda ortaya çıkan bir puan tablosudur. Notun ortaya çıkması için Kredi Kayıt Bürosuna tüm bankaların verilerinin aktarılması istenir. Bu veriler karşılaştırılıp, ortak bir hazne de işlendikten sonra sizin puanınız ortalama olarak ortaya çıkacaktır. Tabi bu puanın hesaplanması için önemli olan birçok veri olduğunu ekleyelim. 

Notun skalası 0 ile 1900 puan arasında 5 gruptan oluşmaktadır. En alt seviyede ki üç grup bankalar tarafından tehlikeli olarak kabul edilirken geriye kalan iki grup ise bankanın gözünde değerlidir. Puan aralıkları şu şekilde belirlenmektedir. 1500 altında olan gruba dahil olan müşterilerin kredi kullanması ve bunu değerlendirmesi daha zor olmaktadır. 

  • 0 – 699 En Riskli
  • 700 – 1099 Orta Riskli
  • 1100 – 1499 Az Riskli
  • 1500 – 1699 İyi
  • 1700 – 1900 Çok İyi

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Kredi Notu Düşükse Kredi Nasıl Alınabilir?

Findeks üzerinden puanınıza baktınız ve notunuzun seviyesinin yukarıda bahsettiğim notlar arasında riskli bölgede olduğu gördünüz. Buna rağmen paraya ihtiyacınız var ve bankaya başvuruda bulunmak istiyorsunuz. Bu tür durumlarda banka müşterilerine belirli koşullar altında istedikleri parayı vermeyi kabul ediyor. 1500 puanın üzerinde olanlar için bu işlem çok kolay olurken, puantaj olarak 700 ile 1500 arasında olanlar için işlem yapmak bir nebze olsa mümkünken, 0 ile 699 arasında ki en riskli grupta bu işlem neredeyse imkansızdır. Ancak genede şartları sağlarsanız inceleme sonrasında istediğiniz miktara ulaşabilirsiniz. Tabi çekmek istediğiniz limitte şartlara göre değişiklik gösterecektir. 

  • Teminat karşılığında hizmet verilmektedir. 20 bin TL için başvuru yapmaya gittiniz. Banka ilk olarak puanınıza bakacaktır. Eğer puantaj durumunuz uygun değilse sizden değerli bir malınızın teminat olarak verilmesini isteyecektir. Bunlar araba, ev yada arsa olabilir. Üzerinize bunlardan herhangi bir tanesi varsa teminat vererek başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Bir diğer seçenek ise kefil bulmak olacaktır. Eğer kefil bulabilirseniz ve bankanın istediği türden birisi olursa gene istediğinize ulaşabilirsiniz. Bu tür kişiler memur veya düzenli maaş alan kişiler arasından olması ilk tercih olacaktır. Bu tür bir kefil sunabilirseniz amacınıza ulaşmanız mümkün olacaktır. 

İhtiyaç kredisi hesaplayınız
Kredi türü
Kredi tutarı
Kredi vadesi
Son Güncelleme: 2024.06.22

36 vade ile 15 000,00 TL İhtiyaç kredisi veren en uygun 5 banka (son güncelleme: 2024.06.22):

BankaFaizAylık TaksitToplam MaliyetTahsis ÜcretiYıllık Maliyet
Enpara2.35% 670 TL24 074 TL 0 TL39.61%
VakıfBank
(BAHAR KREDİSİ - ADK)
2.72% 720 TL25 769 TL 75 TL47.72%
Yapı Kredi2.77% 730 TL25 997 TL 75 TL48.77%
Odeabank2.99% 750 TL27 012 TL 79 TL53.49%
ING Bank3.69% 890 TL31 865 TL 75 TL76.58%

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Notun düşmesine bankaya karşı yapmamanız gereken bir iş yaptığınız durumda olmaktadır. Örneğin bankadan almış olduğunuz krediyi gününde ödemediniz. Bunu birkaç ay tekrarladınız ve sonuçta banka ile avukatlık oldunuz. Notunuzun tepe taklak gelmesine neden olduğunuz anlamına gelecek bu işlemi tekrar tersine çevirme şansınız var. Tabi bu aynı hızla yükselmeyecektir. Yapılan yanlış 5 yıl boyunca aynı yerde duracaktır. Bu süre boyunca bankalar ile olan ilişkinize dikkat etmelisiniz. İnce bir buz tabakası üzerinden yürüyormuş olduğunuzu düşünün. Bir hata daha yaparsanız buz tabakası tekrar kırılacak ve artık soğuk suyun içine gömüş olacaksınız.

Durumunuzu düzeltmek için işlemlerinizi düzenli olarak uygulamalısınız. Eğer yukarıda ki işlemlerden birisini yaparak kredi çektiyseniz ödemelerinizi aksatmadan yapmalısınız. Bu puanınızı %35 oranında etkileyecektir. Aynı oranda etkileyen bir başka durumsa kart ödemeleridir. Aynı süre içerisinde tüm kart ödemelerinizi doğru şekilde eksiksiz olarak yapmalısınız. Asgari ücret ödemesini yılda 2’den fazla yapmamalısınız. Bu da puan hesabınıza etki edecektir. Bu iki önemli detayın yanında banka içerisinde ki hesaplarınızda sürekli olarak para bulundurmak, SGK ödemelerinizi düzenli olarak yapmak ve faturalarınızı gününde ödemek yer almaktadır. 

Düşük Nota Kredi Veren Bankalar

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Bankaların amacı her daim para kazanmaktır. Bunun içinde hata yapan müşterilerinin üzerini kırmızı kalemle tamamen çizmezler. Onu tekrar geri kazanmak isteyeceklerdir. Günlük hayatta ödünç para aldığınız birisine aynı hatayı yaparsanız belki de ömür boyunca onun güvenini tekrar kazanamazsınız. Ancak finansal kuruluşlar bu konuda daha esnek olmayı tercih ediyorlar. Tabi bu ikinci şans doğru şekilde kullanmalısınız. Aksi taktirde aynı hata tekrarlandıkça artık bankaların nezdinde sizde kara listeye girmişsiniz demektir. 0 ile 699 puan arasında olan en riskli grupta olanların ikinci şanslarını da değerlendiremediklerini kabul edebilirsiniz.

Bu tür insanlara kredi veren bazı bankalar mevcuttur. Tabi bu kredi verilirken en yüksek oranların ve aşırı zor şartların sunulacağını da unutmamanız gerekiyor. Piyasada yer alan 47 farklı banka arasında bu tür müşterilerine biraz daha kolay kredi verenlerden bazıları HSBC, Deniz Bank, Finansbank, Yapı Kredi ve Aktif Bank yer almaktadır. Tabi bu bankaların  yüksek faiz oranları ile bu hizmeti sunacaklarını da eklemek gerekiyor. 


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle