Az Riskli Kredi Notu Nedir, Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Düşük kredi notu pek çok kişinin sorun yaşadığı önemli konular arasında yer almaktadır. Ne yazık ki bu not sebebi ile çoğu zaman müşteriler kredi alamamaktadır.

Az Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar
Kredi türü
Kredi tutarı
Kredi vadesi
Son Güncelleme: 2024.06.22
24 vade ile 20 000,00 TL İhtiyaç kredisi veren en uygun 5 banka (son güncelleme: 2024.06.22):
BankaFaizAylık TaksitToplam MaliyetTahsis ÜcretiYıllık Maliyet
DenizBank2.23% 1 140 TL27 363 TL 0 TL37.29%
AKBANK2.31% 1 150 TL27 651 TL 0 TL38.83%
Enpara2.35% 1 160 TL27 796 TL 0 TL39.61%
VakıfBank
(BAHAR KREDİSİ - ADK)
2.72% 1 220 TL29 197 TL 100 TL47.49%
Yapı Kredi2.77% 1 230 TL29 384 TL 100 TL48.53%

Az Riskli Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kişilerin çeşitli ihtiyaçlarını gidermek amacı ile bankalara başvurarak talep ettikleri kredi için, bankalar tarafından değerlendirmeye tutulduğu puan olarak yorumlanabilir. Uzun bir dönem önce, kredi ya da kredili mevduat ürünleri (kredi kartları vb) kullanan kişilerin bu konuda ciddi bir mağduriyet yaşanması Bankalar Birliği tarafından alınan bir karar ile yeni bir sisteme dönüşmüştür. Bu sistem bir çeşit puanı sistemi olarak yorumlanabilir. 0 ve 1900 puan aralığında sahip olduğunuz kredi notunuz, bankanın size mevduat ürünü vermesi için mutlaka sağlamanız gereken bir detaydır. Aşağıda sahip olduğunuz  puanına bağlı olarak banka için hangi derecelendirmeye girdiğinizi belirttik.

En Riskli Grup Orta Riskli Grup Az Riskli Grup İyi Grup Çok İyi Grup
0-699 Puan 700-1099 Puan 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Az riskli not, yukarıda yer alan tablodan da detaylı bir şekilde görebileceğiniz gibi, kredi puanınızın 1100 ile 1499 puan arasında olduğu durumlarda sahip olduğunuz değerlendirme notudur. Çok basit bir şekilde ifade edecek olursak, banka size kredili mevduat ürünü vermeyi yine ‘riskli’ bulur, ancak bu risk, diğer iki gruba göre çok daha azdır. Pek çok kişi hangi şartlara bağlı olarak bankadan kredi çekebileceğini düşünmektedir. Bankalar, hem kendilerinin hem de müşterilerinin mağdur olmalarını sağlamak amacı ile böyle bir sistem geliştirmiştir.

Bu sistem, bir nevi karne gibi düşünülebilir ve banka bu nota göre size kredi verip vermeyeceğine karar kılmaktadır. Bu not sabit değildir, dolayısı ile bankalar ile olan ilişkilerinize bağlı olarak bu not düşebilir, ya da üst gruplara değerlendirme olarak yükselebilirsiniz. Peki hangi durumlarda bankadan kredi almak mümkündür?

  • Daha önce icraya düşmüş herhangi bir borcunuz yoksa
  • 18 yaşının üstündeyseniz
  • Maaşınız, talep edeceğiniz miktarı karşılamaya yetiyorsa
  • Puanınız duruma elverişli ise
  • Daha önce kredili mevduat ürünleri kullanmadıysanız
  • Yasal takibe takılmadıysanız
  • Bankanın kriterleri uygun görmesi durumunda

bankalar ile sözleşmeye bağlı olarak kredili mevduat kullanımı yapabilirsiniz.

Az Riskli Kredi Notuna Hangi Bankalar Kredi Vermektedir?

Bu soru, pek çok kişi tarafından sorulmakla beraber, bankaların söz konusu miktarı verebilmek için ön gördüğü koşul genellikle 1600 ve üstü olarak yorumlanmaktadır. Kişiye daha sonra ödemek üzere para satan her kurum, hem kendisinin hem de müşterinin daha fazla mağdur olmamasını sağlamak amacı ile böyle bir yöntem uygulamaktadır. Hatta özellikle ekonomik açıdan riskli bazı dönemlerde taban puan 1700’e kadar çekilebilmektedir. Az riskli grupta yer alıyorsanız, genellikle bankaya yapmış olduğunuz başvurunun reddedileceğini söylemek mümkündür. Bazı dönemlerde bankalar, müşterinin karşılamasını istedikleri minimum puanı aşağı çekebilmektedir. Böyle durumlarda şansınızı deneyebilirsiniz. Sizin için bankalar ve hangi şartlara bağlı olarak kredili mevduat kullanabileceğinizi sizin için derledik.

Kredi Puanını Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Bu puanı yükseltmek, doğru bir strateji ile mümkün olabilir. Bankaya olan ödemelerinizi, düzenli ve sürekli olarak yapmanız, puanın yükselmesine yardımcı olacaktır. Son vadesi gelmeden ödemenizi yapmış olmanız, KKB tarafından olumlu olarak algılanacak, sizin puanınız yükselecektir. Bunun yanı sıra bu puan ancak zamana bağlı olarak yükselmektedir. 1 ay gibi kısa bir sürede puanın yükselmesini beklemek fazla iyimser bir sonuç olacaktır. Ortalama olarak 1 yıl gibi bir sürede, az riskli puandan iyi gruba geçebilir ve daha sonra bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Uzun süre ödemelerinizi sürekli ve en az asgari tutarda yapmanız, kısa bir süre içinde puanınıza etki edecektir. Bu yöntemleri deneyerek siz de oldukça önemli puanınızı yükseltme fırsatı bulabilirsiniz. Bu konuda sabırlı olmanız ve ödemelerinizi sürekli yapmanız önemlidir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle