Tarım Kredi Kooperatifi Borçları Affı ve Yapılandırma

Tarım Kredi Kooperatifi borçları ile ilgili af ve yapılandırma açıklamalarına göre borçlara uygulanacak olan faizler düşürülecek ve borçlar 5 yıl gibi bir süreye yayılarak ödeme yapılabilecek.

Tarım Kredi Kooperatifi Borçları Affı ve Yapılandırma

Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası üzerinden kredi alarak çalışmalarına devam eden çiftçilerin borçları ile ilgili olarak uzun zamandır düzenleme yapılması bekleniyordu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Tarım Kredi Kooperatifi borçlarının yapılandırılması kararı alındı. Pek çok girişimcinin ve çiftçinin yararına olan bu yapılandırma ile birlikte borçlarını ödemekte zorlanan kişiler başvuruda bulunarak borçlarını yapılandırabilecekler.

Tarım kooperatifi borçlarının ödenememesi, geciktirilmesi gibi durumlar nedeniyle zorlanan kişiler için genel bir af beklentisi bulunuyordu. Ancak yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre bütün borçların silinmesi değil mevcut olan borcun 5 yıl gibi uzun bir süreye yayılarak ufak miktarlarda ödenmesini kapsamaktadır. Ayrıca borç erteleme ile borcunu ödeyebileceği bir tarih belirleyen girişimci ve çiftçiler gerekli mercilere giderek borçlarının ertelenmesini talep edebilmektedir.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi şubelerinden alınan kredilerin ödenmesi eğer tek seferde yapılacak olursa uygulanan faizin tamamen ortadan kaldırılacağı da bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda yer alıyor. Buna göre Tarım Kredi Kooperatifi borcu olan girişimci ve çiftçilerin ödemelerini yapılandırarak daha uygun miktarlarda ve daha geniş sürelerde ödeme imkanı sunulmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifi Borçlarının Yapılandırmasından Yararlanacak Kişiler

Tarım Kredi Kooperatifi borçları ile ilgili olarak yapılan açıklamalara göre borçlarının ödemesinde büyük sorunlar ortaya çıkmayan, ödenmemiş borçlarından dolayı karar listeye alınmamış olan her girişimci ve çiftçi bu yapılandırmadan yararlanabilecektir.

Borçlarını ödeme periyoduna göre ödemeye çalışan kişilere sunulan yapılandırma hakkı şu kişilere sunulmamaktadır:

 • Kara listede bulunan
 • Borçları nedeniyle avukatlık olmuş olanlar
 • Sicilinde kayıt bulunanlar
 • İcralık olanlar

Borçların yapılandırılmasından şu kişiler yararlanabileceklerdir:

 • Tarım kooperatifi üyeleri
 • Orman köylüleri
 • Meslek örgütü üyeleri
 • Organize sanayi bölgesindeki işletmeler

Tarım Kredi Kooperatifi Borçları Yapılandırma Aşamaları

resim

Çiftçi ve Girişimciler İçin Borç Yapılandırma

Tarım kredi kooperatifi borç yapılandırma işlemlerini gerçekleştirmek isteyenlerin en yakın Tarım Kredi Kooperatifine ya da Ziraat Bankasına gitmeleri gerekir. Şubelerde kredi borçlarına dair bilgiler edinilecek ve borçludan çeşitli belgeleri hazırlaması talep edilecektir. Bu belgeleri hazırlayarak başvuru da bulunabilirsiniz. Borç yapılandırması ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve borcunuzun yapılandırmaya dahil edilip edilmediğini öğrenmek için yetkililer ile görüşmeniz daha doğru sonuçlar verecektir.

Borçlarının yapılanmasını isteyen kişilerin şu kriterlere sahip olması gerekmektedir:

 • Tarım faaliyetleri için alınmış olan kredinin Tarım Kredi Kooperatifi ya da Ziraat Bankası’ndan alınmış olması gerekir. Farklı bankalardan alınan kredilerde herhangi bir yapılandırma yapılamamaktadır.
 • Alınan kredinin tarımsal faaliyetlerde kullanılması gerekir. Tarım amaçlı alındığının belgelenmesi istenebilmektedir.
 • Borçlunun borcunu öderken normal ödeme süresini aşmış ve 50 TL üzerinde bir borca sahip olması gerekir. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre 50 TL ve altında olan borçlar için af uygulanmaktadır.

Kara listede bulunan ve borcunu ödemek isteyen kişiler içinde bir ayrıcalık sunulan borç yapılandırma işlemlerinde kara listede bulunan kişinin borç yapılandırma başvurusunda bulunması halinde hem kara listeden çıkması hem de borcunun yapılanabilmesi için iki kefil istenmektedir.

Borç yapılandırması başvurusu kabul edilen kişiler daha sonra borçlu oldukları miktarı 5 sene içerisinde ödeyeceklerdir. Ödemeler her ay değil her yıl tek seferde yapılacaktır. Yani 5 yıl boyunca her yılın belirlenen ayında yıllık ödemeler ile borçlar bitirilebilecektir. Borçluların istemeleri halinde ödemeler yıllara yayılmak yerine ertelenebilmektedir. 5 yıla kadar erteleme imkanının da bulunduğu borç yapılandırması ile ilgili başvuru yapılırken yetkililere erteleme yapılacağı ile ilgili bilgi verilmelidir.

Çiftçiler eğer borçların ödenmesi ile ilgili olarak dava açmışsa bu kişilerin davadan vazgeçmeleri halinde de borçları yapılandırılabilmektedir. Davanın devam etmesi halinde bu haktan yararlanamamaktadır.

Borçlara Uygulanacak Zam Miktarı

Çiftçilerin ve girişimcilerin almış oldukları kredileri ödemedikleri süre içerisinde gecikmeler için uygulanacak zam %3 olarak belirlendiği gibi uygulanan bu zammın yarısı da Hazine Müsteşarlığı Gelir Kaybı ödeneğinden karşılanacaktır. Bu sayede borç sahipleri sadece uygulanan zammın yarısını ödeyecektir.

2018 yılının Ekim ayında kabul edilen yapılandırma ve affın kabulü ile her yılın Ekim ayında 5 yıl boyunca ödemeler yapılabilecektir.

Başvuru için tarihlere dikkat edilmesi gerekmektedir. İcra takiplerinin durdurulması anlamına gelen yapılandırmanın yanında yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre afetlerden etkilenen çiftçilerin ve girişimcilerin de borçlarının 1 yıllığına erteleneceği bildirildi. Üreticilerin mağdur olmasının önüne geçen bu uygulama ile pek çok tarım faaliyeti daha başarılı bir şekilde ilerleyebilecek gücü yeniden elde edecektir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle