Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir ve Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı üzerinden yapılmakta olan nakit çekimlerin geri ödemesi taksitle gerçekleşmektedir. Avantajları, vade süresi, faizi, nasıl alacağınız hakkında genel bilgiler.

Taksitli Nakit Avans

resimTaksitli nakit avans kredi kartı ile birlikte çekilen nakit paradır. Kredi kartını kullanmak ve nakit çekimlerde geri ödemesini gerçekleştirirken aldığını paranın hepsini bir anda ödemek yerine taksitle ödemeniz olarak ifade edilebilir. İstediğiniz kadar parayı taksitli nakit avans olarak çekemezsiniz. Çekebileceğiniz tutar şu durumlar karşısında belirlenmektedir:

  • Kredi kartı limiti;
  • Kampanyalar;
  • Borcunuzun olmaması;
  • Kredi notu.

Kartınızın limiti kadar çekim yapabilirsiniz. Fakat limitinizi kullanma durumunda, taksitli nakit avans miktarında azalma meydana gelecektir. Ayrıca notunuz düşük olması halinde de çekebilecek olduğunuz miktar azalacaktır. Kartın kullanıyorsanız sizlerde bankaların ATM’sinden kartınızı kullanarak çok kısa süre içerisinde çekim yapabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken bankanıza ait olan ATM olması gerekmektedir. Alabilmek için ekstre borcunuz olmaması gerekmektedir.

Geri ödemesi yapılırken şayet geri ödemesini ekstre tarihi içerisinde yapılmaması ve son güne kalması durumunda ise günlük olarak faiz işlemeye başlayacaktır. 

Ne Kadar Avans Alabilirsiniz?

Alacağınız paranın her zaman için nakit kullanımında miktarını sizin kartınızın etkileyeceği gibi kişilerin kredi notu da etkilemektedir. Düşük notuna sahip olan bir kişinin çekeceği miktar da oldukça azalmaktadır. Notunuz ise yüksek olması durumunda kartının limiti kadar sizlere avans para çekmeniz sağlanacaktır. Nakit avans kartı sahiplerine tanınan bir ayrıcalık olup, istedikleri zaman ATM’lerden çekim işlemini gerçekleştirmeleri mümkündür. Bunun da limitiniz kadar geçerli olan bir krediyi alacağınız şekilde düşünebilirsiniz. Şayet kartınızın ekstrelerini ödemede gecikme yaşanmaması durumunda ve 1 sene içerisinde 3 defa geç ödeme yapmayanların nakit avans kullanma imkanı tanınmaktadır. Avansı ilk kez alacakların kredi kartının iki katı kadar kullanma imkanı varken ilk kullanımdan sonra ise kayıtlı gelirin 4 katı olarak kullanabilecektir. Fakat notu düşük olanların ise sadece kartı limiti kadar kullanma imkanı verilmektedir. Ayrıca bu prosedür birçok bankada ise farklı işlemektedir.

Şayet ihtiyacınız olan miktarın sizin limitinizden daha yüksek olması halinde ise bu limiti arttırmak için müşteri hizmetlerini aramak, bankaya gitmek ya da internet bankacılığını da kullanarak arttırabilirsiniz. Böylelikle de çekmek istediğiniz tutar daha yükselecektir.

Geri ödemesini gerçekleştireceğiniz zaman kişilerin ekstre çıktığı zaman bütün tutarı ödeyememesi durumunda asgari miktarını ödemeniz mümkündür. Bu avansın aslında kartınızla birlikte alışveriş yapmış gibi düşündüğünüz zaman ihtiyacınız olduğunda nasıl ki kartı kullananların aynı şekilde kart üzerinden nakiti alacak ve sonrasında ise ekstre çıktığı zaman ödemesini gerçekleştireceksiniz.

Geri Ödemesi

Almak istediğiniz nakitin şayet taksitli olarak çekmek istemeniz durumunda en az 3 en fazla ise 12 ay taksitle geri ödemeniz mümkün olmaktadır. 12 aydan uzun süreli kullanamayacağınız ayrıca genel olarak çoğu banka tarafından 3 ile 12 ay vade ile avans hizmeti uygulanmaktadır.

Avans hizmetinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Senede 4 defa belirlenmekte olup bankalar tarafından geçerli olan faiz işlemi alacağınız tutar için geçerli olmaktadır. Her zaman için belirlenen faiz miktarı akdi faiz oranı olmaktadır.

Aylık olarak değişiklik göstermeyecek ve aldığınız paranın geri ödemesini faizi ile birlikte yapacaksınız.

Paranın geri ödenmesi esnasında sadece faizi ile birlikte ödemezsiniz. Akdi faiz uygulaması olması nedeniyle %5 BSMV ve %15 KKDF vergileri olduğundan toplamda %20 oranında da vergi alınmaktadır. Bir kişinin 50 Türk Lirası nakit avans alması halinde 10 Türk Lirası vergi ödemesi gerekmektedir.

Aldığınız aydan bir sonraki ayda taksitlerini ödemeniz gerekmektedir. Kaç taksitle aldıysanız o kadar vade ile ay içerisinde ödemeniz gerekmektedir. Ödemeyi yapacağınız zaman kartınızın ekstrasında gelecektir. Bir kişinin taksit sonucunda para çekmesi durumunda bunun kişilerin kartları ile taksitli alışveriş yaptığı gibi söylemek daha mantıklı olmaktadır. Ekstre tarihinizde ödemeyi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ödemeyi gerçekleştirmediğiniz zaman ise bunun gecikmesi olacaktır. Faizi ile birlikte ödemesini yapmanız gerekiyor. 90 gün içerisinde şayet ödemesi gerçekleşmemesi durumunda ise yasal işlem başlatılacak ve bu durumda da avukat masrafları ile birlikte aldığınız parayı faizi ile birlikte ödemeniz gerekmektedir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle