Taksitli Nakit Avans Erken Ödeme Neden Yapılır?

Taksitli nakit avans nasıl çekilir, çekerken bilinmesi gerekenler, ödeme işleminin nasıl yapılacağı ve erken kapatmanın avantajlarını sitemizde bulabilirsiniz.

Taksitli Nakit Avans Erken Ödeme

Bankalar üzerinden nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için farklı işlem yöntemlerini kullanarak para çekebiliriz. Bunlar arasında günümüzde en kolay ve rahat işlem fırsatı sunan taksitli nakit avans çekmektedir. Kredi kartı üzerinden çekilebilen bu yöntem ile kısa bir süre içerisinde istediğiniz parayı alma hakkınız var. Tabi buna karşılık olarak maksimum 12 ay içerisinde ödemelerinizi yapmalısınız. Diyelim 5000 TL nakit avans çektiniz. O anki akdi faiz üzerinden hesaplama yapılarak sizden faiz talep edilecektir. Bu faizin bir kısmından kurtulmak istiyorsanız erken ödeme yapabilirsiniz. Bu konuda bankalar farklı detayları inceleyerek kullanıcıların avantajlarından yararlanmalarına imkan tanıyor. Tabi bazı noktalara dikkat ederek bu işlemi yapmalısınız. Erken ödeme işlemini sektörde yer alan tüm bankaların kullandığını belirtelim.

Taksitli Nakit Avans Kapatma Avantajları

İhtiyacınızı görmek için 5000 TL kadar nakit avans kullandınız. Bu avansları tüm bankalar müşterilerine 12 ay vadeli olarak en uzun sürede veriyor. Tercihinize göre farklı taksit sayısını da çekebilirsiniz. Bir iki ay ya da 6 ay kadar düzenli ödeme yaptıktan sonra tüm borcunuzu ödemek için bankaya başvurdunuz. Bu durum da kredi mantığı ile aynı ilerliyor. Banka yapacağım hesaplama ile o andan sonra nakit avansa yansıyacak olan faiz farkını sizden almayacaktır. Ancak o andan önce kullandığınız tüm süre için ödenecek faizleri vermek zorundasınız.

Erken kapama işleminde bilinmesi gereken en önemli detay kalan borç üzerinden hesaplama yapılacak olmasıdır. Diyelim 5000 TL kredinizin ilk 6 aylık kısmını ödediniz. Faiz hariç kalan tutarınız 2500 TL oldu. Bu tutarı peşin olarak yatırıp borcunuzdan tamamen kurtulmak istiyorsunuz. Bu noktada işlem bu rakam üzerinden yapılacaktır. Bu rakama ek olarak ortaya çıkan faiz oranı hesaba katılmayacaktır.

Erken kapatma işleminden önce herhangi bir taksitin ayı geçmişse işlem esnasında geçen ayın taksit miktarı ve faizi bu hesaba katılmayacaktır. Kullanıcı bu farkı mutlaka kendi ödemek zorundadır. Eğer kartınız üzerinden yabancı para birimleri olan Euro ve Dolar olarak çekim yapmış olsanız dahi bunun ödeme miktarı ekstrenize TL olarak yansıyacaktır.

Taksitli Nakit Avans Nedir?

Taksitli Nakit Avans Kapatma Dezavantajları

Taksitli nakit avans hesabının erken kapatılmasının avantajları bulunduğu gibi kullanıcıya çok da önemli olmasa bazı dezavantajları durumlar yaşatabilmektedir. Tabi bu durumlar göreceli olarak büyük bir zarara neden olmasa da bu dönemde dikkat edilmesi gereken detaylardan bazılarıdır.

  • Kredi kartınız üzerinden yapacağınız bu işlem için herhangi bir banka size puan vermeyecektir. Kartınız ile yapacağınız ödemelerde bu hak size verilse de bu işlemde verilmiyor.
  • İşlemin tamamen iptal edilmesi başvurudan sonra mümkün olmamaktadır. İşlem kullanıma alındıktan 24 saat geçmeden kapatma işlemi yapamıyorsunuz.
  • Erken kapama işleminde o tarihe kadar gelen faiz tutarı kullanıcı için iptal edilmemektedir. Sadece o andan sonra geriye kalan faiz üzerinden işlem yapılmaktadır.
  • 000 TL kredi kartı limitinizin yarısı ile nakit avans çekerseniz ödeme bitene kadar kart limitiniz düşecektir.
  • Borcunuz bitene kadar kredi kartı ekstre kesim tarihinizin değişmesine izin verilmez. Eğer tarihi değiştirecek olsanız dahi bu işlem nedeniyle yapacağız aylık ödemelerin tarihini etkilemeyecektir.
  • Kredi kartı ekstreniz ile taksitlerinizi ödeyeceğiniz için bu işlem için asgari ödeme tutarı vardır. Ancak kalan borca akdi olarak faiz ekleneceği için pek tavsiye edilmez.

Nakit Avans Hesaplama

Taksitli Nakit Avans Erken Kapatma Hesaplama

Taksitli nakit avans çekerek maddi olarak işlerinizi yoluna koyduktan sonra 6 ay kadar bir sürenin ardından kalan borcunuzu erken kapatmak isteyebilirsiniz. Bu işlem için avansı kullandığınız tarihteki faiz oranı değil işlemi yapacağınız tarihte ki oran belirleyici olacaktır. Merkez Bankası tarafından bu oranlar 3 ayda bir değiştirilmektedir.

5000 TL kredi’yi 6 ay sonra kapatacaksanız, bu durumda kalan ana para miktarı 2500 TL olacaktır. Erken ödeme faiz indirimi de bu kalan miktar üzerinden yapılacaktır. %2,25 olan faiz miktarı üzerinden yıllık faiz miktarınız KKDF ve BSMV eklemeleri ile birlikte 916 TL olacaktır. Bunun ilk altı ayını düştükten sonra 458 TL kalacaktır. Hesaplama bu rakamlar üzerinden yapılacak ve banka sizin için erken kapama bedeli ortaya çıkaracaktır.  


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
5 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 3,40.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle