Sübvansiyonlu Krediler, Özellikler ve Kullanım Şartları

Sübvansiyonlu krediler nasıl kullanılabilir, oranları ve faiz miktarları ne kadardır, hangi alanlarda sübvansiyonlu kredi kullanılabilir, kredi nerelerden çekilebilir hakkında makale.

Sübvansiyonlu Kredi

resim

Tarımsal üretim yapan üreticilerin sermaye ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilen krediler sübvansiyonlu krediler denilmektedir. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde tarımsal üretim yapanların işlerini genişletmek, büyütmek veya yeni bir iş dalı kurmak gibi işlerde gerekli olan sermayeyi kendi başlarına biriktirmeleri oldukça zordur. Uzun bir zaman gerektiren bu sürecin sübvansiyonlu krediler aracılığıyla daha kısa bir zamanda gerçekleşmesi mümkün olabilmektedir.

Bu bakımdan bu uygulamanın amaçlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Tarımsal üretim yapan üreticilerin sermaye ihtiyaçlarını karşılamak
 2. Ülkenin tarımsal üretimini artırmak
 3. Tarımsal faaliyetlerden elde edilen verimi ve ürün kalitesini yükseltmek

Burada ifade edilen tarımsal üretim içerisine hayvancılık faaliyetleri de girmektedir. Büyükbaş, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, süt sığırcılığı ve deniz ürünleri yetiştiriciliği gibi faaliyetler de tarımsal üretim içerisinde kabul edilmektedir. Bu tür faaliyetlerde bulunanlar da sübvansiyonlu desteklerden yararlanabilirler.

Sübvansiyonlu krediler Bakanlar Kurulu’nun verdiği ‘Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar’ kapsamında verilmektedir.

Sübvansiyonlu kredilerin avantajı üreticilere normal piyasa koşullarına göre çok daha uygun faiz oranlarıyla kredi sağlamasıdır. Sermaye gücü yetersiz olan üreticiler bu sayede normalde sermaye bulup işleri geliştiremedikleri halde, bu uygulama sayesinde çok daha düşük faizli kredi çekme imkanına sahip olur, işleri için gerekli sermayeyi elde edebilmektedirler. Ülkemizde bu kredi türünü veren iki kurumsal yapı vardır. Bunlar:

 • Ziraat Bankası
 • Tarım Kredi Kooperatifleri

Sübvansiyonlu Kredi Kullanım Şartları

Sübvansiyonlu krediler uygun oranlarda faiz imkanı sunduğu için kullanımı belli şartlara bağlanmıştır ve daha önce belirlenen bazı belirli faaliyetler kapsamında verilmektedir. Bu nedenle bu krediden belirtilen şartları taşıyan üreticiler belirlenen faaliyet dalları için yararlanabilirler. Bu bakımdan kredi kullanılabilecek olan faaliyet alanları ve kullanılabilecek olan kredi oranları şu şekildedir:

Faaliyet Alanı  Kullanılabilecek Azami Tutar
Sığır Yetiştiriciliği 12.500.000 
Damızlık Düve Yetiştiriciliği 7.500.000
Yaygın Hayvansal Üretim 250.000
Küçükbaş Hayvancılık 5.000.000
Büyükbaş Hayvan Besiciliği 5.000.000
Arıcılık 1.500.000
Kanatlı Sektörü 3.000.000
Su Ürünleri Sektörü 5.000.000
Örtüaltı Tarımı 10.000.000
Yaygın Bitkisel Üretim 750.000
Yem Bitkisi Üretimi 2.500.000
Sertifikalı Tohum, Fide, Fidan  Üretimi 10.000.000
Süs Bitkisi Üretimi 5.000.000
İyi Tarım / Organik Tarım Uygulamaları 5.000.000

Bu krediler kapsamında herbir kredi türünden faydalanabilmek için o kredi türüne ait olan alt şartları taşımak gerekmektedir. Bu şartları taşıyan üreticiler Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile bu bu imkandan faydalanabilmektedirler.

Kredi Türü Şartlar
Düve Yetiştiriciliği Elli baş ve üzeri düve kapasitesi olması veya mevcut işletmeyi bu seviyeye çıkarması
Büyükbaş Hayvan Besiciliği On baş ve üzeri besi sığırı olması veya mevcut işletmeyi bu seviyeye çıkarması
Küçükbaş Hayvancılık En az elli baş koyun veya 25 baş keçi kapasitesi olması veya mevcut işletmeyi bu seviyeye çıkarması
Arıcılık En az elli bal kovanı olması veya mevcut işletmeyi bu seviyeye çıkarması
Kanatlı Sektörü En az on bin adet etlik piliç, yedibin beşyüz yumurta tavuğu, iki bin adet bıldırcın olması veya mevcut işletmeyi bu seviyeye çıkarması

Sübvansiyon Kredisi Hesaplama

2018 yılı için geçerli olan tarımsal destek kredilerinin faiz oranları sübvansiyonlu olanlara göre biraz daha yüksektir. Sübvansiyonlu kredi kullanmaya hak kazanan üreticiler ise bu sayede daha düşük oranlarda bu haktan faydalanabilmektedirler.  2018 yılı için geçerli olan normal krediler için oranlar:

 • 12 ay vadeye kadar yüzde 8
 • 4 yıl vadeye kadar yüzde 10
 • 4 yıldan uzun vadede yüzde 11

resim

Sübvansiyondan yararlanmaya hak kazananlar içinse:

 • 12 ay vadede yüzde 2
 • 4 yıldan uzun vadede yüzde 5.5

oranında kredi miktarına ve türüne göre değişen oranlarda bu uygulamadan faydalanmaları mümkün olmaktadır.

Buna göre en az oran olan yüzde ikiden kredi kullanımı yapan birisi için yüz bin lira 12 ay vadeli olan sübvansiyonlu kredi kullanımında ortaya çıkacak olan maliyet şu şekildedir:

 • Aylık Taksit Miktarı: 1.450
 • Toplam Geri Ödeme: 114 bin

Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle