Spot Kredi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Spot kredi vadesi, faiz oranı ve aylık ödeme miktarı belli olan ve alınan kredi bitinceye kadar bu oranların değişmediği kredi türüdür. Günümüzde taşıt, ev ve ihtiyaç kredisi gibi çeşitlerle sunulmaktadır.

Spot Kredi

resim

Spot kredi, alınacak olan kredi miktarının vadesinin, faizinin ve ödeme miktarının bütün kredi borcu bitinceye kadar sabit kalması anlamına gelmektedir. Yani bireysel ve ya kurumsal olarak herhangi bir bankadan kredi almak istendiğinde bu kredinin hangi vade aralığında, ne kadarlık bir faiz uygulaması ile ve aylık ya da yıllık ne kadar ödeme yapılacağını belirleyerek ödemeler boyunca başta belirlenen bu kriterlerin devam etmesi anlamına gelmektedir.

Bankaya gidildiğinde 10.000 TL gibi bir rakamda kredi almak isteyen bir kişi için %1,8 sabit faiz oranı ile her ay 2.000 TL ödeme yapılması ve faizde ve ya vadelerde herhangi bir oynama olmadan sabit tutulması spot kredidir. Günümüzde bütün bankalar tarafından sunulan bu kredide faiz oranlarının değişmemesi ve vade seçeneğinin kişi tarafından belirlenmesi gibi avantajlar bulunmaktadır.

Bankalar tarafından sunulan ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi seçeneklerin her biri spot krediye örnek olup kısa süreliğine kişilerin ya da kurumların finansal ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir.

Spot krediler TL, dolar ve Euro gibi farklı para birimlerinde de alınabilmektedir. Günümüzde pek çok banka tarafından bu krediler sunulmaktadır.

Spot Kredi Özellikleri

Spot kredilerin en büyük avantajı ödeme dönemleri boyunca piyasalarda oluşacak olan dalgalanmalardan etkilenmeyecek olmasıdır. Dönem dönem oluşan faiz artışlarının yansıtılmadığı spot krediler ile birlikte kişilerin ödemelerinde herhangi bir yükseliş olmayacaktır.

  • Spot kredilerin vade zamanları kısa sürelidir. Kısa süreli ödeme planları ile ödenebilen bu krediler uzun vadeli değillerdir. Orta vadeli ya da kısa vadeli olarak tüketicilere sunulurlar.
  • Faiz oranları banka ile anlaşıldığı tarihte ne ise borç bitinceye kadar sabit kalır.
  • Aylık olarak ödenecek olan taksitler sabittir. Herhangi bir artış ve ya azalış göstermezler.
  • Spot kredilerde bütün detaylar kredi kullanımı sırasında belirlenir ve kredi kullanımı sırasında ancak yapılandırma işlemi yapılacaksa faiz ve vade değişimleri yapılabilir.

Spot Kredi Kullanımı

Spot kredi kullanmak isteyen kişilerin öncelikle kullanmak istedikleri miktarı belirlemeleri ve bir bankaya giderek yetkililer ile görüşmeleri gerekir. Bankaların bu kredi türü için sunacakları faiz oranları değişim gösterebilir. Bu nedenle banka faiz oranlarının araştırılmasında fayda vardır. Uygun faiz oranlarının belirlenmesinin ardından bankada hangi ihtiyaca yönelik olarak kredi alınacağı belirlenmelidir. Kimi krediler ihtiyaç kredisi kimi krediler ise taşıt kredisi başlığı altında sunulduğu gibi her kredi türünde ise vade dönemleri ve faiz oranları değişmektedir.

Spot kredi kullanmak istediğinizde bankalar öncelikle kredi notunuza bakacak ve notunuz yüksek ise sizlere kredi sunabileceklerdir. Bunun dışında gelir belgesinin gösterilmesi ve çeşitli belgeler ile birlikte kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru sırasında sizden alacağınız kredinin nasıl ödeneceği ile ilgili detayları belirlemeniz gerekebilir. Alacağınız krediyi ne kadar sürede ödeyeceğiniz ve faiz oranlarına göre ne kadar faiz ödemesi yapacağınız gibi bilgilerin de sunulması ile birlikte ödeme tablonuz oluşturulacaktır.

Başvurunuzun banka tarafından kabul edilmesinin ardından istediğiniz miktar banka tarafından size ödenecektir. Kredi ödemelerinde ise aylık olarak belirlemiş olduğunuz miktarı düzenli bir şekilde bankaya yatırmanız gerekecektir. Spot kredi kullanımında ödeme süresi boyunca piyasalarda oluşacak herhangi bir dalgalanma sizin ödemelerinize ve faiz oranlarınıza etki etmeyecektir. Bu nedenle olası faiz yükselmeleri nedeniyle ek ödemeler yapmak gibi bir durumdan da kurtulmuş olacaksınız.

Spot Kredisi Hesaplama

Spot kredi hesaplaması yapabilmek için bankaların şubelerine gidilebilir ya da internet üzerinden hesaplamalar yapılabilir. Bunun için her banka tarafından sunulan hesaplama araçları ile vade miktarı ve alınacak kredi miktarının belirlenmesinin ardından kredi hesaplaması yapılabilmektedir.

Kredi hesaplamalarında vadenin uzaması faiz oranlarının daha yüksek olmasına ve daha fazla ödeme yapılmasına neden olacaktır. Eğer vade kısa tutulursa aylık ödemeler yüksek olsa da toplam borca uygulanacak olan faiz oranı düşük olacaktır.

Genel bir ödeme planının oluşturulabildiği spot kredilerde hesaplama yapılırken faiz oranlarını dikkate almak ve ödemelerin gelir durumuna göre yapılmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca online olarak yapılacak olan hesaplamalarda ise kişilerin karşısına kredi alınacak olan tutara göre hesaplama işlemleri yapılabileceği gibi alınacak miktarın vadesine göre de hesaplama yapılabilmektedir. Her bankanın kendine ait olarak sunduğu hesaplama araçlarından spot kredi miktarı hesaplanabilir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle