Öğrenciye Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Geliri olmayan öğrencilerin kredi alma olanakları, öğrencilere kredin veren bankaların hangileri olduğu, hangi ve ne şekillerde öğrenci kredisi alınabileceği hakkında makale.

Öğrenci Kredisi

resim

Gençlerin hayatında yepyeni bir dönem olan üniversite hayatı yeni heyecanlar getirdiği gibi beraberinde bir takım problemler de doğurabilmektedir. Bunlardan birisi, özellikle günümüzün ekonomik koşullarında büyük bir sorun haline gelmeyen başlayan nakit para problemidir.

Yeni bir eğitim hayatına başlayan, ailesinden uzakta başka bir şehirde yaşamaya başlayan gençler her ne kadar ailelerinden destek alsalar, devletin bir takım burs ve kredilerin yararlansalar ve hatta kendileri çalışıyor olsalar kimi zamanlarda paraya ihtiyaç duyabilmektedirler.

Bu tür ihtiyaçlar anında ilk akla gelen yollardan birisi kredi çekmektir. Fakat üniversite öğrenciler henüz sabit gelirli bir düzenli işte çalışmadıklarında dolayı bu konuda bir takım problemler yaşayabilmektedirler. Bankalar tarafından öğrencilere sağlanan bir kolaylık olan eğitim kredisi sayesinde bu prosedür biraz daha kolaylaşmıştır.

Öğrenci kredisi kullanabilmek için üç şarttan birisinin yerine getirilmesi gerekmektedir:

 • Gelir belgesi göstermek
 • Kefil göstermek
 • İpotek göstermek

Gelir Belgesiz Öğrenci Kredisi

Bahsetmiş olduğumuz gibi her ne kadar öğrenciler kredi kullanabilseler de bu durum kimi koşullar altında mümkün olabilmektedir. Bu koşulları sağlayan öğrenciler gelir belgesi göstermeden kredi kullanabilmektedirler. Bunlardan birincisi:

 • Kefil Göstermek: Üniversite öğrencileri her ne kadar kendileri çalışmıyor olsalar da düzenli bir işi olan birisini kefil gösterebildikleri takdirde bankalardan kredi çekebilmektedirler. Kullanılabilecek olan limit çoğunlukla kefil olan kişinin mali durumunu gösterir gelir belgesi neticesinde belirlenmektedir.

Bu yöntemde bir başkasını bularak kefil olmasını sağlamak gibi nisbeten rahatsızlık verici bir durum olduğu için ikinci yöntem olarak:

 • İpotek Göstermek: Bu yöntemde öğrencinin üstüne herhangi bir taşınmaz varsa buna banka ipoteği koymak suretiyle gelir belgesiz olarak krediden faydalanmak mümkün olmaktadır. Taşınmazların yanında taşınır mallara da ipotek koyularak nakit ihtiyacı karşılanabilse de bu durumda banka tarafından verilecek olan limit taşınmaz ipoteğine göre daha az olacaktır.

Bunu tercih eden öğrenciler başkaca herhangi bir kişiye rica etmek durumunda kalmadan rahat bir şekilde gelir belgesiz olarak krediden faydalanabilirler. Bunların dışındaki üçüncü yol ise:

 • Banka Kampanyalarını Takip Etmek: Kimi zaman bankalar yeni müşterilere ulaşmak amacıyla kampanyalar düzenlemektedirler. Bu tür kampanyalar süresince bazı bankalar öğrenciler iki bin ile üç bin gibi küçük limitler dahilinde kredi verebilmektedirler. Bu tür kampanyalar takip edilerek gerekli başvuru neticesi nakit ihtiyacı karşılanabilir.

Hangi şekilde kredi kullanılacağı tamamen öğrencinin kendi kişisel durumuna bağlıdır, en kolay şekilde alınabilecek olan kredi ise ipotek karşılığı kredidir.

Başvuru Süreci ve Kredi Veren Bankalar

Öğrencilerin kredi başvurularındaki süreç hemen hemen diğer türlerdekilerle aynıdır. Yalnız öğrenci kredisinde çoğu zaman ipotek veya kefil göstermek gibi bir takım fazladan işlemlere gereksinim duyulduğu için çoğunlukla bu tür kredilere online olarak veya internet bankacılığı ile başvurmak mümkün olmamakta, banka şubelerine giderek müşteri temsilcisinden sıra alarak şahsen başvuru yapmak gerekmektedir.

Başvuru sürecinde ilk adım gerekli belgelerin hazırlanmasıdır. Bu belgeler:

 • Kimlik fotokopisi
 • Varsa gelir belgesi
 • Yoksa kefilin kimliği
 • Kefilin gelir belgesi
 • İpotek yapılacaksa taşınmazın tapusu veya taşınırın ruhsatı

Bu belgeler tamamlandıktan sonra kredi kullanılacak olan bankanın şubesine gidilerek gerekli başvuru işlemleri başlatılabilir. Bu yöntemin dışında;

 • Bankaların internet sitelerinden online olarak
 • Banka müşterisi iseniz internet bankacılığı ile

kredi başvuru da yapılabilmektedir. Fakat bu tür başvurular bu tür kredilerde çoğunlukla sadece ön onay almaktadırlar. Kredinin tamamen onaylanması ve paranın hesaba geçmesi gene aynı şekilde bankaya giderek gerekli belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.

Bu şekilde kredi alınabilecek bankalar zaman zaman düzenlemiş oldukları kampanyalarla değişmekle birlikte şu şekilde sıralanabilir:

 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti Bankası

Özellikle Ziraat Bankası öğrencilere sağlamış olduğu kredi kartıyla birlikte gelir belgesiz olarak öğrenciye kredi veren bankaların başında yer almaktadır. İki bin, üç bin TL gibi ufak miktarlarda krediyi öğrencilere gelir belgesiz olarak vermektedir.

Özetlenecek olursa öğrencilerin gelir belgesiz kredi alması büyük çoğunlukla mümkün olmamakla birlikte, farklı diğer şekillerde kullanmaları mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda küçük limitler dahilinde nakit ihtiyacı varsa bankaların kampanyaları takip edilerek gelir belgesiz nakit karşılanabilir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle