Krediyi Erken Kapatmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bankalarda alınan faizli kredinin erken kapatılması durumunda, bankaya olan borcun çok fazla faiz işlemeden kapatılması ile birlikte avantajları ve dezavantajları nelerdir.

 İhtiyaç Kredisinin Erken Kapatılması

resimİhtiyaç durumunda bankadan alınan kredinin belirli süre içerisinde faizi ile birlikte geri ödenmesi gerekmektedir. Şayet maddi durumunuz yeterli olması halinde bankaya olan borcunuzu ve taksitlerinizi uzun vade içerisinde ödemeyip, toplu halde öderseniz krediyi erken kapattığınız için faiz miktarı vadeye uygun olarak işlenmeyecek olduğundan avantajları bulunmaktadır. Kredinin erken kapatılması ile birlikte avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Hayat sigortası için ödenen tutarın geri alınması;
  • Kredi notunun yükselmesi;
  • Faiz tutarının hepsinin ödenmemesi;
  • Gösterdikleri ipotek kalkacaktır.

Birçok banka vermiş olduğu paranın tekrardan ödenmesini garanti altına almak için kişiye hayat sigortası yaptırmasını zorunlu tutmaktadır. Normal süresinden daha önce kapatılması halinde ise sigorta için ödemiş olduğunuz parayı da geri alacaksınız. Fakat vadesi dolmadan kapatılmaması halindeyse bu sigorta için ödenen miktarı alamayacaksınız. Ayrıca sigortanın ödenmesi için süresi dolmak üzere olması halinde ise geri alamayacaksınız.

En çok avantajları arasında ise uzmanlar tarafından geç ödenmesi halinde borca eklenecek faiz tutarından kurtulması olacaktır.

Taşıt Kredisinin Erken Kapatılması

Araba alabilmek için bankalara başvurup destek isteyenlerin taşıt kredilerinde aldıkları paranın geri ödenmesi durumunda bazı şartlar bulunmaktadır. Bu kredi diğer kredilere göre farklıdır. Bu nedenle de erkenden kapatılması halinde erken kapatma cezasını da ödemek zorunda kalacaksınız. Çünkü sözleşme içerisinde bu madde bulunmaktadır. Vadesinden önde kapatılması halinde ödenecek bir ceza vardır. Bu aldığınız paraya eklenecek olan yüzde iki miktarında bir ceza eklenecektir.

Bankalardan alınan taşıt kredilerinin erkenden kapatılması halinde avantajlı olmamaktadır. Vade süresinden önce kapatmak isteyenlerin şu durumları göz önüne alarak kapatıp kapatmayacağına karar vermelidir.

  • %2 erken kapama cezası;
  • Toplam faiz ücreti;
  • Aracın üzerinde bulunan ipotek kalkacaktır;
  • Hayat sigortasını geri alabilirler.

Vadeden önce ödeme yapılması halinde cezası olacağından fakat faiz miktarında geri kalan vadeler ödenmeyecek olduğundan hesaplaması yapılarak karar verilmelidir. Şayet cezası, daha yüksek olması halinde kapatılmaması, elinizde bulunan parayı ise bankadan vadeli hesap açtırılarak orada değerlendirilmesi ise bazı durumlarda daha avantajlı olmaktadır.

Banka tarafından verilen paraya faiz uygulanmaktadır. Bir bankanın alacak olduğu faiz sonucunda kar elde etmesi söz konusu olur. Fakat kişiler erken kapama gerçekleştirmesi halinde bankanın kâr etmeyecek olması sebebiyle kapatacak olanlara ceza getirip, alacağı kârın bir kısmını bu şekilde telafi eder.

Konut Kredisinin Erken Kapatılması

En çok bankalardan alınmakta olan kredi konut kredisi olmaktadır. Ev sahibi olmak isteyenlerin, banka tarafından aranan şartları yerine getirebilmesi durumunda başvurdukları kredi onaylanmaktadır. Konut kredilerinin önce kapatılması halinde hem avantajı bulunduğu gibi bir takım dezavantajlarının da olmasıyla bilinmektedir. Uzun dönem alınan kredinin şayet erken kapatmanız halinde avantajlarından faydalanmakta olacaksınız. Mevduat hesabına bakılarak yıllık maliyeti ortaya çıkacak olduğundan birçok kişinin eline para geçmesi durumunda konut kredilerini erkenden kapatmaktadır.

Konut kredileri alınması ile birlikte ilk yıllar içerisinde aldığınız paranın faizini ödemiş olacak ve sonrasında ise anaparayı ödemeniz söz konusu olur. Bu nedenle de alınan kredinin ilk 2 sene içerisinde erken kapatılması avantajlı olmamaktadır.

Avantajları arasında kişilerin konutlarını kredi borcu kapanana kadar evleri ipotek altında kalacaktır. Bu sebeple de kişilerin önce kapatma isteği olması durumunda ve kapattıkları zaman ipotek de kaldırılmış olur. Bu nedenle de kişilerin evlerini satmak istedikleri zaman ilk öncelikle bu ipotek kaldırılmalıdır. Her kredi de olduğu gibi banka tarafından istenmekte olan hayat sigortası da geri kalan vadeler için geçerli olan parayı da geri iadesini almanız mümkündür.

Aldığınız paraya göre sizlerin erkenden kapatması  halinde bu sizlere kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır. Daha sonra alacağınız kredilerin onaylanmasında etkili olur.

Konut kredilerinde ayrıca ara ödemelerde yapılabilmektedir. Bu ödemelerin faydaları arasında kişilerin ödemek zorunda olduğu faizin de düşmesi anlamına gelmektedir. Şayet 10 sene boyunca devam eden bir kredi almanız halinde sizlerin 6 yıl boyunca düzenli ödeme yapıp, kalan 4 yılı ise önceden kapatmak isterseniz edecek olduğunuz kar az olacaktır.

Konut kredilerinin dezavantajları arasında sözleşme de geçmekte olan önce kapama cezası ödenmesi olarak belirtmemizde tüketicilerin bilgisi olmalıdır. Bu kişilerin yaklaşık olarak %2 oranında ceza ödemesi de gerekmektedir. Bu cezanın hesabınızı kapatmak istediğiniz zaman vade süresi dolmadan kapatılacak olması nedeniyle sizlerden tahsil edilmektedir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle