Kredi Ödeme Güvencesi Sigortası Nedir? Nasıl Çalışır?

Kredi ödeme güvencesinin temel özellikleri nelerdir, nasıl çalışmaktadır, kullanıcılar bu özelliği neden tercih etmelidir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kredi Ödeme Güvencesi Sigortası Nedir?

İhtiyaçlarımızı karşılamak için bankalar üzerinden çektiğimiz para durumları olabiliyor. Sadece ihtiyaç için değil aynı zamanda farklı durumlar içinde bunları tercih ediyoruz. Ancak hiç beklemediğimiz bir anda yaşayacağımız işsizlik durumu, kaza, hastalık gibi farklı nedenlerden dolayı taksitlerimizi ödeyememe durumu ile yüzleşebiliyoruz. Bu tür durumlarda bizim adımıza ailemizi ve kendimizi mağdur etmemek için hazırlanan bir sigorta türüdür. Kalan borcumuz bu şekilde ödenmektedir. Tabi bunun için kredi çekerken ya da kredi kartımız için bu hizmeti almak için anlaşma imzalamamız gerekiyor. Bu anlaşmayı imzaladığımızda bir ödeme yapmamız gerektiğini de eklemeliyiz.

Kredi Ödeme Güvencesi Sigortası

Kredi Kartı Ödeme Güvencesi Sigortası Nedir?

Sadece krediler için değil aynı zamanda kullandığımız kartları içinde aynı sigorta türü bulunmaktadır. Kartı ödemelerinizi yukarıda kısaca değindiğimiz nedenlerden dolayı ödeyememe durumu yaşarsanız bu sigorta sizin adınıza ödemenizi yapacaktır. Kart için 1 yıl olarak sözleşme imzalanıyor ve aksi bir talep olmadığı sürece her yılın sonunda otomatik olarak yenileniyor. Bu sigortanın kullanımı için belirlenmiş standartlar bulunmaktadır. Son kredi kartı ekstrenizin de görülen borcunuzun %1’i kadar ödeme yapılarak bu sigortayı kullanabilirsiniz. Diyelim ki 10 bin TL borcunuz var, bunun için ödemeniz gereken sigorta tutarı 100 TL’dir. Bu anlaşmanız olsa da eğer o ay ki kart ekstrenizde borç yoksa bu kesinti yapılmayacaktır. Kredi kartı ödeme güvencesinde en üst limit sınırı 15 bin TL olarak sınırlanmaktadır. Tabi bu bankalara göre farklılık gösteren bir detaydır.

Kredi Ödeme Güvencesi Sigortası Nedir?

Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Güvencesi Nasıl Kullanılır?

Hem kredileriniz için hem de kartlarınız için bu sistemin kullanımı çok basittir. Kredinizi çekerken yaşayacağınız olumsuz durumlara göre talimat vermiş olursunuz. Ya da kredi kartınız için aynı talimatı vermeniz gerekir. Tabi bu iki durumda içinde belirli bir sigorta bedeli ödemelisiniz. Kartlar için bu ödeme borcun %1 olarak sınırlanırken, kredi için çekilen bedele göre bir ödeme hesaplanarak tarafınızdan tahsil edilir.

  • Krediyi ya da kartı kullanan kişinin vefatı,
  • Geçirdiği kaza sonucunda ki maluliyeti,
  • İstemeden de olsa işsiz kalması

Bu üç durum için kendinizi sigorta altına almış olursunuz. Bu sigortanın amacı insanların bu tür beklenmedik durumlar karşısında mağduriyet seviyelerinin çok yüksek olmasının maddi olarak önüne geçmesini sağlamaktır.

Kredi Ödeme Güvencesi Sigortasının Teminat Limitleri

Tabi bu türden bir sigortanın belirli bir limite sahip olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu durum önceden belirlenen sözleşme detayları ile tarafınıza iletilecektir. Kısaca şu şekilde olabilmektedir.

  • 5 yıl üzerine ki kredilerde 18 ay, daha uzun kredi ödemelerinde 24 ay taksit ödemesi yapılmaktadır.
  • 1 yılın altında ki kredi sürelerinde 6 ay ödeme yapılmaktadır.
  • 1 yıldan uzun vadeli kredilerde 12 ay kredi ödemesi yapılacaktır.
  • Bir ipotek vererek alınan kredilerde üst limit 4500 TL, bireysel krediler de 3500 TL aylık ödeme limitine sahiptir.

Tabi bu tüm detaylar bankalara göre farklılık göstereceğini de ekleyelim. Sizde bu anlaşmayı yapacağınız banka ile detayları konuşmanızda fayda vardır. Bu sayede imza attığınız ve ödemesini yapacağınız sigortanın detaylarına erişmiş olacaksınız.

Kredi Kartı Güvence Sigortası

Vakıfbank Kredi Kartı Güvence Sigortası

Vakıfbank’ın sunmuş olduğu kartı kullananlara özel durumlar halinde mağdur etmemek için güvenli kart programı adı alında bir sigorta ile yardımcı olmaktadır. Kartın çalışması, kaza sonunda işsiz kalınması ya da vefat durumu, kayıp durumunda, otel fatura avansları gibi farklı durumları bu kapsamda güvence altına alan bir özelliktir. Bu özelliği kullandığınızda banka sizi 13 farklı durumda güvence altına alacaktır. Sizde bu bankadan aldığınız kartınızı yüksek limitler ile düzenli olarak kullanıyorsanız tercih etmeniz gereken bir özelliktir. Belki ilk anda gereksiz bir özellik gibi dursa da başınız dara düştüğünde ve bu ödemeleri rahatça yapamayacak duruma geldiğinizde ne kadar işe yarar bir iş yaptığınızı fark edebileceksiniz.

YapıKredi Kredi Kartı Sigortası

YapıKredi Kredi Kartı Ödeme Güvencesi Sigortası

Kart borçlarınızın güvence altına alınmasını istiyorsanız kullanılabilecek bir sigortayı Yapı Kredi’de müşterilerine sunmaktadır. Bu özellikten bordro ile çalışanlar, serbest meslek sahipler, memurlar, öğrenciler ve ev hanımları kullanabilmektedir. Geniş kapsamlı bir kullanım sunan sigortayı alan kişiler ödemelerini %1 olarak kredi kartı üzerinden yapacaklardır. Bu sigorta sayesinde iş buluna kadar, iyi olana kadar bunu kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu güvence tüm bankalar tarafından özel olarak kullanılmaya devam etmektedir. Kullanım oranı da gün geçtikçe artış göstermektedir. Anlaşmak için banka yetkilileri ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle