Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Kredi Kullanabilir mi?

Kredilerin puanı düşük olan kişiler bankalardan para çekmek istediklerinde bankaların şart koştuğu bazı koşulları yerine getirmek zorundadır. Bu sayede kolayca kredi çekilebilir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi

Acil şekilde nakit paraya ihtiyacı olan kişiler, çevresinden para ile alakalı çözümler bulamazsa bankaların olanakları içinde bulunan kredilerden kullanım yapmak adına şansını denerler. Yalnız kredi çekimi yapılabilmesi adına bankaların belirlediği şartları yerine getirmelidir. Bu şartlar yerine getirilmediği takdirde ve kişi olarak kredi notu gerekli kriterler içinde bulunmadığında ret cevabının alınması kaçınılmaz bir hal alır. Kredilerin notunda meydana gelen düşüşler düzensiz ödemelerin uzun dönem devam etmesinden dolayı ortaya çıkar. Belli başlı bankalar insanların talep etmesinden dolayı kredilerin kullanımları konusunda uygun koşulları oluşturabilmektedir. İlk defa kredilerin kullanımı yapmak isteyen kişiler daha kredilerinin notları düşük olsa da bankalar ile daha öncesinde sorun yaşanmadığı için kredi kullanımı kolay şekilde yapılabilir. Kredi notundan dolayı kredi alamayan kişilerin öncelikli olarak bu konuda belli başlı detaylara dikkat etmesi gerekir. Kredilerin notunu yükseltmekte konusunda kişinin özveri göstermesi sayesinde ilerleyen süreçlerde kullanım yapılabilir.

İhtiyaç kredisi hesaplayınız
Kredi türü
Kredi tutarı
Kredi vadesi
Son Güncelleme: 2024.04.16

Düşük Nota Krediler Nasıl Alınır?

Kredileri çekmek isteyen kişiler bankaya başvurduklarında öncelikli olarak banka kredisi konusunda sicil sorgulaması yapar. Bu sorgulama neticesinde aşağıda bulunan tarzda puanlama yapılır.

  • 699 – 700 en riskli grup
  • 1099 – 1100 orta riskli grup
  • 1499 – 1500 az riskli grup
  • 1500 – 1699 iyi grup
  • 1700 – 1900 çok iyi grup

Puanların aralıkları çoğu banka tarafından kullanılır ama bazı bankalarda bu aralıklar değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı bankalarda kredi notu en riskli kısımdaysa kişilerin kredileri çekmesi kesinlikle mümkün değildir. Genelde en riskli grup içinde yer alan kişiler bankalar tarafından takibe alınmış ya da icralık olan kişilerdir. Orta riskli ve az riskli grup içinde olan kişiler kredilerin kullanımı yapmak istediklerinde dikkat etmesi gereken detaylar bulunur. Bu detaylar dahilinde kredileri çekmeleri mümkün hale gelir. Kredilerin puanı düşük kişilerin kredi çekmeleri için aşağıda bulunan uygulamaları yapması şarttır.

Kredi formu

Teminat Gösterme

Kredilerin notu düşük olan kişiler çekecekleri kredi üzerinde var olan riskleri en aza indirmek adına ve kredi ödemelerinde sorun olduğundan bankanın verdiği tutarı kolaylıkla geri alması için teminat gösterebilir. Teminat gösterilmesi puanı düşük olan kişilerin kredilerinin onaylanmasını sağlar. Bu uygulamada teminatın kredi şartlarına uygun olması da çok önemlidir. Teminat gösterildiğinde banka teminat ürünün uygunluğunu belirlemek adına eksper tayin eder. Eksper taşınmaz olarak gösterilen malın değerlemesini yapar ve kredilerin çekiminde bu taşınmaza ipotek koyulur. İpotek koyulan malın % 80’ni oranında kredilerden çekilebilir. Bu oran kişinin genel gelir durumuna bakılarak belirlenir.

Kefil Önerme

Kredisinin puanında düşük notu olan kişiler kefil gösterdikleri takdirde kolaylıkla kredileri onaylanabilir. Kefil bankların riskinin azalmasını sağlayan bir alternatiftir. Kefili bankanın kabul görmesi adına kişide aradığı belli başlı şartlar bulunur. Bu şartlar dahilinde olan kişiler kefil olarak kabul edilir. Aksi takdirde kefillikte kabul edilmez.

  • Kredinin asıl borçlusunun bankalar nezdindeki puanı kadar kefilinde puanı önemlidir. Yani kefil olacak kişinin puanın yeterli düzeyde olması şarttır.
  • Sgk ile alakalı olan kayıtların kesinlikle mevcut olması şartı bulunur. SGK kaydında yeterli şekilde ödeme meblağının bulunması şarttır.
  • Kefillik yapacak olan kişilerin evlilik durumu mevcutsa kesinlikle banka eşinden kefil olduğuna dair rıza yazısı ister. Bu yazının eş tarafından bankada imzalanması şartı bulunmaktadır.
  • Kefilden banka farklı şartlarda isteyebilir. Ayrıca farklı evraklarda isteyebilir.
  • Kefilden istenilecek olan evrakların farklılık göstermesi bankadan bankaya göre de değişebilir.

Düşük Tutarlı Krediler

Gelir düzeyi yüksek olan çalışanlar az düzeyde kredi limitleri dahilinde para çekebilir. Gelir gider dengesi banka tarafından hesaplandıktan sonra limit belirlemesi de yapılır.  Geliri yüksek olan kişilere düşük tutarlı olan kredi limitleri açılır. Bu limitlerin açılması için hane halkı içinde bulunan diğer gelirlerinde evrakları istenebilir. Küçük limitler dahilinde bankaların hemen hemen hepsi birçok kampanya yapar. Bu kampanyalar dahilinde başvurulan kredilerin çıkma olasılığı daha yüksektir. Az miktarda çekilen kredilerin taksitlerinin aksatılmadan düzenli şekilde ödenmesi sonucunda puanı düşük olan kişilerin bankalar nezdinde puanında da yükselmeler meydana gelecektir. Kredilerin puanlarının yükselmesini etkileyecek en önemli faktör düzenli olarak ödeme yapılmasıdır.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle