Kredi Limit Tahsis Ücreti Nedir? Yasal Olarak Alınabilir mi?

Kredi limit tahsis ücreti nedir, bankaların bu ücreti yasal olarak alma hakları var mı ve bu kesintiyi geri alabilmek için ne yapılması gerektiğini yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Kredi Limit Tahsis Ücreti Nedir?

Bankalar müşterilerine sağladıkları hizmetlerin karşılığı olarak bazı ücretler talep etmektedir. Bu ücretlerden birisi de kredi limit tahsis ücretidir. Bu ücret halk arasında dosya masrafı olarak bilinmektedir. Çıkan bir yasa ile çekilen kredini miktarının binde 5 oranını aşmayacak şekilde bankalara bu hak tanınmıştı. Ancak bu durum daha sonra Yargıtay kararı ve BDDK düzenlemesi ile iptal edilmiştir. Bankalar buna rağmen dosya masrafını kesmeye devam etmektedir. Ülkemizde bu yasa 2014 yılında değişiklik gösterdi. O tarihten önce çekilen 75 milyon kredinin tamamı istemeleri halinde gerekli şekilde başvuru yaparak bu ücreti geri alma hakkına sahiptir.

Kredi Limit Tahsis Ücreti Yasal Mı?

En çok sorulan soruların başında bu gelmektedir. Krediler üzerinden alınan bu ücret hakkında yasal mı değil mi sorusuna verilmiş net bir cevap yoktur. Dosya masrafı alınmaması konusunda alınsa da belirli bir limitin üzerinde olmaması için yasa bulunmaktadır. Ancak oranın çok düşük olması nedeniyle birçok banka bu konuda isim değişikliği yaparak müşterilerinden fahiş ücretler kesmektedir. 5000 TL kredi kullanan birisinden alınacak maksimum ücret binde 5 oranına göre 25 TL olması gerekirken bazı bankalar masrafı 300 TL’ye kadar çekmektedir. Bu da yüzde 6 oranında bir kesinti anlamına geliyor.

Şu an için açılmış net bir dava bu konu hakkında olmasa da bu masraf kesintisinin yasal olduğunu söylemek mümkün olmamaktadır. O nedenle adınıza çekmiş olduğunuz krediden yapılan yüksek miktarda ki kesintileri doğru başvuru ile tahsil etme şansınız var.

Kredi Limit Tahsis Ücreti Nasıl Geri Alınabilir?

Bu konuda ki sınırlamalar bellidir. Sınırlamalar dışına çıkıldığında yani olması gerekenden daha yüksek miktarda bir kesinti yaşandığınızda gerekli dilekçeyi hazırlayarak Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmak gerekiyor. Tabi bunu yaparken adımları doğru atmak gerekiyor. Atılacak ilk adımın kredi çekerken sizden kesilen masrafı gösteren bir dekonta sahip olmanız olacaktır. Bunun için krediyi çektiğiniz bankaya giderek başvuru da bulunabilirsiniz. Tabi bazı bankalar bu başvurunuzda size komisyon kesintisi yapmaktadır. Bankaya göre değişerek bu kesinti sizin dekontu almanızdan vazgeçirmek için 70 TL ile 100 TL arasında değişebiliyor. Yapacağınız itirazın içerisine bunu da eklemeniz gerekiyor. Ardından yazımızın içerisinde bulabileceğiniz bir dilekçe örneğini de kullanarak THH’ye başvuru yapmanız gerekiyor. Tabi bundan önce bankaya da başvuru da bulunabilirsiniz. Ancak genelde bu başvuru olumsuz sonuçlanıyor. O nedenle ilçenizde bulunan kaymakamlıklarda bulunan THH’ye başvuru yapmalısınız. Birkaç ay içerisinde size bir mektup gönderilecek ve durumla ilgili net bir bilgi verilecektir.

Kredi Limit Tahsis Ücretinden Olumlu Cevap Nasıl Alınır?

Tüketici Hakem Heyetine şimdiye kadar yapılan başvuruların yüzde 90’lık kısmına olumlu bir dönüş yapıldığını ekleyelim. Bu başvuru da önemli olan nokta bankanın yapmış olduğu kesintinin kredi limitinin binde 5’ini geçmemesi koşuluna bakıldığını söyleyelim. Diyelim ki 100 bin TL kredi çektiniz. Yasa gereği bankanın sizden alabileceği kredi limit tahsis ücreti 500 TL’yi aşmadı. Bu durumda talebinize ret cevabı gelebilir. Ancak banka bu işlem karşılığında sizden 2500 TL kesinti yapmış olsun. İşte bu durumda banka haksız duruma düşüyor. Bazı bankalar müşterilerinin bu başvurularına hızlı cevap verebilmek için anlaşma yoluna gidiyor. Tabi tüm ücreti ödemek yerine pazarlık yaparak daha düşük bir miktar ile işi çözüme kavuşturmaya çalışıyorlar. Bu onlar açısından yüksek bir geri ödeme yapmak yerine daha mantıklı ve masrafsız bir seçenek olduğu için tercih ediliyor.

Finansbank Kredi Limit Tahsis Ücreti Nedir?

Bankacılık sektöründe ki firmalardan birisi de Finansbank’tır. Yakın gelecekte sermayesi el değiştiren banka hakkında internet üzerinden yaptığımız araştırma da çok sayıda şikayet konusu karşımıza çıkıyor. Birçok kullanıcı bu konuda bilgi sahibi olmamasından dolayı yapılan kesintilere anlam veremiyor. Onlarda yasal haklarını kullandıklarını göstererek bu kesintileri devamlı olarak yapıyor. Ancak yapılan kesintiler bahsettiğimiz oranın üzerinde olduğu için insanların tepkisini çekiyor. Sizde ister şikayet sitelerine konu açarak ya da yukarı da bahsettiğimiz yöntemi kullanarak bu ücreti geri talep edebilirsiniz. Tabi sadece bu bankanın özelinde değil genel olarak tüm özel bankalarda bu kesintilerin devamlı yapıldığını söylememiz gerekiyor.

Kredi Limit Tahsis Ücreti Dilekçe Örneği

Sizinde başınıza bu şekilde bir durum geldiyse aşağıda gördüğünüz resimde ki dilekçeye benzer bir çalışma ile başvuru da bulunabilirsiniz. Dilekçede yer alan boş yerlere kendiniz ile ilgili bilgileri yazıp, kesintinin yapıldığını gösteren dekontla birlikte ilgili kurumlara başvurunuzu yapabilirsiniz. Bankanın genel müdürlüğü bu konuda genelde mantıklı bir geri dönüş yapmıyor. Ya da dikkate alıyorlar. Ancak siz hakkınızı aramak için THH’ye başvuru da bulunarak devam edebilirsiniz. Eğer 3000 TL’nin üzerinde bir kesinti yapılmışsa başvurunuzu Yargıtay’a başvuru da bulunmanız gerekiyor.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle