Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir, Nasıl Kullanılmalıdır ?

Kredi kartlarının arka yüzünde yer alan ve 3 hanel bir sayı olan güvenlik kodları, gelişenbankacılık sisteminin güvenli alışveriş noktasında sunduğu temel hizmetlerin başında gelir.

21. YY’da Kart Güvenlik Kodları

Hiç şüphesiz 21. yy. dünyasında bireylerin tümünün ortak olarak kullandığı teknolojik ürünlerin başında kredi kartları gelir. Bankaların firmaya yaptığı ön ödemenin, belirli periyotlarla birey tarafından bankaya ödenmesi temeli üzerine oturtulan kredi kartları,birçok farklı noktadan koruma altına alınması ile günümüzde en güvenilir ödeme araçlarınden biri haline gelmiştir ifadesi şüphesiz yanlış olmayacaktır. Bu aşamada kart kullanıcılarının herhangi bir dolandırıcılık ile karşılaşmasını engelleyecek olan temel nokta güvenlik kodu üzerinde durmak gerekir.

‘Kredi kartı güvenlik kodu nedir ?’ sorusuna verilebilecek en temel yanıt; kredi kartının, kartın sahibi dışındaki şahıslar tarafından kullanılmasının önlenmesi amacıyla oluşturulan, kartların arka bölgesinde yer alan ve CVV olarak isimlendirilen üç haneli sayıdır. Her bir kart için farklı olan CVV yani güvenlik kodu, özellikle internet ortamında yapılan alışverişler için kritik bir öneme sahiptir.

CVV’yi banka güvenlik sistemlerinin son dönemde gelişen ve değişen 3D Secure ya da Asimetrik Şifreleme tekniklerine ek olarak internetten yapılan alışverişlerde CVV kullanımı zorunluluğunu getirmiş olmasının yanında, müşterilerin E-Mail ya da GSM’lerine gönderilen onay kodları ile ortaya çıkardığı 2 kademeli güvenlik sisteminin önemli bir aşaması olarak ifade etmek gmümkündür.

 Bu noktada akıllardan oluşabilecek sorulardan biri de hiç şüphesiz ‘Kart güvenilk kodları nereye yazıyor ?’ sorusudur. Bir önceki paragraflarda da ifade edildiği gibi CVV, kartın arka yüzünde yer alır ve kart numarasının aksine kartın üzerine işlenmemiştir. Dolayısıyla, kullandığı kartın CVV’sini merak edenlerin kartın arkasındaki 3 haneli sayıya bir göz atması yeterli olacaktır.

Burada altı çizilmesi gereken nokta kodların genel itibariyle CVV olarak isimlendirilmesine rağmen kredi kartı sağlayacısına göre kodların isim ve yapısının değişkenlik gösterebileceğidir.

Kart Güvenlik Kodları Çeşitleri Nelerdir ?

Daha önceki paragrafta değinildiği gibi kart kodu, kart sağlayacısının yapısal sistemlerine göre isim bazında değişkenlik gösterse de işlevsellik olarak kredi kartı güvenlik kodu çeşitleri arasında herhangi bir farklılık bulunmaz.

Temel itibariyle bakıldığında;

  • CVV Koruyucu Kod
  • CVV2/CVC2 Koruyucu Kod
  • CID Koruyu Kod

olmak üzere 3 farklı koruyucu kod vardır.

Bu kodlar içerisinde hiç şüphesiz en bilineni olan CVV, VISA altyapısı kullanan bankaların, müşterilerine sunduğu kredi kartı güvenlik kodudur. CVV2 ya da CVC2 ise MasterCard/VISA ile anlaşmalı bankaların müşterilerini internet ortamındaki alışverişlerde güvene alabilmek amacıyla uyguladığı koddur. Burada sosyal yaşam içerisinde en uzak olunan güvenlik kodu hiç şüphesiz CID’dir. CID, American Express tarafından kullanılan bir güvenlik kodu olarak tanımlanabilir.

Görüldüğü üzere koruyucu kart kodları her ne kadar isim olarak değişkenlik gösterse de, işlev itibariyle bakıldığında banka müşterilerinin internet ortamından güvenli alışveriş yapabilmesini temel alarak oluşturulmuştur.

 Son olarak; kullanılan koruyucu kodun türünün çoğunlukla kartın arkasındaki kısımda yazıldığını fakat yazılmayan kartlarda, kart kullanıcısının banka ile iletişime geçerek hangi tür güvenlik kodu kullandığını öğrenebileceğini belirtmek gerekir. Nitekim kullanılan kodun türü farklı olsa da işlevi aynı olacağından, kullanım biçimi açısından bakıldığında ortada herhangi bir farklılık olmayacaktır.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Kapsamında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı sistemleri gelişen teknoloji ile her ne kadar güvenli hale getirilse de, kartın kaybolma yahut çalınma ihtimalinin mevcut varlığını koruyor olması, kredi kartı güvenlik kodu kullanarak alışveriş yapan bireylerin dikkat etmesi gereken noktaları tümüyle ortadan kaldırmamıştır. Burada öncelikli olarak değinilmesi gereken; bankaların son yapılan düzenlemeyle birlikte internet alışverişlerinde kredi kartı güvenlik koduna ek olarak kart kullanıcısının mobil cihazına gönderdiği onay kodunun, kartın başkalarının eline geçmiş olma ihtimaline karşı sağladığı güvenliktir.

Bu nednele bireyin bankayla iletişime geçerek GSM numarasının güncelliğinden emin olması ve kredi kartı işlemlerinde telefon numarasına doğrudan bilgi istemesi, kredi kartının kötü amaçlı kullanımının şüphesiz önüne geçecektir.

Kartını çeşitli nedenlerden ötürü kaybettiğini yahut çaldırdığını fark eden müşterilerin ilk etapta derhal bankayı araması ve kartını çaldırdığını bildirerek kartın kapatılmasını istemesi gerekir. Bankanın erken haberdar edilmesi, karta sahip bireyin bu durumu en az hasarla telafisinin önünü açacağından çok önemlidir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle