Kefilsiz Belgesiz Kredi Veren Bankalar ve Güncel Faiz Oranları

Kredi çekmek için kefil istemeyen, gelir belgesiz olarak kredi veren bankalar hangileridir, başvuru şartları nelerdir, kefilsiz ve gelir belgesiz kredi nasıl alınır hakkında makale.

Kredi Çekmek

resim

Günümüzün zorlu ekonomik kartları içerisinde kimi acil ve zorunlu ihtiyaçlar için finansman gereksinimi karşılamak üzere kredi kullanımı oldukça yaygındır. Taşıt almak, ev almak ve diğer kişisel ihtiyaçlar için çekilen krediler bankalardan belirli şartlar altında ve çeşitli faiz oranlarıya kullanılmaktadır. Tüm kredi türleri için geçerli olan ve kredi çekmek için karşılanması gereken iki temel başvuru şartı şu şekilde sıralanabilir:

 • Gelir belgesi sağlamak
 • Kefil göstermek

Bu iki koşuldan birisi bankalardan kredi kullanabilmek için başvuru esnasında bankaya sunulması gereken temel belgelerdendir. Bankalar verecekleri nakitin geri ödenmesinden emin olmak için başvuruculardan gelirlerini belgelemelerini veya borçlarına kefil olacak bir kefil göstermelerini talep ederler. Bunlardan herhangi birisini sağlayamayan kişiler normal şartlar altında herhangi bir bankadan kredi kullanamazlar.

Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesi ve kişisel bilgilere ulaşımın, kişilerle iletişim fırsatlarının artmasıyla bankalar bu temel şartlarda esneklik gerçekleştirerek bu tür bilgileri ve belgeleri istemeden de nakit sağlamaya başlamışlardır.

Kefilsiz ve Gelir Belgesiz Kredi 

Belirtmiş olduğumuz temel şartlara ihtiyaç duyulmadan bankaların sağlamış oldukları kredilere kefilsiz ve gelir belgesi kredi denmektedir. Bu tür krediler günümüzde birçok banka tarafından müşterilerine sunulmaktadır. Bu kredi türleri;

 • Taşıt kredisi
 • Tüketici kredisi

olarak verilirler. Bunların dışındaki diğer bir tür olan konut kredilerinde ise kefilsiz ve gelir belgesiz olarak kredi verilmemektedir. Özellikle düzenli bir geliri olmayan ve etraflarında kefil olarak gösterecek kişiler tarafından sıkça tercih edilen bu kredi türleri Türkiye’de büyük bir çoğunlukla özel sektör bankaları tarafından müşterilerine sunulmaktadır. Bu kredi türünün özellikleri olarak şunlar sıralanabilir:

 • Faiz oranının gelir belgeli veya kefilli kredilere göre yüksek olması
 • Başvuru yönteminin diğer türe göre daha kolay olması
 • Hızlı bir şekilde sonuçlanması

Bu tür özellikleri yanında bankaların hepsinin sahip olmuş oldukları internet bankacılığı uygulamaları aracılığıyla şubeye gitmeden başvuru yapılıp onay alınabilmesi de bunların tercih edilmeleri ve kullanılmalarını artırmıştır. Faiz oranı yüksek olsa bile bu tür avantajlarından dolayı günümüzde çoğu kişi tarafından tercih edilen bir kredi türü haline gelmiştir.

Her ne kadar kullanımı ve başvuru şartları kolay olsa da bu tür krediler açısından bir diğer dezavantaj da kredi vadesinin daha kısa olmasıdır. Normal şartlar altında 48 aya kadar kullanılabilen tüketici kredilerinde vade süresi bu tür kullanımlar için genellikle 36 ay olarak belirlenmiştir.

Kefilsiz ve Gelir Belgesiz Kredi veren Bankalar

Kefilsiz ve gelir belgesiz kredi kullandırma da en önde gelen bankalar özel sektör bankalardır. Devlet bankaları bu şekilde herhangi bir kredi sağlamamakta ve mutlak surette temel şartların yerine getirilmesini istemektedirler. Özel sektör bankaları arasında ise her banka bu şekilde bir hizmet sunmamakta, belli başlı bankalar bu tür uygulama yapmaktadırlar.

Özellikle herhangi bir şubesi olmadan, sadece online olarak bankacılık hizmeti veren bankacılık uygulamaları bu tür krediler açısından başı çeken bankalardır. Sadece online olarak bankacılık hizmeti veren;

 • Enpara
 • Cepte TEB

bu tür kredileri en yoğun ve çok kullandıran iki bankacılık uygulamasıdır. Fakat bunlar taşıt kredisi vermemekte, sadece tüketici kredisi sunmaktadırlar.

Banka Azami Kredi Tutarı Vade
Enpara 50.000 TL 36
Cepte TEB 50.000 TL 36

Bu iki bankada en fazla elli bin lira tutarında nakit sağlamakta ve azami 36 ay vade sunmaktadırlar. Bunların avantajı tamamen online olarak hizmet verdikleri için dosya masrafları olmamakta, bu nedenle de banka tarafından krediden çekilen tutarın düşük olmasıdır.

Bu ikisi dışında normal bankacılık hizmeti veren bankalar arasında da bu şekilde kredi sunan özel bankalar bulunmaktadır. Bunlar ise şunlardır:

 • Odea Bank
 • ING Bank
 • Aktif Bank
 • Deniz Bank
 • QNB Finansbank

Bu bankaların müşterilerine sunmuş oldukları kredi miktarları ve uygulamış oldukları azami vade seçenekleri şu şekildedir:

Banka Azami Kredi Tutarı Vade
Odea Bank 10.000 TL 36 ay
ING Bank 50.000 TL 36 ay
Aktif Bank 30.000 TL  36 ay
Deniz Bank 55.000 TL 36 ay
QNB Finansbank 50.000 TL 36 ay

Başvuru Şartları ve Yöntemi

Bankalar tarafından sağlanan bu krediler için çeşitli başvuru kanalları ve yöntemleri mevcuttur. Müşterilerin durumuna ve imkanlarına göre istedikleri şekillerde bankalara başvuru gerçekleştirebilmektedirler. Bahsetmiş olduğumuz sadece online hizmet sunan bankalara başvuru yöntemleri daha kısıtı iken, geleneksel bankacılık hizmeti sunan bankalara daha çeşitli ve farklı yöntemlerle başvuru gerçekleştirilebilir.

Bankalara başvuru şartları olarak şunlar sıralanabilir:

 • Başvuru yapılacak bankanın müşterisi olmak veya onaydan sonra bankada hesap açarak müşteri olmak
 • Mernis sistemine kayıtlı bir adresin olması
resim

Bankalar hali hazırdaki müşterilerine daha kolay onay vermektedirler

 

Başvurular için eğer Enpara veya Cepte Teb kullanılacaksa bunlar müşterileri dışında diğer kişilerden başvuru kabul etmedikleri için bunların müşterileri olmayanlar herhangi bir şekilde bu imkandan yararlanamazlar. Başvuru yöntemleri olarak da;

 • Şubeye başvuru: Geleneksel yöntem olan bu başvuru şeklinde kişiler doğrudan bankanın herhangi bir şubesine giderek bireysel müşteri temsilcisi aracılığıyla başvurularını gerçekleştirebilmektedirler.
 • İnternet Şubesinden Başvuru: Bu yöntemde ise banka müşterileri kullanmış oldukları internet şubesi uygulaması aracılığıyla başvuru gerçekleştirebilmektedirler.
 • Online Başvuru: Bu başvuru şeklinde ise bankanın müşterisi olmaya gerek olmadan herkes bankaların internet siteleri aracılığıyla gerekli bilgilerini girerek kolayca başvuru yapabilmektedirler.

Bunlar arasından en kolay ve hızlı başvuru ve onay sürecini sağlayan yöntem internet şubesinden gerçekleştirilen başvurulardır. Bu yöntemde bankalar kendisine başvuran kişinin tüm gerekli bilgilerine hali hazırda sahip olduğu ve finansal durumu hakkında bilgi sahibi olduğu için daha hızlı ve kolay bir şekilde onay verebilmektedirler.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle