Kadın Girişimcilere Destek Veren Bankalar ve Şartlar

Kendisine ait bir iş yeri açmak isteyen girişimci kadınların iş yerlerini açmaları için bankalar tarafından kredi alarak kendi iş yerlerini kurabilmektedir.

Garanti Bankası

Kadın Girişimciye Kredi

Kadınların kendisine ait iş yeri açmak istedikleri zaman Garanti bankasının girişimci kadınlara vermiş olduğu krediyi alabilirler. Bu kredi veriliyorken Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Sosyal güvenlik Bakanlığı işbirliği yaparak, Avrupa İmar ve Kalkınma bankası tarafından kefaleti ile birlikte kadınların girişimci ruhları desteklenmektedir. Kredinin verilmesi için banka tarafından şu özellikler aranmaktadır:

 • Şirketin yöneticisi ve sorumluluğunun bir kadında olması;
 • İş yerinin tamamının ya da ortağı kadın olmalıdır;
 • Yıllık kazancının 10 Milyon EURO fazla olmamalı;
 • Personel sayısı 50’den az olmalıdır.

Alacağı kredi en az 12 ay ve en fazla 36 ay vadeli olmak zorundadır. Ticari taksitli olan kredinin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası kefaletiyle aldığı teminatı %70 olmaktadır.

QNB Finansbank

36 aya kadar vadesi olan kadın girişimciler için Finansbank tarafından sağlanan kredi birçok bayanın kendisine ait iş yerini açmalarında yardımcı olmaktadır. Cazip koşullar sayesinde birçok bayanın iş yeri sahibi olması mümkündür. Düşük faiz tutarı sayesinde istedikleri iş yerini açabilmeleri için ihtiyacı olan sermayeyi bulmalarına yardımcı olurlar. İş-Kur tarafından da desteklenmekte olan bu kredi sayesinde kendisine güvenen birçok bayan ülke ekonomisine katkı sağlayabilmektedir. Krediyi alabilmeleri için banka tarafından şunlar istenmektedir:

 • İş yerine ait vergi numarası;
 • Çalışan sayısı;
 • Temel bilgiler;
 • Kazancın belgesi.

Bankalar işletmenin bilgilerinin tutarlı olmasını istemektedir. Doğru bilgilerle başvuru yapılmasıyla birlikte kredinin onaylanma ihtimali daha yüksek olmaktadır. İşletmelere sağlanan ve sadece bayanların alabilecek olduğu bu kredilerin birçok bayanın alabilmesi mümkündür. Özellikleri taşımakta olan bayanların aldığı kredi kullandıkları gün sayesinde hesaplanacak faiz aylık olarak krediyi kullanmakta olan bayanın hesabına işlenmektedir. Hesap ekstresi her zaman için ayın son gününde hesaplanmaktadır. Adresinize her ay gönderilecektir.

Faiz tutarının kullanmakta olduğunuz miktar üzerinden hesaplanarak %10 miktarında hesaplanır.

Ziraat Bankası

Çalışma hayatında daha da güçlenmeleri ve ticaret yapabilmeleri için banka tarafından kredinin verilmesiyle birlikte işlerini açmaları mümkün olmaktadır. Girişimcileri desteklemekte olduğu ve kadınların alacakları hazineye ait olan fon sayesinde birçok bayan artık işlerini kurabilmektedir. Devlet tarafından kefaleti sağlandığı için çok düşük faiz alabiliyorlar.

Bankaya müracaat edilmesiyle birlikte en az 2 adet otomatik ödenecek fatura verilmelidir. KOBİ kart ürünlerinden bazılarına sahip olabilir ve İnternet bankacılığı hizmetinden de yararlanabilir. Kredinin özellikleri ise şu şekildedir:

 • EFT ücreti ödememektedir;
 • Kredinin masraflarında %50 indirim alabilmektedir;
 • İş yeri alımları için 96 ay krediler;
 • Aidatsız kart;
 • POS Cihazı.

Ayrıca paket kapsamında BES yapılması gerçekleşecektir. Bayanlar tarafından girişimci olarak kurmak istedikleri işin kredisini banka şubelerine bizzat giderek alabilirler.

Denizbank

Kadınların kendilerine ait bir işlerinin olması için 80.000 TL’ye kadar Denizbank tarafından kredi imkanı sağlamaktadır. Çok kolay alabilecekleri ve düşük faiz ile birlikte işlerinin kurulması için destek sağlanmaktadır. Birçok bayanın istediği işlerini kurulmasında etkili olan ve hayatı içerisinde kimseye muhtaç olmadan yaşaması için sadece kısa mesaj göndererek başvurabilir.

Cep telefonunuzdan GIRISIMCI yazarak sadece bir boşluk bırakacak ve T.C. Kimlik numarasını da eksiksiz yazıp 3280 numarasına kısa mesaj göndermelidir. Kısa mesajı göndererek başvurunuz alınmasıyla birlikte 5 dakika içerisinde yanıt verilecektir. Kısa mesajla başvurunuz onaylanması halinde 75 gün süreniz olacaktır. Bu süre içerisinde oturduğunuz yere en yakın şubeye şu evraklarla başvuru yapmalısınız.

 • Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi;
 • Oda kayıt belgesi;
 • İmza belgesi;
 • 2 yıl içinde ödenen vergi levhası;
 • 2 yıl içinde var olan gelir tablosu;
 • Tapu fotokopileri.

Taksitle ticari olan desteğin alınabilmesi için KOBİ’lerin özel olarak taksitle alacağı kredinin özellikleri çoğunlukla merak edilmektedir. Firmaya uygun olarak nakit akışı sağlanacaktır. Uygun ve esnek geri ödemenin imkanı bulunduğu gibi aynı zamanda da 36 ay boyunca taksit imkanı da sağlayacaktır.

Vakıfbank

Kadınlara kredi imkanı sağlayarak kendi iş yerini açmaları için destek sağlamakta olan bankalardan bir tanesi de Vakıfbank olmaktadır. Finans desteğinin karşılanması için devlet garantisinde olan ve 60 aya kadar vadeyle verdikleri parayı girişimci ruha sahip olan bayanlar kullanabilmektedir.

Tüketicilerin kullanımına sağlanmakta olan ve tüketicilerin yararına sağlanan bu krediler sayesinde kendisine ait yeri olan bayanlar kendi paralarını kazanmaktadır. Bu kredileri alacak bayanlarda aranan özellikler işe şu şekilde olmalıdır:

 • 250’nin altında personeli olması;
 • Bilançosu 43 Milyon EURO’nun altında olmalı;
 • Ülke sınırlarında bulunması;
 • Özel sektöre ait olması.

Özel bir kampanya olması nedeniyle sınırlı sayıda bayanlar yararlanabilecektir. Kampanyanın sadece Vakıfbank müşterileri için geçerli olduğunu ve sadece kart sahiplerinin bir defa yararlanacağı da unutulmamalıdır.

Türkiye İş Bankası

Düşük faizli ve bayanların alarak kendi alanında gelişmelerini sağlayacakları kredi imkanını İş bankası sunmaktadır. Çok düşük faizler banka müşterilerine uygulanmakta olduğundan girişimcilerin uygun ödeme koşulları ile birlikte alabilirler. İş yeri açmalarını destekleyen ve yanında personel çalıştırmaları için verilecek kredinin birçok bayanın aldığı bir kredi olmaktadır. Alınmasının ardından ilk üç ay herhangi bir ödeme olmaması ve daha sonrasında ise 36 aya varan ödeme koşulları sayesinde oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Hali hazırda var olan iş yerlerinin %51 oranında hissesi bulunması durumunda alabilmektedir.

İş bankası Kadın girişimci destek kredisi

Türkiye Ekonomi Bankası

Hazine tarafından desteklenmekte olan ve uygun ödeme koşulları sayesinde 55 yaşını doldurmamış olan ve işletmenin en az %50’si bayanlara ait olan en az ilk okul mezunu olmak koşuluyla alabilirler. Kullandığınız kredilerin ödeme koşulları tamamen sizin bütçenize uygun olarak hesaplanacak olup vadesi en düşük 6 ay ve anapara ödememesi durumunda en fazla 1 sene olmaktadır. En fazla ise 5 sene içerisinde hepsini kapamak gerekmektedir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle