İskonto / İştira Kredileri Arasındaki Fark ve Hesaplanması

Yeni bir iş yeri açmak amacıyla ya da iş yerinizi geliştirebilmeniz amacıyla bankalar tarafındansizlere sağlanmakta olan KOBİ kredileri arasında bulunan iskonto kredisi veya iştira kredisi nedir?

İskonto ve İştira Kredisi Arasındaki Fark

resimKüçük çaplı işletmelerin bankalar tarafından almak istediği nakit para ihtiyaçlarının İskonto ve iştira kredileri olarak alabilecekleri kredi türü olmaktadır. Şirketlerin banka tarafından alabileceği kredinin her zaman için senet alacakları karşılığında oluşacak bir nakit bankaların vermiş olduğu kredi türü olmaktadır. Bu kredileri alabilmek için bankaya başvuruda bulunmanız durumunda bir çek ya da senet sunmanız gerekmektedir. Bunun içinde yapacağınız senet ve çekin üzerinde yazmakta olan vadeye göre faiz işlenmesi gerçekleştirilecektir. Bu süre sonunda ise komisyon ücreti ya da diğer masraflarında toplanması sonucunda sizlere ödeme yapılır.

  • İskonto kredisi: Senet borcu olan kişinin banka şubesi ve belediye sınırları içerisinde ikamet etmesi sonucunda başvurduğu banka tarafından verilecek kredi olmaktadır.
  • İştira kredisi: Senet borçlusunun bu defa farklı bir belediye sınırları dahilinde ikamet ediyorsa alacak olduğu kredi türüne denmektedir.

Görülmekte olduğu üzere aralarında ki tek fark ikamet yerinin belediyelerin farklı olmasıdır. Bunun dışında herhangi bir fark olmayıp, bankalar tarafından verilecek kredinin daha sonradan geri ödemesinin gerçekleşmesi sırasında her iki kredi türünde de aynı faiz ve sonrasında ise vergi işlemleri uygulanmaktadır. Bu nakit parayı bankalardan sadece iş yerleri alabilmektedir.

Çek ya da senet olmaması durumunda ise sadece KOBİ kredileri alınabilmektedir.

Kredinin Özellikleri

Her zaman için nakit döngüsü fazla olan şirketlerin senet portföyünün çok fazla bir hacimli olması durumunda, kısa bir süre içerisinde nakit ihtiyacı olması durumunda bunu giderebilmek için bankalar tarafından kolay bir şekilde alabilecekleri esnek özelliği olan kredi türü olmaktadır.

Kişilerin alacak oldukları kredilerin vade tarihi çok önemli olmaktadır. Faiz ve komisyon ilk olarak alınacak ve sonrasında bunlar hesaplanarak KKDF ve BSMV vergileri de bakiyenin ödenmesi durumda alabileceğiniz bir kredidir.

Birçok avantajı bulunması ile de bilinmektedir. Çoğu kişilerin ticari amaçla uygulayacak oldukları senetlerinin karşılığında nakit para alabilmeleri imkanı sağlayacak ve sizlere nakit para almanızı bankalar tarafından sağlayacaktır. Ayrıca bir diğer avantajı ise kişilerin herhangi bir şekilde almış oldukları senetlerinin her türlü korunmasını sağlayacaktır. Böylelikle senetlerinin kaybolması, çalınması gibi bir riskin oluşmamasını sağlamaktadır.

Bir diğer avantajı ise şirketinizin vadeli çekler ya da senetleri iskonto ettirecek olması durumunda şirketlerin ödemesi gereken yasal verginin azalması konusunda birçok fayda sağlamaktadır.

Hesaplanması

İskonto ve İştira kredisinin alınabilmesi için mutlaka şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Aynı belediyenin içerisinde ya da farklı belediyede ikamet eden birisinin alacağı kredinin hesaplanması aşağıdaki formül ile birlikte gerçekleştirilmektedir.

resim

Bu kredinin spot kredi olması ile de bilinmektedir. Ek kullandırım için değişiklik yapılması durumunda faizi kesilmesi ardında geri kalan para ise hesabınıza yatırılacaktır. Fakat bankalara verecek olduğunuz çeklerin ya da senetlerin vadesinin en fazla 6 olmak zorundadır.

Ödenmezse Ne Olur?

Senet ya da çek ile birlikte alınacak olan kredinin nakit para ihtiyacınız için bankalara vermeniz durumunda ihtiyacınızı karşılayacaktır. Senet ya da çeklerin henüz süresi olmaması durumunda alınabilmektedir. Şayet süresi dolması durumunda ise alamazsınız. Kısa süre içerisinde geri ödemeniz gereken krediyi alabilmek için teminat olarak göstereceksiniz.

Bankalara teminat olarak göstermekte olduğunuz senet ya da çeklerin sizlerin alacak olduğunuz paranın karşılığında verdiğiniz senet zamanı geldiğinde banka tarafından bozdurulmaktadır. Şayet çekin zamanı geldiğinde seneti size veren kişi ödeme yapmaması durumunda ya da çek veya senet karşılıksız çıkması durumunda ise bundan sorumlu olan kişi ise çek sahibi olmaktadır. Sizler de kredi tercihinizi bu senetler karşılığında yapacaksanız karşılığı olmayan bir çek ile birlikte yapılması durumunda ise bankalar alacağını tahsil edebilmesi için yasal takip işlemi başlatılacaktır.

Ödeme günü gelmesine rağmen ödeme gerçekleşmemesi durumunda ise bankalar artık aradan çekilecek ve avukat ile muhatap olunacaktır. Kişilerin yasal işlem sonrasında ise icra takibi başlatılacaktır. Bu durumda kredi notunun düşmesine neden olacağı gibi aynı zamanda da bankanın çalışmakta olduğu noter tarafından kredilerin yattığı hesaba ticaret işlemlerinde kullanmaları durumunda kredi kayıtlarının da çoğu zaman gerçekleştirmesi ise mümkün olmayacaktır.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle