İş Bankası Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma ve Kapatma

İş Bankası kredi kartı ya da banka kartınızın internet alışverişine neden kapatıldığı, bunu açtırmak ya da tekrar kapattırmak için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İş Bankası Hizmetleri

İş Bankası bildiğiniz gibi Atatürk tarafından özel emirle kurulan ülkenin ilk özel bankası olarak bilinmektedir. Uzun yıllardır sağlamış olduğu kaliteli hizmet ile günümüzde hala ekonomimizin temel taşlarından birisi olmayı başarmaktadır. Hem bireysel kullanıcılar hem de ticari kullanıcıları için çok özel bir çalışma yürüttüklerini belirtmek isteriz. En çok hizmet sunduğu konulardan birisi de kredi kartı hizmetleridir. Farklı kredi kartı çeşitleri ve banka kartı hizmetleri ile müşterilerinin tamamını kapsayan geniş bir hizmet yelpazesi sağlamayı amaçlıyor. Tabi bunun yanında müşteri güvenliğini de ön planda tutmaya çalışıyorlar.

İş Bankası Kredi Kartı İnternet Alışverişine Neden Kapandı?

Sadece bu bankanın sahip olduğu kredi kartları değil aynı zamanda tüm kredi ve banka kartlarının tamamı alınan bir karar ile online alışverişe kapanmıştır. Bunun yapılmasında ki amaç 21. Yüzyıl ile birlikte artış gösteren internet üzerinden dolandırıcılık faaliyetlerinin hız kazanmasıdır. 70 milyonun üzerinde kredi kartı kullanıcısının olduğu ülkemizde bu konuda bilgisi olmayan insan sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Bu durumun kötü hadiseleri doğurmasını engellemek isteyen BDDK aldığı karar ve bankalara verdiği talimat ile bu kullanımı otomatik olarak kapattırmıştır. Eğer 31 Ocak 2018 tarihine kadar farklı bir talepte bulunmadıysanız internet üzerinden alışverişine hem kredi kartlarınız hem de banka kartlarınız kapatılmış olacaktır. Tabi bu durum ilelebet böyle kalmayacak. Bunun için tarafınızın banka ile iletişime geçerek durumu iletmesi gerekiyor.

İş Bankası Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma

Bankaya ait olan kredi kartlarından birisini kullanıyorsanız ve yukarıda ki talimat gereği online alışverişe kapalı olan kartınızın bu özelliğini aktif etmek istiyorsanız yapabileceğiniz farklı işlemler bulunuyor. Bu yöntemlerden hangisi kolayınıza gelirse onu tercih ederek işleminizi kısa sürede halledebilirsiniz. Şimdi sıra ile bunları anlatmaya çalışalım.

  • İşÇep üzerinden bunu aktif etmek için izlemeniz gereken yöntem basittir. Girdiğiniz menüde Kartlarım sekmesinde, kart ayarlarım-alışveriş tercihleri-kartı seçimi ve internet alışverişi aktif demeniz yeterli olacaktır. Bankadan aldığınız ve sizinle birlikte ailenizin de kullandığınız birden çok kredi kartınız varsa bu işlemi onlar içinde yapmalısınız.
  • Aynı işlemi internet şubesi üzerinden de yapabilirsiniz. Kartlarım menüsüne girdikten sonra yukarıda ki ile aynı adımları izlemeniz yeterli olacaktır.
  • İnternet alışverişine isterseniz bir mesaj yardımı ile aktif bir duruma getirebilirsiniz. 4402 mesaj numarasına kartınızın son 6 hanesini yazmadan önce “SANALONAY” yazıp bir boşluk bırakarak atmalısınız. İşleminiz ile olumlu mesaj gelecektir. Bu işlemin operatörler tarafından ücretlendirildiğini de bilmelisiniz.
  • İsterseniz müşteri hizmetleri araması ile de bu özelliği açma hakkınız var. Yapmanız gereken işlemi 0850 724 07 24 numarasını arayıp, ilgili kişiler ile muhatap olarak bunu yapabilirsiniz.
  • Son olarak da yakınlarda yer alan bir iş bankası şubesine giderek bu işlemi tamamlama şansınız var.

İş Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişine Kapatma

Yukarıda ki işlemleri yaparak kullandığınız kartlarınız için ile online alışverişi yapmaya başlamış olabilirsiniz. Bu durum güvenli bir şekilde kullanılmazsa sizin için bir tehlike unsuru haline gelebilir. Aynı adımları tekrar izleyerek sadece bu özelliği kapattırmayı tercih edebilirsiniz. İnternet alışverişine kapattırmanın en önemli avantajı online dolandırıcılar sizin bilgileriniz ile daha rahat işlem yapma fırsatına sahip oluyor.  Kartınızın bu özelliğini devamlı kullanmıyorsanız açık kalmasının bir anlamı olmayacaktır. 2016 yılında alınan BDDK kararından son herhangi bir talep iletmemişseniz siz bir şey yapmadığınız sürece kapalı kalacağını unutmamanız gerekiyor. Ancak gene de güvenlik için kontrol etmenizin hiçbir sakıncası olmayacaktır.

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bankacılık hizmetlerinden birisi haline gelen kredi kartlarını amacına uygun bir şekilde kullanmak için bunu aktif ettirmeniz gerekiyor. Bunlarında başında da online dünya da alışveriş özelliği geliyor. Her bankanın sayısız özelliğe sahip olan kartları var. Bu özellikler size sunulan bu kartların devamlı olarak kullanımı için online işleme izin vermeniz gerekiyor. Tüm bankaların bu noktada farklı bir yol izlediğini söylemek gerekiyor. Tabi temel de hepsi aynı işlemi müşterilerine sunuyorlar.

Kısa mesaj yöntemi, internet üzerinden açılma talebi ve uygulama üzerinden bu özelliği aktif ederek kullanma başlama imkanınız var. Güvenliğinizi sağlamak için bankada ki yetkilerle ile irtibata geçerek yüksek limitli kartınız varsa bunu belirli limitler ile sınırlamanız gerekiyor. Şirketler bu tür durumlarda farklı yöntemler kullanarak yardımcı olmayı tercih ediyor. Güvenlik sadece bankaların sağlayacağı bir işlem olmaktan günümüzde çok uzaktır. Bunu kullanıcılarında kendilerinin en doğru kararları vererek sağlaması gerektiğini unutmaması gerekiyor.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle