İpotekli Arsa Kredisi Veren Bankalar ve Hesaplama

İpotek göstererek gayrimenkul ile nasıl kredi çekileceği, kredi için istenilen evraklar ve kredinin hesaplama işleminin nasıl yapıldığını yazının içerisinde bulabilirsiniz.

İpotekli Kredi Nedir?

Kredi çekmek için bankalar size farklı seçenekler sunuyor. Bu seçeneklerden ilki kredi notunuza bakılarak verilmesidir. Eğer notunuz gerekli seviyede değilse farklı yöntemlere başvurulur. Bunlardan birisi de taşınmaz ya da taşınır malların rehin alınarak verilen kredidir. İpotek bunun için kullanılır. Tabi ipotek göstereceğiniz mülkün çekeceğiniz miktarı karşılaması gerekiyor. 100 bin TL için 50 bin TL değere sahip bir arsa kabul edilmeyecektir. Bu oranı ekspertiz belirleyecek ve banka onayına sunulduktan sonra işlem başlatılacaktır.

İpotekli Kredi Nedir?

İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

Bu tür krediyi herhangi bir taşınmaz ile alma hakkınız var. Bankaya gidip başvurunuzu yaptıktan sonra gerekli incelemeler yapılacaktır. İlk olarak sizin geçmişiniz incelenecektir. Kefil istenmesi ve bulunamaması halinde bu tür işleme başvurulacaktır. Eğer üzerinizde bir arsa tapusu varsa bunu bedel göstererek başvurunuzun onaylanmasını sağlama hakkınız bulunuyor. En önemli şart tabunun sizin üzerinize kayıtlı olması ve üzerinde farklı bir ipoteğin bulunmuyor olması gerekiyor. Bu işlemler sıra ile yerine getirildikten sonra tüm işlemler tamamlanarak istediğiniz miktar hesabınıza aktarılacaktır. Bankalar bu işlem ile alacaklarını bu şekilde garanti altına almayı amaçlıyor. Yani aldığınız miktarı geri ödememeniz halinde avukat aracılığı ile bu arsa satışa çıkarılacak ve alacak karşılandığında geri kalan size ödenecektir.

120 vade ile 100 000,00 TL Konut kredisi veren en uygun 5 banka (son güncelleme: 2024.05.21):

BankaFaizAylık TaksitToplam MaliyetTahsis ÜcretiYıllık Maliyet
VakıfBank
(Sonbahara Özel SarıPanjur Konut Kredisi)
1.45% 1 820 TL212 275 TL 500 TL19.88%
DenizBank1.58% 2 120 TL254 209 TL 0 TL25.28%
AKBANK1.99% 2 200 TL263 574 TL 0 TL26.68%
Yapı Kredi2.33% 2 490 TL298 413 TL 0 TL31.84%
ING Bank2.39% 2 640 TL306 653 TL 500 TL34.64%

Hangi Bankalar İpotekli Kredi Verir?

Günümüzde neredeyse sektör içerisinde olan tüm bankalar bu şekilde istenilen işlemi yapmaktadır. Gösterilen gayrimenkulün bedeli alınacak miktarı karşılamakta yetersiz kalıyorsa sizden kefil talep edilebilir. Eğer karşılıyorsa herhangi bir kefile gerek kalmadan işleminiz tamamlanacaktır. Kefil konusunda bankanız size gerekli bilgiyi sunacaktır. Sadece arsa kabul edilmez. Bununla birlikte araç, ev ya da tarlada bu kapsama dahil edilebilir. Yani gereken parayı alabilmek için kimseye ihtiyaç duymadan mülkünüz ile rahatça istediğiniz bedeli herhangi bir bankaya giderek talep edebilirsiniz. Değerli mülk size ödenecek paranın sigortası olacaktır. Eğer çekilen miktarın iki taksiti üst üste ödenmezse banka bu ipotekli malın satışını yapma yetkisine sahip olacaktır. O nedenle ödemelerinizi dikkatli bir şekilde yapmanız gerekiyor.

Hangi Bankalar İpotekli Kredi Verir?

İpotekli Kredide Gereken Evraklar

Gerekli başvurunun yapılabilmesi için farklı meslek gruplarına veya ticari durumunuza göre sizden evraklar talep edilecektir. Bu evrakları karşıladıktan sonra başvurunuz işleme alınacaktır. Gerekli belgeler şu şekilde sayılabilir;

  • Kimliğinizin, ehliyetinizin ya da pasaportunuzun aslı ile birlikte fotokopisi
  • Gelir seviyesini gösteren bir evrak, maaş bordrosu, vergi levhası, emekliyseniz hesap cüzdanınız talep edilecektir.
  • Adresinizi gösteren teyitli bir belge gerekli durumlarda istenebilir.
  • Son olarak da ipotek için sunulan gayrimenkulün tapusu talep edilecektir.

İpotekli Arsa Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Önüne gelen herkesin bu şekilde kredi çekebilmesi mümkün değildir. Belirlenmiş şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bankalara göre bu şartlar da küçük farklılıklar olsa da temelde hepsi aynı şartları aramaktadır. Eğer o şartları yerine getirmeyi başaracağınızı düşünüyorsanız başvurunuzu yapabilirsiniz.

  • 18 yaşından büyük yani reşit olmalısınız,
  • Gelir belgesi, 
  • Ailenizde bulunan kişilerin aylık ortalama geliri ödenecek taksit miktarının yarısını geçmemelidir,
  • Kredi için hayat sigortası yaptırılmalıdır,
  • Üzerinizde gayrimenkul olmalıdır.

Bu şartları tüm bankalar için temel alınmaktadır. Bazı bankalar bu şartlardan bazılarında esneklik gösterse de sizden daha yüksek faiz miktarı alacaklarını unutmamalısınız. Özellikle kredi notu düşük olan ve gelir belgesine sahip olmayanlar için bu durum daha can yakıcı bir seviyeye gelecektir. Ayrıca arsa üzerinde birden fazla hisse bulunuyorsa, hisse sahibi olan herkes içinde aynı evraklar ve şartlar gerekli şekilde sağlanmalıdır. 

İpotekli Arsa Kredisi Hesaplama

İpotekli arsa göstererek ihtiyacınız olan krediyi çekeceğiniz bankaya göre faiz oranları farklılık gösterecektir. Faiz oranları taksit sayısına ve çekilecek olan miktara göre de değişlik göstermektedir. 2018 yılının sonunda ki piyasa da faiz oranları %2,50 üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak bazı bankalar oranı %3,00 seviyesine kadar çekmektedir. Bir örnek yardımı ile hesaplama işlemini anlatalım. Burada göstereceğimiz örnekte ki rakamlar faiz oranlarına ve bankanın işlemlerine göre değişiklik gösterebilir. 

200 bin TL arsa değerine sahip gayrimenkulünüzü rehin göstererek 100 bin TL değerinde kredi çekmek istiyorsanız. Faiz oranı %2,55 olarak kabul ediliyor. Aylık ödemelerinizi ise 48 ayda yapacaksınız. Bu hesaplamaya göre aylık ödeme miktarınız 3,635 TL olacaktır. Toplam miktar ise 175.707 TL olacaktır. 100 bin TL değere sahip arsa verseniz de değişmeyecektir. Tabi bu hesaplamanın içine ek olarak Taşınır Taşınmaz rehin ücreti, Ekspertiz ücreti, kredi tahsis ve diğer maliyetlerde eklenecektir. Gayrimenkulün sigorta bedeli ve DASK sigortası da eklenmektedir. Bu değerlerinde hesaplamaya dahil edilmesi gerekiyor. Çekilen kredi için şart olmamakla birlikte sizlerden kredi hayat sigortası yaptırmanız da istenecektir. Bu da çekilen miktarın binde 16’sı üzerinden hesaplanacaktır.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle