Kosgeb’ten Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır?

18 yaşını doldurarak kendi işini kurmak isteyenlere KOSGEB tarafından açılan girişimcilik kursundan başarılı olduklarında hibe alabiliyorlar.

Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB Girişimcilik Kursu

KOSGEB hazırlamış olduğu projelerde kendisine ait olan bir iş yeri açmayı hedefleyen fakat maddi olanağı olmayanlara kurs verdikten sonra ise sertifika vererek hibe ya da faizsiz kredi alabilmeleri mümkündür. Kuracak olduğunuz işletmenin mutlaka İŞGEM tarafından belirlenmiş katılım şartlarına uygun olmalıdır.

 • Yeni bir yer kurmak isteyenlerin bütün giderleri için geri ödeme olmadan 2.000 Türk Lirası verilmektedir.
 • İşini kurabilmek için satın alacağı eşyaların bunların içerisinde ofis programları, bilgisayar yazılımları, makineler, teçhizat desteği de sağlanabilmektedir. Bunun için işletmenin kurulması ile birlikte 2 yıl içerisinde satın aldığınız ya da alacak olduğunuz eşya yardımını geri ödemesiz olarak en fazla 18.000 Türk Lirası olarak ödeme yapmaktadır.
 • Kuruluşun giderleri olması nedeniyle işini kurduğunuz günden itibaren iki yıl boyunca iş yeri kirasını ödemesi ve çalıştıracak olduğu elemanların ücreti için aylık 5.00 Türk Lirası ayrıca geri ödemesiz olduğundan en fazla 30.000 Türk Lirası ödeme yapacaktır.
 • İki yıl boyunca Sabit Yatırım Desteği almak isteyenlerin kuruluş tarihi itibari ile satın alacak olduğu eşyalar için teminat göstermesi halinde geri ödeme şartıyla 100.000 Türk Lirası ödeme yapar.

Devlet desteğiyle iş yeri açmak isteyen hem bayanların hem de erkeklerin projelerinin kabul edilmesiyle birlikte devlet tarafından hibe edilecek parayı alabilirler. Aynı zamanda da faizsiz kredi alarak da istedikleri gibi bir iş yerini açabilirler.

Kursa gitmek isteyen katılımcıların 32 saat boyunca eğitim alacak ve eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde sertifika alacaktır.

Verecek olduğu destek şu şekildedir.

Destek Üst Limit (TL)
İş yeri kurma 2.000
Donanım, Makine, Teçhizat, Yazılım desteği 18.000
İş Yeri Gider Desteği 30.000
Sabit Yatırım Desteği (Geri Ödemeli) 100.000

Verecek olduğu destek geri ödemesiz olanlar 50.000 TL’ye kadar alabilirler. Kadın girişimcilerin ve engellilere destek oranı olarak verildiği gibi Gazi ya da şehit yakınları da faydalanabilmektedir.

Kosgeb’ten Girişimcilik Şartları

Devlet tarafından iş yeri açmak isteyenler için ücretsiz olarak açılan girişimcilik kursu ile kendi iş yerinize sahip olabilirsiniz. Bu kurslar KOSGEB ve İş-Kur tarafından açıkmaktadır. Girişimcilik kursu şartlarına uyan kişilerin alacağı sertifika sayesinde hibe alarak iş yeri sahibi olma imkanları bulunmaktadır. Ev hanımlarının ve kendi işini kurmak isteyenlerin sıfır faiz ve ayrıca hibe olarak da alacakları para sayesinde şartlara uyması halinde işlerini kurabilecektir. 

 • 18 yaşını doldurmuş ve T.C. vatandaşı olmak;
 • KOSGEB tarafından belirlenen programlara başvurmak;
 • SGK borcunun olmaması;
 • Kursa katılarak sertifika alması;
 • Vergi borcunun bulunmaması;
 • En az ilk okul mezunu olmak.

KOSGEB verecek olduğu hibe ve faizsiz krediyi her almak isteyene vermemektedir. Açmak isteyeceği yerin zarar etmemesi önemlidir. Bu nedenle de deneyimli uzmanlar tarafından eğitim görmektedir. Girişimcilik kursuna giderek eğitim alanların özel bir sınava girmesi ve sınavdan geçmesi gerekmektedir. Sertifikayı başarılı olarak alanların KOSGEB kredisi alabilirler. Girişimci olmak isteyen kişilere 13 farklı proje desteğinden birini yapma zorunluluğu vardır.

Terör örgütüne üye olan ya da herhangi bir yüz kızartıcı suç işlemiş biri bu kurslara katılamamaktadır.

İş Planı

İşini kurmak için geliştirme ve kurmuş olduğu işin zarar yapmaması için bir eğitim verilecektir. Bu eğitime katılım mecburidir. Eğitim sonunda sertifika alamayanlar başarısız sayılacak ve hibe alamayacaktır. İŞGEM (İş Geliştirme Merkezi) desteğiyle birlikte bazı kurum ve kuruluşlarda yardımcı olmaktadır. Bunun için Belediyeler, Öğretim Kurumları, Meslek Kuruluşları, Özel İdareler ve İş-Kur tarafından verilmektedir. İnsanların destek alarak hedefine ulaşmasında ve finans kaynağı olarak eksikliğini gidermek amacıyla uygun koşullara ait olan iş yeri ve mekanı konusunda desteklemektedir. Ortak ofis malzemelerinin ve yazılım ya da makine gibi eşyaların da ücretinin bir kısmını ya da hepsini karşılayacaktır. İŞGEM tarafından girişimcilere sağlanacak destek şu şekildedir.

Destek Alanı Finans Desteği (TL)
Mekan Tadilatı 500.000
Mobilya alımı 100.000
Çalışanların masrafı 50.000
Danışmanlık 50.000
Diğer tadilatlar 20.000

KOSGEB hazırlamış olduğu eğitimlerin yanında yarışmaları da vardır. Bu yarışmalar iş kurmak isteyen insanların kültürel, beceri ve eğitimiyle alakalı olmaktadır. Beceri sahibi olduğunu, bilgisini yarışmalarda sergileyecektir. Üniversite ile birlikte yaptıkları bu yarışmalar sonucunda ilk üçe girmiş olan girişimci ruha sahip olan kişilere ödül verilecektir.

Girişimcinin ilk olarak kurmak istediği işin projesini oluşturması amacıyla özellikle iş planı oluşturmaya önem verilmektedir. Verilen kurs sayesinde projelerini anlattıkları sunum neticesinde sertifika almaya hak kazanmaları halinde istenilen hibe ya da kredi taraflarına ödenecektir.

Sektör Listesi

İşini kurmak isteyenlere finans desteği sağlamakta olanlara KOSGEB tarafından verilecek hibe ve faizsiz kredi için kurallardan bir tanesi de sektörlerdir. 13 tane sektör alanında hizmet yapmak isteyenlerin kursa girip başarılı olmaları durumunda 50 bin hibe verirken faizsiz kredi almak isteyenler ise 100 bin TL alabilmektedir. Desteklemekte olduğu sektörler şunlardır:

 • Madencilik;
 • İnşaat;
 • İmalat;
 • Su alanında faaliyet;
 • Isınma alanında faaliyet;
 • Parekende;
 • Ulaştırma;
 • Yiyecek ve Konaklama alanında hizmet; İletişim;
 • Teknik Faaliyetler;
 • Destek Hizmeti;
 • Kültür, Spor, Bilgi, Eğlence, Sanat;
 • Diğerleri.

Sektörler arasında en çok imalat konusunda iş yeri açmak isteyenlere destek verilmektedir. Yiyecek, tütün, testil, kağıt, plastik gibi alanlarda imalat yapmak için girişimde bulunmak isteyenlerin 324 alanda iş yeri kurulmasını destekliyor.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle