KOSGEB Genç Girişimci Devlet Desteği Kredisi Nasıl Kullanılır?

KOSGEB’ten alınacak olan devlet destekli kredi uygulamalarında belli başlı şartlar bulunur. Bu şartların yerine getirilmesinden sonra kredi kullanım süreci başlatılır.

Genç Girişimciler İçin Devlet Destekleri

Genç girişimci adaylarına KOSGEB devlet desteği adı altında belli başlı kredi olanakları tanır. Bu krediler sayesinde girişimcilerin kedini yerlerini açma, yatırım yapma ve ekonomiyi canlandırılması hedeflenmektedir. KOSGEB tarafından sunulan kredilerde farklı seçenekler sunulur. Bunlar;

 • 000 TL ile 50.000 TL aralığından sunulan hibe krediler
 • 000 TL ile 100.000 TL aralığında sunulan 0 faizli krediler

Genç girişimci olan kişilerin sunulan bu kredi türlerinden faydalanabilmeleri için KOSGEB tarafından istenilen şartları yerine tam anlamıyla getirmesi gerekir. Kurum tarafından var olan şartların uygulanmasındaki neden kredi tutarlarının vatandaştan alınan vergiler neticesinde oluşturulmasıdır. Bundan dolayı alınacak olan hibe kredilerin gerçekten amacına uygun şekilde kullanılmasıdır. Genç girişimcilere verilecek olan krediler için uygulanan şartlar içinde;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak ya da daha büyük olmak
 • Tür vatandaşı olmak
 • Bankalar nezdinde kredi notunun düzgün olması
 • KOSGEB tarafından açılmış olan genç girişimci programına katılımın olması ve bu katılımdan başarılı şekilde mezun olmak
 • Hedeflenen işletme konusunda iş planı projesi hazırlamak

KOSGEB genç girişimciler için kredi hazırlayıp verme aşamasında kurmayı hedef olarak belirledikleri piyasa ile sektörü incelemeleri ve anlamaları adına eğitim açar. Açılacak olan eğitimler tüm ile ve ilçelerin çoğunluğunda yer alır. Programların belli tarih aralıkları bulunur. Genç girişimcilik eğitimlerine kişilerin en azından % 80 oranında katılım yapması şartı da bulunur. Bu eğitim belli saat dilimleri içinde yapılır. Verilecek olan toplam eğitimin saati tam olarak 60 saattir. Bu eğitim kapsamında bir girişimcinin en az 48 saat boyunca eğitim alması gerekir.

Kredi Almak İçin Gerekli İşlemler

KOSGEB genç girişimci ile alakalı sunulan krediyi almak adına öncelikli olarak şartların uygun şekilde yerine getirilmesi gerektiğini söyledik. 50. 000 TL tutarındaki hibe kredisinden yararlanmak isteyen kişileri;

 • KOSGEB online sistemine kayıt olması gerekir.
 • Kayıt işlemi için kullanıcı adı ve şifre temin edilmelidir.
 • Sisteme kayıt işleminin tamamlanmasının ardından girişimci için gereken tarih ile yer dikkate alınarak KOSGEB eğitim programına kayıt sağlanır.
 • Katılım sağlanan eğitimin başarılı şekilde tamamlanması çok önemlidir.
 • Bu eğitimin başarılı şekilde tamamlanmasından sonra girişimciye sertifika verilir.
 • Sertifika ve alınan eğitimlerin ışığında iş planı hazırlanır.
 • İş planı KOSGEB komisyonuna sunulacaktır.
 • Bu işlemlerin tamamlanması ve iş planının komisyon tarafından onaylanmasından sonra kredi ile alakalı kullanım süreci başlar.

Kredi Kullanım Aşaması

KOSGEB genç girişimcilik konusunda önemli olan şartların yerine getirilmesi konusunda bütün işlemler tamamlandıktan sonra kredi ile alakalı kullanım süreci başlatılır.  KOSGEB’den alınacak olan kredilerin kullanım aşaması bankalardan alınan kredilerin kullanımına göre daha farklıdır. Bu durumun en önemli detayı kredinin kullanımında amacı dikkate alınarak işlem yapılmasıdır. Girişimciler kredilerinin onaylanmasından sonra hemen istedikleri işletmeyi kurmaya başlayabilir. Öncelikli olarak işletmenin kurulum aşamasında yapılacak olan tüm masraflar girişimcinin kendi cebinden çıkar. İşletmenin açılması aşamasından işçilik, donanım eşyaları, tadilatlar, tamir işleri ve alınacak tüm araç ile gereçlerin faturalanması gerektiğini de unutmamak gerekir. Faturası alınmadan yapılan işlemler ve alınan tüm araç ile gereçlerin maliyetlerini KOSGEB kesinlikle ödemez. İşletmesini kuran ve gerekli işleri bitiren kişiler yapmış oldukları harcamaların faturalarının hepsini KOSGEB’e bildirir, yani ibraz eder. KOSGEB yapılan harcamaların fatura toplamlarını dikkate alarak tutarın % 70’i oranına kadar destek sağlanır. KOSGEB özellikle kadın girişimcilerin ekonomi içinde daha fazla yer almasını istediği için bu kapsamda kadınları daha çok desteklemektedir. Kadın girişimcilere % 90 oranına kadar destek sağlar.

Kredi Kullanımı Yapamayanlar

KOSGEB girişimcilik kredisini hak etmeyen yani alamayan kişiler bir sonraki eğitim programı için başvuru yapabilir. Bunun içinde açıklanacak olan eğitim tarihleri dikkate alınması gerekmektedir. Girişimciler bir sonraki eğitimi tamamladıktan sonra iş planı konusunda detaylı şekilde yaptıkları projenin üzerinden geçmelidir. Çünkü kredi alamayan kişilerin en çok takıldığı nokta proje onayı ile alakalı durumlardır. Bunun için geliştirilecek olan projenin detaylarına inilmesi ve hata yapılan alanların düzeltilmesi gerekir. Genç girişimcilerin kredilerinin onaylanmamasının farklı bir sebebi de bankalardaki kredi puandır. Eğitim programına katılmadan önce bu puanın yükseltilmesinin de etkili olur. KOSGEB kendi internet sitesinden bu tarz kredi kullanımları ile alakalı olarak belli dönemlerde detaylı açıklamalar yapar. Bu açıklamaların her detayına dikkat edildiğinde, eğitim programı başarılı şekilde tamamlandığında ve iş planı projesi onayı verildiğinde kredi kullanımı kolaylıkla gerçekleşir.

 


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle