Gelir Belgesi Olmadan Bankalardan Kredi Kartı Almak

Bankalardan gelir belgesi olmadan kredi kartı alınabilir mi, hangi bankalar gelir belgesi olmadan kredi kartı verirler, kart almak için gerekli olan evraklar nelerdir hakkında makale.

Kredi Kartı

resim

Günümüzün ekonomik ve sosyal hayatında kullanımı oldukça yaygınlaşan kredi kartları kullanım kolaylığı ve sunmuş olduğu avantajlar nedeniyle oldukça fazla tercih edilen bankacılık ürünlerinden birisidir. Her ne kadar bir kart olsa da adından belli olduğu üzere kişilere sahip olmadıkları parayı harcayabilme imkanı sağladığı için bankaların müşterilerine sağlamış oldukları bir tür kredi imkanı olarak kabul edilebilir. Bu kartların avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Nakit taşıma ihtiyacını ortadan kaldırarak, çalınma ve kaybolma gibi durumları engellemesi
 • Yapılan alışverişlerin taksitli bir şekilde ödenmesini sağlaması
 • Kartla birlikte müşteriye sununlan çeşitli ücretsiz servis ve hizmetler

Bu tür ayrıcalıklar sağlayan bu kartlar olmayan parayı harcama olanağı sağladıkları için aynı zamanda dengeli ve kontrollü bir harcama alışkanlığı olmayan kişiler açısından da beraberinde yüksek bir borç altına girme riski de getirmektedir.

Yine de bu kartlar hala yoğun bir şekilde tercih edilmekte, kimi kişilerde farklı farklı bankalara ait birçok kredi kartı bulunmakta ve bunlar aşırı bir şekilde kullanılmaktadırlar.

Gelir Belgesiz Kredi Kartı

Bahsetmiş olduğumuz gibi bu kartlar olmayan parayı harcama imkanı verdikleri için bir tür kredi olarak da görülebilirler. Bu nedenle aynı kredi kullanımı gibi bu kartların da alınması bir takım prosedürlere bağlanmıştır. Normal banka kartının aksine bu tür kartlar bu açıdan herkesin rahatlıkla alabileceği şekilde değil, bir takım şartları sağlayanlara verilen bir olanak şeklinde düzenlenmiştir.

Kredi kartı için istenen temel unsurlar şunlardır:

 • Kredi notunun yüksek olması
 • Kara listede olmamak
 • Gelir getirici bir işte çalışmak

Bu temel şartları sağlayanlar ödeme güçlerine göre banka tarafından belirlenen limitler dahilinde harcama imkanı sağlayan bu kartlara sahip olabilmektedirler. 

Fakat günümüzde bu tür kartlarla birlikte bankaya olan sadakatin artması ve diğer bankacılık ürünlerinin de kullanımının artmasının hedeflenmesiyle kimi bankalar bunlar arasından gelir belgesi yeterliliğini yerine getirmeyenlere de kredi kartı verebilmektedir.

Gelir belgesi olmadan kredi kartı verilmesini sağlayan unsurlar şöyle sıralanabilir:

 • Bankanın müşteri portföyünü artırmak istemesi
 • Başvurucunun daha önceden banka geçmişi olması
 • Kredi notunun yüksek olması

Bu gibi durumlarda kimi zaman bankalar gelir belgesi olmadan da kişilere kredi kartı verebilmektedirler.

Gelir Belgesiz Kredi Kartı Veren Bankalar

Türkiye’deki bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankalar aynı yasal düzenlemelere sahip olsalar da yönetim tarzı farklılıklarından dolayı uygulamada çeşitli farklılıklar da görülmektedir. Kamu bankaları ve özel bankalar şeklinde iki ana grup içerisinde incelenebilen bankacılık alanı içerisinde özel bankalar bu konuda daha esne olabilmekte ve kamu bankalarına kıyasla daha rahat bir şekilde kart verebilmektedirler. Bu konuda en kolay bir şekilde kart alınabilecek olan bankalar özel sektör bankaları olup, şunlardır:

 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Finansbank
 • Akbank
 • ING Bank

Bu bankalardan en rahat bir şekilde kart başvuru yapıp, kart alabilmek mümkündür. Kimi bankalar şubeye bile gitmeye gerek kalmadan doğrudan internet şubeleri aracılığı ile bile kart başvurusu kabul edip, gerekli işlemleri başlatmaktadır. 

Özel bankalar kart alım süreçlerinde kamu bankalarına göre daha esnek davranmaktadırlar.

Yine de böylesine bir olanak bulunsa da bu bankalar da gelir belgesi haricinde diğer kriterleri gözden geçirmekte, kimi zaman başvuruları reddetmektedirler. Başvurucunun diğer bazı şartları da taşıması gerekir. Aynı şekilde bu şekilde bankalarca sağlanan kartların genel olarak limitleri yüksek olmamakta, ilerleyen süreçte harcamalar yapılıp ödemeler tam ve eksiksiz olarak zamanında yapıldıkça kartın limiti de eş zamanlı olarak yükseltilmektedir.

Gelir Belgesiz Kredi Kartı Başvuru Süreci

Kart başvurularında modern çağın getirmiş olduğu teknolojik gelişmelerden faydalanıldığı gibi aynı zamanda geleneksel bankacılık prosedürleri de uygulanmaktadır. Kişisel bilgilerin tek bir tuşa basılarak görüntülenebildiği, doğruluklarının tespit edilebildiği günümüzde bu açıdan kart başvuruları oldukça kolaylaştırılmıştır.

resim

Gelir belgesi kart başvurularında olmazsa olmazlardan değildir

Kart başvuru süreçleri iki ayrı şekilde gerçekleştirilebilir:

 • Şubeden başvuru şeklinde gerçekleştirilen geleneksel yöntem
 • Online olarak gerçekleştirilen modern yöntem

Her ne kadar teknolojik getirmiş olduğu avantajlar sayesinde oturduğumuz yerden kart başvuru yapabilmek mümkünse de şubeye gidilerek gerçekleştirilen başvurular da hala da devam etmektedir.

Başvuru esnasında internet bankacılığı aracılığı ile gerçekleştirilen online başvuru işlemi başvuru için en kolay ve zahmetsiz bir uygulamadır. Özellikle özel bankalarda başvuru ve onay işlemi oldukça kısa sürede tamamlanmakta, başvurular hızlı bir şekilde onaylanmaktadır. Kimi durumlarda kart başvurusu için bankanın müşterisi olmaya bile gerek olmamakta, başvuru onaylandıktan sonra kartla birlikte gerekli olan müşteri hesabı belgeleri de gönderilmektedir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle