Gecelik Faiz Veren Bankalar ve Nasıl Hesaplanır?

Bankalar tarafından tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda hesaplarını kapatabilecekleri ya da elden borç alabileceği durumlar içerisinde bankalar tarafından uygulanan faizin açıklaması.

Gecelik Faiz

resimKişilerin bankalarda bulunan hesaplarını kapatacakları zaman gecelik olarak borç alacakları bir hesap olduğu gibi ellerinde bulunan paranın gece boyunca borç vermek istenilmesi durumunda banka tarafından uygulanacak faiz olmaktadır. Uygulanmakta olan gecelik faiz sonucunda kişilerin kazancı şu şekilde olmaktadır:

  • Net faiz geliri ertesi günün sabahında hesaba yansıtılır;
  • Faiz 23:00 ile 05:00 arasında kazanılmaktadır;
  • Vade kaybı yaşanmamaktadır;
  • Vadeli mevduat özelliklerine sahiptir.

Birçok bankanın farklı isimlerde açmış olduğu hesapları bulunmaktadır. Farklı saatlerde gerçekleşecek olan ve gün sonunda hesaba faizin aktarılacaktır. Hafta sonu olması durumunda ise pazartesi gününde hesaplarında elde edilen faizin cumartesi ve pazar günü aktarılacağı gibi pazartesi günü de aktarılmış olur. Hesaplar her banka için minimum açılış miktarı bulunmaktadır.

Bunlar Türk Lirası cinsinden, Dolar ya da Euro hesapları olmaktadır. En az 5.000 Türk lirası, en az 2.000 dolar ya da 2.000 euro şeklinde olmalıdır.

Gecelik işlemlerde uygulanmakta olan faizin bir diğer adıyla “gece koridoru” olarak da bilinmektedir. Bu isimler ile anılan faizin işlenmesi her zaman için Merkez bankası tarafından belirlenmektedir. Her zaman için ikincil piyasa da oluşan kısa süreli olan vadeler için faiz oranlarının olacağı gibi aynı zamanda da döviz kurları ve krediler de etkilemesi ile bilinmektedir.

Gecelik Faiz Hesaplama

resimGünlük faizi hesaplarken kullanmakta olduğunuz formül aynı şekilde kullanılmalıdır. Gece olacağı için sizlere farklı faizin işlenecek olduğu unutulmamalıdır. Her zaman için bankanız tarafından verilen güncel faizin ne kadar olduğunu sitemizden öğrenebilirsiniz. Hesaplama işlemi yaparken daha kolay anlayabilmeniz için bir soru ile örnek vermek istiyoruz.

Soru: Ahmet 50.000 Türk lirasın %20 faiz ile birlikte 10 günlük gecelik faize yatıracaktır. Ahmet vade sonunda ne kadar gelir elde eder.

Cevap:

Anapara (a): 50.000

Faiz Yüzdesi (n): 20

Zaman (t): 10

Faiz(f)= a  × n × t  ⁄ 36000

Faiz(f)= 50.000 × 20 × 10 ⁄ 36000

Faiz (f) = 2777 Türk Lirası

10 gün boyunca banka tarafından gece boyunca paranızı yatırmanız durumunda banka tarafından verilecek %20 faizin sonunda sizlere 2.777 Türk Lirası getirisi olduğu bilinmelidir.

Gecelik Faiz Veren Bankalar

Birikim hesabı açanların paralarını değerlendirmek için birçok banka tarafından gece faizi uygulanmaktadır. Bunun kazandıran bir hesap olması nedeniyle günümüzde insanlar tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Sizlerde gecelik faize paranızı yatırmak istiyorsanız bu uygulamayı müşterilerine sunan bankalar şunlardır:

Enpara

Faizde kayıp yaşamayacak ve birikim hesabınıza para girişi yapacağınız gibi aynı zamanda da para çıkışı da gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Kişilerin tercihleri arasında olması durumunda birçok kişi tarafından birikimlerini değerlendirmektedir. Özelliklerini ise sizlere şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  • Herhangi bir açılış tutarı bulunmamaktadır;
  • Faizde oranlar her gün değişmektedir;
  • Birikim hesabınıza istediğiniz zaman para girişi yapacağınız gibi para çıkışı da yapılabilir.

 Hesabın sadece Türk Lirası olarak açılmaktadır. Ayrıca diğer bankaların aksine Enpara kullanıcıları hesap işletim ücreti ödemediği içinde çok tercih edilen bir hesap türü olmaktadır. 

Vakıfbank

ARI hesabı olarak geçmekte ve gece boyunca sizlere para kazandırmaktadır. İstediğiniz zaman şubelere giderek ya da internet veya mobil bankacılık hizmetlerini kullanan kişiler kolaylıkla açabilir. EFT ya da havale işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Resmi tatil ya da hafta sonu olması durumunda mesai günü içerisinde uygulanan faizin getirisi hesabınıza tanımlanacaktır. Ayrıca özellikleri şunlardır:

  • Minimum 5.000 Türk Lirası açılış tutarı;
  • Tanışma faizi için 100 gün gereklidir;
  • Oranlar her gün değişmektedir.

Hesaplarda dilediğiniz her zaman EFT ya da havale yapmanız mümkün olmaktadır. Ayrıca diğer bankalar gibi sizlerden herhangi bir hesap işletim ücreti de almamaktadır.

Odeabank

Oksijen hesabı olarak bilinmekte ve en çok kazandıran mevduat hesabı olmaktadır. Her zaman için günlük vadesiz kullanım tutarı belirlenecek ve bu tutar üzerinden sizlere faizin uygulanacaktır. İstediğiniz her zaman paranızın üzerine para atabileceğiniz gibi aynı zamanda da para çekebilirsiniz. 24 saat boyunca işlem gerçekleştirebilirsiniz.

İşbankası

500 Türk lirası en az para yatırmanız sonucunda istediğiniz her zaman sizlerde bu işlemden yararlanabilirsiniz. Mevduat özelliği olarak çok kazandırması ve yüksek faiz sayesinde birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Sadece paranız faiz üzerinde olmayacak aynı zamanda da paranızı değerlendirmiş olacaksınız. Bunun için sizler de nakit çekim yapabilir ya da para yatırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle