Garanti Bankası Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Garanti bankasına ait olan bir kredi kartı kullanıyor ve kapamak istiyorsanız yapmanız gereken işlemlerin neler olduğu ve iptal başvurusu

Çalınan Kredi Kartı İptali

Kredi Kartı İptali

Garanti bankasına ait olan Bonus, Miles, Sanal Bonus, American Express gibi kredi kartlarını kaybetmeniz durumunda ya da çaldırmanız halinde iptal ettirmelisiniz. Güvenlik nedeniyle kartın kapatılmaması halinde harcama yapılması sonucunda bu harcamaya ait olan ücrete itiraz edebilir ve kartın iptal edilmesini sağlamanız gerekmektedir.

Kartın çalınması ile birlikte yapılan harcamaya itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Bu itirazın geç olmadan yapılması olumsuz değerlendirilme ihtimalinin artmasına neden olacağından mutlaka vakit kaybetmeden bankaya şu şekilde bildirmelisiniz:

 • İnternet şubeleri;
 • Garanti Bankası şubeleri;
 • Müşteri hizmetleri;
 • E-posta.

İtirazı yapmanızla birlikte 3 gün içerisinde cep telefonunuza mesaj gelmemesi halinde tekrardan başvurmanız gerekmektedir. Ayrıca 4440333 numaralı telefonu arayıp öğrenebilirsiniz. Bilgilendirme mesajı yapmanızın sonucunda 15 iş günü içerisinde bilgilendirme mesajı gelecektir.

Yapmış olduğunuz itirazın değerlendirilmesi sırasında harcamanın yapıldığı belgeler incelenecektir. İnceleme en erken 60 ve en geç 180 gün içerisinde yanıt verilmektedir.

Kartınızın kaybolması gibi veya çalınması halinde, bilginiz dışında herhangi bir harcamanın yapılmaması için fark ettiğiniz durumda müşteri hizmetlerini aramalısınız. Müşteri hizmetlerini aradığınız zaman kartın çalındığını ve bu nedenle iptal edilerek tarafınıza yeni bir kart gönderilmesini istemelisiniz. Müşteri hizmetleri güvenliğiniz nedeniyle sizlere şu sorulardan bazılarını sorabilir:

 • İsim ve soyadı;
 • Telefon numarası;
 • Adres bilgisi;
 • Annenizin kızlık soyadından bazı harfler;
 • Baba ya da anne adı;
 • Bazı nüfus cüzdanı bilgileri.

Bu bilgileri doğru olarak vermeniz sonucunda kaybetmiş olduğunuz kredi kartınızın herhangi bir harcama yapılmaması için kullanıma kapatılması için onay vermenizi isteyecektir.

Kartın iptal edilmesi sonucunda yeni kart basılarak adresinize gönderilecektir.

Kredi Kartını Kapama

Ülkemizde en çok kullanılmakta olan kredi kartlarından bir tanesi Garanti bankası tarafından verilmekte olan Bonus kredi kartı olmaktadır. Harcadıkça para kazanmanızı sağlamakta olan, birçok avantajı olan bir kart olması sebebiyle tercihler arasındadır. Fakat bilinçsiz bir şekilde harcayanların borçlanmasına neden olacaktır. Karttan memnun olmayanların ise kapatmak istemesi durumunda iki türlü kartın kapatılması mümkün olacaktır.

 • Telefon bankacılığı;
 • Banka şubeleri.

Banka şubelerini tercih ederek gidenlerin bir dilekçe doldurmaları gerekmektedir. Merkeze iletilmesi sonucunda müşteri temsilcisi tarafından aranacak ve onayınızın alınmasının ardından tamamen kullanıma kapatılacaktır. Örnek dilekçe şu şekilde olmaktadır:

Kart artık kullanım dışı olacağından, şayet kartın borcu varken kapattıysanız bu borcu banka şubelerine giderek vezneden ya da Garanti bankası ATM’lerinden ödeme yapabilirsiniz.

Telefon bankacılığını tercih edenlerin, müşteri hizmetlerini arayıp, banka temsilcisine bağlandıktan sonra kullanmakta olduğunuz kartınızın tamamen kullanıma kapatmayı istediğinizi söylemelisiniz. Bu isteğiniz sonucunda bankaların müşterilerini kaybetmek istememesi nedeniyle sizlere bazı cazip teklifleri olacaktır. Şayet teklifleri kabul ederseniz en az 6 ay boyunca kapatmayacağınızı söylemeniz durumunda bonuslar kartınıza yüklenir. Sizlere sunulan teklifleri kabul etmemeniz sonucunda ise kartınızın kapatmaları için yukarıda yazmış olduğumuz güvenlik sorularını soracaktır. Bu güvenlik sorularını doğru yanıtladığınız zaman kartın kapatılması için onay vermenizi isteyecektir. Onayınızın alınmasıyla birlikte kartınız tamamen kullanıma kapatılır. Kart artık kullanıma açık olmayacağı için kırıp imha edebilirsiniz. Telefon bankacılığını arayıp kapatmak yerine her zaman için şubelere giderek dilekçe yoluyla kapatmanız önerilmektedir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle