Ev Hanımlarına Girişim İçin Sunulan Kredileri Hangi Bankalardan Alınır?

Ev hanımları iş kurmak istediklerinden bankalardan kredi alabilir. Bankalar bu kredileri belli başlı kriterlere dikkat ederek vermeyi uygun bulur.

Ev Hanımlarına Kredi

resim

Ekonomik şartlardan ve bankaların kredileri çekimlerine şart olarak koyduğu koşullardan kaynaklı olarak kredi alım işi zorlaşsa da evdeki hanımlarına kredi kapsamında çalışmalar her daim yapılmaktadır. Bankalar hazırladıkları evdeki hanımı kredi şartları içinde 36 aya kadar vade özelliği sunan kredileri verebilmektedir. Özelliklede kendi işini kurmak adına atım atacak olan ev hanımlarına bankalar fazlasıyla bu konuda destek olmaktadır. Ev hanımları bir gelir sahibi ve bordro sahibi olmasa da kredi çekebilme şansına sahiptir. Bankaların bazıları ev hanımların eşlerinin gelirlerini dikkate alsa da KOSGEP bu açıdan olaya bakmamaktadır. Ayrıca kadın olan kişilerin üzerine kayıtlı ev ya da farklı bir taşınmaz varsa kredinin onaylanması adına büyük artıdır. Bankalara teminat olarak gösterilen taşınmazlar sayesinde 20 TL oranında kredi kolaylıkla çekilebilmektedir. Daha önceden çalışmayan kişi olarak kredi kullanan kişilere kredinin çıkması daha kolay olacaktır. Yani iyi düzeyde kredisinin notu olan kişilere de kolay şekilde çıkar. Daha önceden kart borçlarını ve kredilerinin borçlarını düzenli ödeme yapan kişilere de sorunsuz bir şekilde kredi kullandırımı yapılır.

Kredileri Veren Bankalar

 • TEB
 • En Para
 • Aktif bank
 • Denizbank
 • Ziraat
 • Garanti

TEB

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile TEB bankası ile yaptığı ortaklaşa yaptığı çalışmalarda kadınların işletmelerim sahibini sağlamak adına kullanım imkânı sunar. Teşvik amaçlı olarak sunulan kredilerde 24 aya vade yaparak fırsat sunuyor.

En Para

Belge talep etmeden ev hanımlarına krediler konusun kullanım imkânı sunan banka belli faiz oranlarıyla kredi olanağı sunar. Enpara’nın online sitesi üzerinden yapılacak olan kredi başvurusu sayesinde ev hanımı 30.000 TL tutarına kadar kredilerin kullanımı yapabilmektedir. Hatta kredi başvurusu düşük meblağlarda olan kişiler kredi kartı başvurusu da yapabilmektedir.

Aktif bank

Bu bankada içinde kriteri notu tek başına kriter olarak almaz. Evdeki hanımın kredilerin notu düşük olsa bile kullanım yapılabilir. Kadının eşinin kefilliği sayesinde kredi kullanımı yapabilir. Aylık gelire bağlı olarak 48 aya kadar vade olanağı bulunur.

Ziraat Bankası

Özellikle yeni iş kurmak isteyen ve girişim ruhu olan kişilere kredi verilir. 60 aya kadar vade imkânı sunan devlet bankası iş yeri alımı yapılması durumunda 96 aya kadar vade imkânı da sunar.

Denizbank

Çlaışmayan kadınlara 80 aya kadar vade imkânı sunan kredi alınabilir. Özellikle girişimi ruha sahip kişilere sunulan krediler içinde yer alır.

Garanti Bankası

İpotek karşılığında kadınlara ihtiyaç kredisi olanağı bulunur. İpotek edilen evin bedelinin % 80’ine kadar krediden kullanım imkânı bulunur. İsterseniz şubelerden istersiniz de internet şubesinden başvuru yapma imkânı bulunur. Garanti bankası kadınlara kullandırım yapan bankalar arasında en yüksek faiz oranına sahip olan bankadır. Garanti bankasından ev hanımları ihtiyaçları, ev tadilatları, yeni ev almak, araç almak ve eğitim giderleri için kredi kullanımı hemen yapabilirler.

Kredi Başvurusu Yapmak İçin Gerekli Belgeler

 • İkametgâh belgesi
 • Başvuru yapan kişinin kimlik fotokopisi
 • Başvuru yapan kişinin adına kayıtlı olan telefon, su, elektrik ya da doğal gaz faturası
 • İpotek verilecekse teminat kullanımı için ev, araç ya da arsa tapusu
 • Ev hanımın geliri bulunmuyorsa eşe ait olan maaş bordosu
 • Başvuru yapan kişi emekliyse hesap cüzdanı
 • Başvuru yapan kişinin geliri varsa gelir belgesi

Yukarıda sayılan belgeler içinden teminat bulunmuyorsa bazı bankalar kefil isteyebilir. Kefil olacak kişiden gelir belgesi, ikametgâh ve kimlik fotokopisi istenir.

Hazırlanacak olan bu belgeler tamamlandıktan sonra kredisini alacağı bankanın en yakın şubesine başvuru yapılmalıdır. Başvurular ise bankalar tarafından en kısa sürede değerlendirilir.

KOSGEP Ev Hanımlarına Karşılıksız Kredi İmkânı

KOSGEP kredisi hibe kredisi olaraktan bilinir. Faiz uygulanmayan kredi için belli başlı hibe şartları bulunur. KOSGEP sistemi banklardan farklı şekilde işleyen bir düzene sahiptir. Bu krediye başvurmak isteyen kişilerin KOSGEP’ kayıt olması önemlidir. Bu kurumdan kredileri alma konusundaki öncelik her zaman ev hanımlarına verilmiştir. Uygun şekilde girişimcilik kursu açıldığı zaman başvuru yapılır. Bu kursa belli bir saat gitmek gerekir ve kursun bitmesinin ardından iş planı projesi hazırlanır. İş planı projesi detaylı şekilde uzmanlar tarafından incelenir. Kabul edilmesinden sonra kredi ile alakalı olan şamaya geçilir. Uzmanlar çoğu zaman hazırlanan projelerden farklı olanları tercih ederler ve kapsamlı projeleri seçerler. Ev hanımı olan kişilere kredi olanağı sunan KOSGEP ilk önce proje ile alakalı olan tüm masrafların yapılması isteyecektir. Dükkânın kirası, ne kadar malzeme alındığı, çalışanların maaşı ve diğer ihtiyaçlara yönelik olan tutarların hepsinin faturasını ister. İş için yapılan tüm masraflara mutlaka fatura alımı yapılmalıdır. KOSGEP ev hanımlarına vereceği krediyi 100 bin TL’ye kadar çıkartabilir. Bu aşamada önemli olan faturaların alınmış olması ve uzmanların bu faturalara uygunluk vermesidir. Kurum durumu dikkate alarak bu krediyi ev hanımına hibe olarak öder. Bunun haricinde devlet ev hanımlarına emekli olma imkânı da sunar. Yani devletin desteği sayesinde evde olan kadınlar emekli olabilir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle