Ev Hanımlarına Devlet Destekli Krediyi Nasıl Alabilirler?

Ev hanımlarının kendi iş yerini kurması için, devlet destekli kredinin KOSGEB tarafından alınması için yapılması gerekenler ve istenilen şartlar nelerdir?

Ev Hanımlarına Devlet Destekli Kredi

resimEv hanımlarının günümüzde kendi iş yerlerini kurmaları için devlet tarafından sağlanan destek kredisi ile birlikte alacakları hibe sonucunda rahatlıkla iş yerlerini kurabilmektedir. KOSGEB tarafından desteklenmekte olan ve bayanların hibe olarak aldıkları ya da sıfır faiz ile birlikte alacakları kredi ile iş yerlerini kurma imkanları bulunmaktadır. KOSGEB destekli krediyi almak isteyen ev hanımlarına hibe ya da faizsiz kredi alabilmeleri şu durumda daha kolay olmaktadır:

 • 18 yaşını doldurması;
 • Eşi ya da birinci dereceden bir akrabasının şehit olması;
 • Verilecek kursları aksatmadan gitmesi;
 • Müracaatın şahsen yapılacak olması.

Kendilerine ait olan bir işlerinin olmasını isteyen girişimci ruha sahip bayanların maddi gücü bulunmaması halinde girişimci ruha sahip olan kadınların herhangi bir gelir belgesi olmaksızın devlet tarafından kadınların kendi ayakları üzerinde durması için teşvik etmektedir. Desteklenen projeniz KOSGEB tarafından onaylanması halinde kurs verilecek ve bilgilendirme yapılacaktır.

Kendi ayakları üzerinde durmak isteyen bayanların kolaylıkla ihtiyaçları doğrultusunda maddi desteği hibe olarak ya da sıfır faiz karşılığında alabilirler.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Her sene sınırlı sayıda bayanların devlet tarafından desteklenmekte olan maddi destek alabilmektedir. İlk öncelikle alabilmeleri için açılan kursun ardından, eğitimi aldıktan sonra başarılı olan kişilerin 15 bin ile 50 bin liraya kadar desteklenmektedir. Bulundukları şehrin KOSGEB binasına giderek hükümet tarafından destekleniyor.

Kişiler iş yerini büyütmek amacıyla ya da sıfırdan bir iş yeri kurmak istedikleri zaman şehirlerinde bulunan İŞKUR’a başvuru yapmalıdır.

İŞKUR kaydı olanların KOSGEB ortaklığı ile birlikte desteklenen programın Girişimcilik Proje Destek Programı ile birlikte işlerini kurabilmektedir. Daha önceden iş yeri olmayan ve çalışmayan bayanlara 50 bin liraya kadar hibe alabilirler. Ayrıca iş yerini kurup başarılı olan bayanlar ise 1 yıl sonrasında kurdukları işlerini büyütme isteği olduğunda ise herhangi bir faiz olmadan 100 bin liraya kadar krediyi alabilmektedir.

Kurslara katılmama, kayıt olduğu halde gelmemesi, kurs sonrası başarılı olamaması durumunda hibenin ya da kredinin onaylanmayacak olduğu unutulmamalıdır.

Devlet tarafından desteklenmekte olan kredinin son yıllarda teşvik amacı ile birlikte %80 oranında kredi imkanı sağlanmaktadır. Ev hanımlarının kursa giderek sertifikayı almaları sonucunda bu kredi imkanı verilmektedir. Kurs için bayanların 32 saat boyunca sürecek olan girişimcilere özel olan İŞKUR ortaklığında yapılmakta olan kursa gitmeleri gerekmektedir.

Ev Hanımlarına İhtiyaç Kredisi Hesaplama
Kredi türü
Kredi tutarı
Kredi vadesi
Son Güncelleme: 2024.06.22
24 vade ile 15 000,00 TL İhtiyaç kredisi veren en uygun 5 banka (son güncelleme: 2024.06.22):
BankaFaizAylık TaksitToplam MaliyetTahsis ÜcretiYıllık Maliyet
DenizBank2.23% 860 TL20 522 TL 0 TL37.29%
Enpara2.35% 870 TL20 847 TL 0 TL39.61%
VakıfBank
(BAHAR KREDİSİ - ADK)
2.72% 910 TL21 898 TL 75 TL47.49%
Yapı Kredi2.77% 920 TL22 038 TL 75 TL48.53%
Odeabank2.99% 950 TL22 663 TL 79 TL53.21%

Kimlere Verilmektedir?

İşlerini kurarak girişimci ruhu olan bayanlar için teşvik edecek ve patron olarak işlerini kuracak olan kişilerin her sene 5000 kişiye bu imkan sağlanabilmektedir. Kadınların birçok iş sektöründe çalışmaları desteklenmektedir. Aşçılık, çiçekcilik, temizlik, market gibi iş alanlarında çalışmalarını desteklemektedir. Bu bayanların yaptıkları işler için ilk olarak plan kurmaları ve sonrasında bulundukları şehirde bulunan İŞKUR’a başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bayanlara hibe olarak verilecek olan kredilerin girişimciler alabilmektedir. Hibe olarak alınmayan ve faizsiz kredinin alınması sonrasında ise daha sonrasında 30 ay sonra alınan paranın geri ödemesi yapılacak ve 30 ay sonrasında ise 2 sene içerisinde taksit şeklinde ödenmesi gerekmektedir. Bayanlara devlet tarafından verilmekte olan krediler şu tabloda gösterilmektedir.

resim

KOSGEB tarafından onaylanabilmesi için bayanların ilk olarak iş planını hazırlamaları gerekmektedir. Bunun için alabilmeleri için sizin girişimcilik kursuna kabul edilebilmesi için iyi bir iş planınızın olması gerekmektedir. Kredinin onaylanması için girişimcilik kursunu da başarılı bir şekilde tamamlamanız ve sertifikayı alabilmeniz önemlidir.

KOSGEB İş Planı Hazırlamak

İlk olarak hazırladığınız planın destekleniyor olması gerekmektedir. İş planı hazırlanması ile birlikte desteklenen bir proje olması durumunda, planınız ile birlikte İŞKUR’a başvurmanız gerekmektedir. Destek parasını alabilmesi için projenizin uygun olması gerekmektedir. Kabul edilmesi durumunda ise 32 saat boyunca girişimcilik kursuna gidilecektir. Bayanlar tarafından sertifika kursunu başarılı olarak bitirmeleri ile birlikte iş yeri açabilmeleri için onaylanması durumunda maddi desteği alacaksınız. Uygulamalı girişimcilik eğitim kursuna kabul edilmeniz gerekmektedir. İşbirliği yapılmakta olan kurumlara başvurunuz için form doldurmanız gerekmektedir. En çok başvuruların onaylandığı işler şunlar olmaktadır.

 • Ev yemekleri;
 • Tekstil firması;
 • Temizlik;
 • Market.

Başarılı olacağına inandığı yeri açabilmeleri için planı hazırladıklarında gerekli evraklar olarak hazırlığını tamamlamış olması ve resmi kurumlardan açılış bildirim belgesi alınmalıdır. Onaylanması ile birlikte kadın girişimcinin onaylanması durumunda destek aldığı alanda hizmet müdürlüğüne aldığı kredinin bütün harcamalarını faturalandırması gerekmektedir. Aksi takdirde bu kişiler hakkında hukuki işlem yapılacaktır. Gerekli olan evraklar ise şunlardır.

 • Vergi Dairesinden alınan belge;
 • Belediye ve esnaf odasından alınacak belge;
 • Yapılan bütün harcamaların faturalandırılması;
 • SGK girişi.

Aldığınız hibe ya da faizsiz kredinin onayını aldığınız zaman bunun sonucunda girişimcinin bütün harcamaları belgelendirmesi gerekiyor. Başarılı olan bir girişimcinin daha sonrasında iş yerini büyütmesi için bu defa sıfır faizle kredi imkanı da ikinci bir defa alabilir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle