Çalışmayan Kişiler İçin Kredi Kartı Alma Yöntemleri

Çalışmayanlar için kredi veren bankalar düzenli kampanyalar ile öğrencilere, ev hanımlarına, emeklilere ve sigortası olmayanlara ek gelir belgesi gösterilmesi halinde kredi kartı vermektedir.

Çalışmayan Kişiler İçin Kredi Kartı Alma Yöntemleri

çalışmayanlara kredi

Günümüzde çeşitli ihtiyaçları karşılayabilmek adına nakit para ayarlamakta zorlanan kişiler için taksitli ödeme imkanları sayesinde önemli bir ayrıcalık haline gelen kredi kartları hemen her banka tarafından sunuluyor. Bankalardan kredi kartı almak isteyenlerin belirli bir gelire sahip olduklarına dair belge hazırlamaları gerektiği gibi kredi notlarının da yüksek olması gerekiyor. Ancak herhangi bir işte çalışmayan bu nedenle de gelir belgesi sunamayacak durumda olan kişilere de belirli şartları yerine getirmeleri halinde kredi kartı verilebiliyor.

Çalışmayan kişilerin gelir belgesinin olmaması kredi kartı almalarına engel bir durumdur. Ancak bazı bankalar ek gelir belgesi sunabilecek olan kişilere bu kart verebilmektedir. Özellikle herhangi bir işte çalışmayan ev hanımları gibi kredi kartına sahip olmak isteyen kişilerin belirli bir ek gelir elde ettiklerini ispatlayacak belgeler sunmaları bankalardan bu kartları almalarını sağlayacaktır. Bunun için kişilerden ek gelir belgesi olarak şunlar talep edilebilir:

  • Ev hanımları için eşin çalıştığına dair belge
  • Emeklilik cüzdanı
  • Kira geliri
  • Gelir getiren yatırım
  • Tarla ve ya mahsulden gelen düzenli gelir
  • Satış yaparak elde edilen gelire dair faturalar

Çalışmayan kişilerin ek gelir beyanı yapmaları halinde kredi kartı alabilecekleri gibi başvuruları çeşitli yetersizliklerden dolayı reddedilebilir. Ayrıca ek gelir gösterimi yapamayan kişiler için kredi notu da kredi kartı almayı sağlayacak durumlardandır.

Kredi Kartı Alabilmek İçin Kredi Notu

Çalışmayan ve ek gelir belgesi olarak herhangi bir dayanağı olmayan kişiler için daha önceki kredi ve ya kredi kartı kullanımı gibi durumlardan dolayı oluşan kredi notu bankalar tarafından değerlendirilebilmektedir. Eğer kredi kartı başvurusundan önce herhangi bir hesap kartınızı aktif olarak kullanmışsanız ya da kredi kartı kullanımınız olmuşsa bankalar tarafından size ödemelerinizden dolayı bir kredi notu belirlenmiş olacaktır.

Kredi kartı alabilmek için kara listede yer alan bir kredi notuna sahip olmamanız gerekir. Kredi notunun 1400 ve üzeri olması halinde kişilere bu kart verilebilmektedir. Bunun dışında 1100-1400 arasındaki kişiler riskli grupta sayılmakta ve bankalar bu kişilere düşük limitlerde kredi kartları verebilmektedir.

Kredi notunuz 1100 ve daha altı bir rakam ise kredi kartı almanız mümkün olmayacaktır. 1100 kredi notunun altına düşülmesi halinde bankalar kişileri güvensiz bularak herhangi bir şekilde kredi kartı ve ya kredi hizmeti sunmamaktadır.

Çalışmayanlara Verilen Kredi Kartı Limiti

Çalışmayan ev hanımı ve ya öğrenci gibi kişilerin kredi kartı başvurusu yapması halinde herhangi bir gelirleri olmadığından dolayı kredi kartı limitleri de düşük olacaktır. Maksimum 2000 TL gibi bir limitle açılabilecek olan kredi kartları ek gelir belgesine göre ek geliri az olan ve kredi notu 1100-1400 arasında olan kişiler için daha da düşük miktarda olacaktır. Bazı bankalar 300-500 TL gibi ödemesinde çok büyük sorunların yaşanmayacağı miktarlarda limit sunarken bazı bankalar ise ek geliri yüksek kişiler için 2000 TL limitle kredi kartı verebilmektedir.

Çalışmayanlara Kredi Kartı Verebilen Bankalar

Akbank, Axess exi26

Gelir belgesi sunamayan öğrenciler için Akbank tarafından sunulan bu kredi kartı için online olarak başvuru yapılabilmektedir. 26 yaşın altındaki öğrencilerin faydalanabildiği bu kart chip para kazanma özelliği ile öğrenciler için oldukça avantajlı oluyor. Özellikle taksitlendirme ve ödeme erteleme gibi özelliklerin bulunduğu Axess exi26 ile alışveriş yapılabilmektedir. Ayrıca acil nakite ihtiyaç duyulması halinde nakit avans olarak da belirli bir miktar kullanılabilmektedir.

Ziraat Bankası, Bankkart Genç

Ziraat Bankası KYK burs ve ya kredi alan öğrenciler için faizsiz bir kredi kartı sunuyor. Hem kredi kartı hem de hesap kartı şeklinde kullanılmasının yanında herhangi bir faiz ödemek zorunda kalınmayan bu kart ile alışveriş yapıldığı gibi taksitlendirmelerde yapılabiliyor. Nakite ihtiyaç olması halinde de kullanılabilen bu kart ile internet üzerinden de alışverişler yapılabiliyor.

Finansbank, Cardfinans Go, Cardfinans Emekli

 Cardfinans GO 18-26 yaş aralığındaki kişilere verilebilen bu kart ile alışverişler oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Gençlere özel olarak hazırlanan bu seçenekte taksitlendirme ve harcamaların belirli bir seviyeye gelince durdurulması gibi detaylar bulunmaktadır. Online olarak başvuru yapılabilen bu kartın limitini ise kullanıcı kendisi belirleyebilmektedir.

Cardfinans Emekli kartı emeklilik cüzdanı ile başvurunun yapılabildiği kredi kartı olmaktadır. Gelir belgesi olmayan emekliler için verilen bu kredi kartının kullanılması halinde eczane ve marketlerde çeşitli alanlarda indirimler uygulanabilmektedir.

Garanti Bankası, Bonus Card

İnternet üzerinden yapılacak olan başvurularda hem öğrencilere hem de ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar arasında yer alan Garanti Bankası maksimum 1.500 TL’ye kadar limit imkanı sunuyor. Şubelere giderek de başvuruda bulunulabileceği gibi online başvurularda sonuç daha kısa sürede alınabiliyor. Her harcamada bonus kazanma imkanı ve bu kazançları kullanma imkanı vermesinden dolayı pek çok kişi tarafından tercih edilen Garanti Bonus kredi kartı çalışmayanlar için uygun ödeme seçenekleri de sunuyor.

TEB, ÜniversiTEB Bonus Card- TEB +18 Worldcard

Türkiye Ekonomi Bankası son zamanlarda gençlere ve üniversitelilere sunmuş olduğu kredi kartları ile biliniyor. Öğrencilerin harcamalarında taksit imkanından faydalanabilmesi için sunulan kredi kartlarında düşük miktarda ek ödemeler alınıyor. Taksitlendirmelerde 3-9 gibi vade seçeneklerinin bulunduğu TEB kredi kartları sadece öğrenciler ve gençler için diğer çalışmayanlar içinde kredi kartı sunuyor.

ING Bank

Gelir belgesi olmayan kişilere, kredi notu 1100 ve biraz üzerinde olan kişilere kredi kartı vermesi ile bilinen ING Bank çeşitli kredi kartları sunuyor. Online olarak başvuru yapılması halinde düşük faizli kredi kartları verebilen ING Bank’ta bonus sistemi ile harcadıkça puan kazanabiliyor ve bu puanları harcayabiliyorsunuz. Ayrıca uzun süre ING kredi kartlarını kullanmanız halinde kartınızdaki rütbe artırılıyor. Buna bağlı olarak kart limitinizde de artış meydana geliyor.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle