Askerlik Borçlanmasının Kredi Kartıyla Ödenmesi

SGK tarafından emekli olmak isteyen erkeklerin daha erken emekli olabilmesini mümkün kılan yollardan biri askerlik borcunu ödemesi sayesinde gerçekleşir.

Askerlik Borçlanması

Askerlik Borçlanması

Emekli sandığı, sigorta ya da Bağ-Kur girişi olan bir erkeğin erken emekli olabilmesi için askerliğin borçlanmasını ödemelidir. Askerde geçirdiği günü hesaplayıp, emekliliği yaşayabilmesi için ödenmesi halinde, askerlik yaptığı süreyi de çalışıyor olarak sayılacak ve erken emekli olabilecektir. Emekliliğin gerçekleşmesi için prim gün sayısını doldurmuş olmalıdır. Emekliliğe hak kazanabilmesi için devlet tarafından belirlenen yaşı doldurmuş ama prim olarak süresinde eksik olanların eksik olan günler için yaptığı askerliğin gününü saydırıp, ücretini kendisi ödeyebilir. Asker borçlanmasının yapılacağı yer ve gerekli belgeler şunlardır:

  • SSK (4a), Bağ-Kur (4b), Emekli sandığı (4c) en son çalıştığı şehrin SGK müdürlüğüne başvurması;
  • Kimlik fotokopisi;
  • Yazılı dilekçesi;
  • Askeri şubesinden aldığı, yaptığı askerliğin gün sayısını gösteren belge.

Yukarıda yazdığımız belgelerle birlikte SGK başvuranların ödeyecek olduğu ücretin kazancının asgarisinin %32’si olacaktır. 2018 senesinde askerliği yapanın borçlanma fiyatı gün sayısı ve ücreti şu kadar olmaktadır:

Gün Sayısı Ödenmesi Gereken Miktar (TL)
30 (1 ay) 649.50
360 (1 yıl) 7.794
400 (13 ay) 8.660
540 (18 ay) 11.691
600 (20 ay) 12.990
720 (24 ay) 15.588

Yaşını doldurmuş olan ve emeklik hakkını kazanabilmesi için sadece günü eksik olan kişilerin askerliğinin hepsini saydırmak zorunda değildir. Ne kadar süreye ihtiyacı varsa, kişilerin hesaplamaları ve ücretini yatırmaları yeterli olur. Sadece 60 günden dolayı emekliliği kaçıranlar, 60 günün ücretini ödemesiyle birlikte istenilen günü doldurmuş olacaklar.

Kişilerin eksik olan günlerini askerliğine saydırabilmesi için prim gününün yatmamış olması önemlidir. SSK kapsamında çalışanların, işverenleri tarafından asker olduğu günlerin ücreti yatmazken, Bağ-Kur bağlı olarak sosyal güvencesi olan birinin ise askerlik döneminde primlerini yatırabilirler.

Askerlik Borçlanmasının Ödemesi

SGK müracaat ederek prim borcunu ödemesi için tebligat gelmesi ile birlikte emekliliğe hak kazanabilmesi için ücreti ödemelidir. Prim hesaplanması ile birlikte yurt içinden başvuranların 30 iş günü, yurt dışından başvuranların ise 90 iş günü içerisinde belirtilen tutarı ödemesi gerekmektedir.

Belirtilen süre içerisinde prim ödemesini gerçekleştirmemiş olan birinin başvurusu geçersiz sayılacaktır.

Günü fazla olanların ödeyeceği tutarda fazla olacağından, kişi ne kadar ödeme yaparsa hesaplanarak, hakkı kazanabilmesi için çalıştığı günün üzerine eklenir. Yaş sorunu olmayan, sadece emekliliği yaşayabilmesi için 60 güne ihtiyacı olan biri, 1.298 TL ödemesi gerekirken 649.50 TL ödemesi halinde 30 günlük ücreti yatırmış olur. Bu durumda prim günü olarak 30 gün hizmet ettiği sayılmaktadır.

Askerlik borçlanmasını ödeyebilmek için taksit imkanı herkese tanınmamaktadır. Nadiren askerliğini hizmet günü olarak değerlendirmek için 4 ya da 2 yıllık üniversiteden mezun olduktan sonra, astsubay, subay, komiser, polis memuru olanların askerlik borcunu öderken taksit imkanı sunulmaktadır. Bu meslek grubunda olanların 2 yıl içerisinde belirtilen ücret ödenmelidir.

Askerlik Borçlanması Kredi ve Kredi Kartıyla Ödenmesi

SGK tarafından özel ve devlet bankalarıyla yaptığı anlaşma sonucunda 2011 yılı itibari ile askerlik borçlaması bankalar üzerinden yapılabilmektedir. SGK tarafından tebligat gelmesi sonucunda 1 ay içerisinde peşin olarak yatırılması gerekiyor.

  • Anlaşmalı olan bankaların ATM’lerinden SGK Borçlanma menüsüne girilerek kredi kartıyla ödeme gerçekleştirilmelidir.
  • Kredi kartı sahiplerinin internet üzerinden de yapabilmesine imkan tanımaktadır. Peşin olarak tek seferde çekilir. E-devlet sitesi üzerinden SGK menüsü altında yapılır.

Borcun hepsinin peşin olarak yatırılacak olması nedeniyle, maddi durumu SGK prim borcunu ödemeye yeterli olmaması halinde anlaşmalı olan (Ziraat ve Vakıfbank) bankaları tüketiciye kredi verebilmektedir. Bankaların müşterilerinin emekliliğini alabilmesi için yatırması gereken parayı kredi olarak verebilmektedir. Bankaların sağlamış olduğu bu imkanlar sayesinde kişiler askerliğini kalan günler için hizmet günü olarak saydırıp, prim borcunu alacağı kredi sayesinde yatırabilmektedir. Bankalardan kredi çekmek istiyorsanız, nüfus cüzdan fotokopiniz, gelir belgeniz ve bankalarda bulunan kredi müracaat formu doldurularak kişinin kendisi başvurmalıdır.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle