Hangi Bankalardan Askerlik Borçlanması İçin Kredi Kullanılır?

Askerlik borçlanması kredisi bankalardan kullanılabilen bireysel kredilerdir. Bazı bankalar belli dönemlerde bu borçlanma için kampanyalarda yapabilir.

Askerlik Borçlanması İçin Kredi Başvurusu

Ülkemiz askerlik yapan erkekler bu süre zarfından iş yerinde çalışmadığı için sigorta primleri ödenmez. Askerlik zorunlu bir yaptırım olduğundan dolayı devlet askerlik yapan erkeklere SGK primlerini borçlanma olanağı sunar. İsteyen kişiler bu dönemi geriye dönük toplu şekilde borçlanıp SGK ‘ya yatırabilirken, isteyen kişilerde belli başlı bankalardan kredi çekerek borçlarını ödeyebilmektedir. Askerlik borçlanması ile alakalı kredi imkanları zaman zaman banklar tarafından kampanya şeklinde ortaya çıkar. Hatta bazı bankalar özellikle de devlet bankaları çoğu zaman askerlik borçlanması ile alakalı kredi türlerini bünyesinde barındırmaktadır. Bireysel kredi türleri içinde yer alır. Yani kredi çekim işleminde SGK ile alakalı bir bağlantı bulunmaz. Birçok insan SGK’nın askerlik borçlanması için bir bankaya yönlendirim yaptığını düşünse de bu tarz bir durum yoktur.

Nasıl Hesaplanır?

SGK kapsamında 2008 senesinde yürürlüğe girmiş olan askerlik borçlanmaları ile alakalı alt sınırlar bulunur. Bu asgari ücret tutarının % 32’sine denk gelir. Emeklilik süresinin kısalmasını sağlayan ve prim sayısının artmasına olanak sağlayan bu durum birçok erkek tarafından geriye dönük olarak ödenir. Ödeme yapmadan önce kişi yaşadığı yerin SGK Müdürlüğü’ne giderek gerekli olan evrakları doldurması gerekir. Bu evrakların teslim edilmesinden sonra memur başvuruyu yapar. Yapılacak olan borçlanma senenin ilk 6 ayı ve ikinci 6 ayı şeklinde yapılabilir. 30 günlük ödenecek olan tutar aşağıdaki gibidir. Bu hesaplama şu gün ödenen 2.029,50.-TL tutarındaki asgari ücret üzerinden hesaplanmıştır.

Gün Sayısı

30 gün

Borçlanılacak Tutarın alt limit tutarı

649,44.-TL

 

Borçlanılacak Tutarın üst limit tutarı

4.221,36.-TL

Kredi Olanağı Sunan Bankalar

Geriye dönük askerlik borçlanması yaparak insanlar emeklilik yaşını öne çekebilir ve prim gün sayısını çoğaltabilir. Bunun için belli bir ücretin toplu yatırılması gerektiğinden dolayı herkesin maddi durumu elverişli olmayabilir. Bu durumda bankaların sunduğu bireysel krediler ve yaptıkları kampanyalar içinde bulunan askerlik borçlanma kredileri tercih edilecektir. Krediler özel ve devlete bağlı bankalardan kolaylıkla çekilebilir. Tabii ki çalışan kişi olmak ve kredi puanı açısından sorunlu bir sicile sahip olmamak şartı bulunur

Askerlik Borçlanması Kredileri

QNB Finans bank

QNB Finansbank şubelerine giderek ihtiyacınız olan kredi miktarı ve vadeye göre başvurusunda bulunmanız mümkündür. Hatta kredi başvurusu yapmadan önce müşteri tensilcisinden ne kadar geri ödeme yapacağınız, kredi taksit tutarı ve kesintilerin tutarını da detaylı şekilde öğrenmeniz mümkündür. Faiz oranları kredi kullanılacak olan döneme göre farklılıklar gösterir.

Garanti Bankası

Günümüzün şu anki şartlarında faiz oranları yüksek olsa bile Garanti bankasında oranlar daha düşüktür. Bu oranlar ile işlem yapmak isteyen kişiler kredilerini çekebilir. Özellikle bireysel kredilerde vadesi kısa tutulduğu zaman daha karlı olacaktır.

Halk bank

Halk bank’ın sunduğu kredi mutlu emekli kredisi olarakta bilinir. Bireysel krediler kapsamında yer alan kredide vade çoğu zaman uzun tutulur. Online bankacılık sistemi ile ne kadar taksit ödeyeceğinizi ve geriye ne kadar toplam tutar ödeyeceğinizi öğrenmeniz mümkündür.

Ziraat Bankası

Bankadan kredi almak isteyen kişiler öncelikli olarak toplam SGK’ya ödeyecekleri toplam rakamı belirlemelidir. Bu belirlemeden sonra şubeye giderek emeklilik adı altında ya da normal bireysel kredi kullanımı yapabilir. Emeklilik kredisi yaşı, prim günü ve SGK kapsamında diğer şartları uyan kişilere verilir. Bunun içinde SGK’ dan bu detayları belirten bir yazı alınması gerekmektedir.

Kredi Başvuru Şartları

Askerlik dönemini SGK’ ya borçlanmak isteyen kişiler gelir belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve borçlanma kâğıdı ile birlikte herhangi bir bankaya başvurabilir. Bu sayede erken emeklilik için devletimizin sağladığı imkânlardan yararlanmakta mümkündür. Başvuru yapıldıktan sonra özel bankalarda olumlu ya da olumsuz sonuç 5 dakika içinde belirlenirken devlet bankalarına sonun belirlenmesi 30 dakika kadar çıkabilir. Ardından hemen kredi kullanımı banka müşteri temsilcileri arcılığıyla yapılacaktır. Askerlik döneminin borçlanılması emekli maaşının artması konusunda kıstas olabilmektedir. Emeklilerin aldığı maaşlar 3 dönem içinde var olan hizmetlerin farklı şekilde hesaplanmasıyla belirlenir. En yüksek düzeylerde hesaplama 2000 senesinden öne çalışılan dönemlerdir. Bu süre denk geliyorsa emekli maaşında ciddi düzeyde farklar ortaya çıkabilir.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle