Akbank Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma ve Kapatma

Akbank tarafından sunulan kredi kartlarının internet alışverişine nasıl açtırılacağı, nasıl kapatılacağı hakkında kısaca net bilgileri bulabileceğiniz bir yazı sizi bekliyor.

Akbank Kredi Kartı İnternet Alışverişi

Akbank üzerinden almış olduğunuz herhangi bir kredi kartınız varsa ve onu internet üzerinden alışveriş için kullanamıyorsanız bunun nedeni BDDK tarafından verilen talimattır. 7052 sayılı kurul kartı ile 20 Ekim 2016 tarihinde açıklama yapan kurum bu konuda net bir talimatı bankalara gönderdi. 31 Ocak 2018 tarihine kadar aksi bir talep kullanıcı tarafından gelmediği sürece ülkemizde ki tüm kredi kartlarının online alışverişe kapatılmasına karar verildi. Bunun yapılmasın da tabi belirli bir amaç olsa da eğer isterseniz sizde talimatınızı gerekli şekilde vererek bu durumdan kolayca kurtulma şansına sahip olabilirsiniz. Bunun için gerekli adımları atmak gerekiyor.

Akbank Kredi Kartı İnternet Alışverişi

Akbank Kredi Kartı İnternet Alışveriş Açma

Akbank’ta diğer bankaların yaptığı gibi müşterilerinin mağduriyetini gidermek için gelen bu talimatı gerekli şekilde uygulayarak internet alışverişi özelliğini kapattı. Tabi bunun açtırmak için 31 Ocak 2018 tarihinden önce tüm kullanıcılarına bilgi mesajı iletti. Bu tarihten önce eğer “INTERNET” yazıp 8885 numaraya kısa mesaj atsaydınız tekrar size herhangi bir işlem yapılmadan bu özelliği açtırmış olacaktınız. Ancak bunu yapmadıysanız ve bu tarih geçtiyse artık farklı yöntemleri uygulamanız gerekiyor. Bunun için kullanabileceğiniz farklı yollar vardır.

Akbank Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Kartınızı ile internet üzerinden istediğiniz alışveriş siteden işlem yapmak istiyorsanız kartınızın bu özelliğinin açık olması gerekiyor. Bu açtırmak için Akbank farklı yöntemleri müşterilerine sunuyor. Bu yöntemlerden herhangi bir tanesini tercih ederek sizde interneti kullanmaya başlayabilirsiniz.

  • 444 25 25 müşteri hizmetleri numarasını arayarak burada konuşacağınız temsilciye durumu bildirerek bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.
  • Akbank Direkt uygulaması üzerinden mobil üzerinden de bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz. Kartlarım bölümüne giriş yaptıktan sonra ayarlarınız arasında internet alışverişi açma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Akbank şubelerine giderek de kartınızda ki bu özelliği açtırabilirsiniz. Orada çalışan insanlara bu istediğinizi iletmeniz yeterli olacaktır. Bu üç işlemden bir tanesini tercih ederek kartınızda ki bu özelliği açık hale getirebilirsiniz.

Akbank ve diğer bankalar bu yöntemleri kullanarak müşterilerine alınan kararın uygulanmaya başlamasından itibaren yardım etmeye çalışıyor. Tabi bu yöntemin birde ters tarafı bulunuyor. Yani kartınızı güvenli bir hale getirmek için internet alışverişine kapattırmak isteyebilirsiniz.

Akbank Kredi Kartı İnternet Alışverişe Açma

Akbank Kredi Kartını İnternet Alışverişine Kapatma

Akbank tarafından sunulan yukarıda ki yöntemleri kullanarak kartınızın internet üzerinden alışverişte size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu özelliğe dikkatli bir şekilde kullanmak gerekiyor. Ancak çok sıklıkla kullanmadığınız bir özellikse ve yüksek limite sahip bir kredi kartınız varsa size tavsiyemiz bu özelliği aktif olarak bırakmamanız olacaktır. 444 25 25, Akbank Direkt ya da şubeler üzerinden giderek yukarıda ki istediğinizi rahatça tersine çevirme hakkınız var. Kullanacağınız zaman açtırmak ve diğer zamanlarda kapalı kalmasını tercih etmek günümüz dünyasında en mantıklı kararlar arasında yer almaktadır.

Kredi Kartları İnternet Alışverişine Neden Kapatıldı?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu olan BDDK aldığını karar ile bu özelliğin kapatılmasına karar verdi. Bunun yapılmasında temel bir amaç vardı. Ülkemizde 75 milyon üzerinde kredi kartı bulunuyor ve birçok kullanıcı hayatları boyunca bu özelliği maalesef hiç kullanmıyor. Her kart isteyene de bu işlem öncesinde internet alışverişi açık olarak geliyordu. Bu da kart bilgilerinin online dolandırıcılık yapan kişilerin eline geçmesi halinde beklenmedik ve kart sahibinin haberi olmayan çekimlerin yaşanmasına neden oluyordu. Bu durumdan muzdarip olan çok sayıda kullanıcın mağduriyetini gidermek için uygulamaya alınmış bir kuraldır. Şimdiye kadar da daha güvenli alışveriş için kullanılmaya devam edilmektedir.

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Kapatma

Akbank Axess Kredi Kartını İnternet Alışveriş Açma

Akbank üzerinden sunulan kartlar arasında en çok dikkat çekeni bildiğiniz gibi Axess olarak bilinmektedir. Tüm kart hizmetlerinin temeli bu sistem üzerinden işletilmektedir. Yaş gruplarına, meslek dallarına ve ticaret durumlarına göre ayrılan tüm kartların temelini bu oluşturmaktadır. Sizde banka üzerinden birden fazla kredi kartı kullanıyorsanız dikkatli olmanız gerekiyor. Bu konuda bankanın sayfaları arasında Güvenli Alışveriş konusunun altında bu detay hakkında gerekli bilgi verilmektedir. Bankaların bu sayede müşterilerinin gereksiz işlemlerden uzak durmasını sağlamak istediğini söylemek gerekiyor. Tabi bu özelliği kullanıp kullanmamakta sizin tercihinize bırakılıyor. Bu özelliği sürekli aktif olarak kullanıyorsanız açtırmak için neler yapacağınızdan kısaca bahsetmeye çalıştık. Ancak yüksek kredi kartı limitine sahipseniz ve internet alışverişini sene de birkaç kez kullanıyorsanız bu özelliğin her zaman açık kalması güvenliğiniz açısından çok da doğru bir karar değildir. Bu kararı alırken bankanız ile de fikir alışverişi yaparak en doğru çözüme ulaşabileceğiniz bilmenizde fayda var.


Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...


Hatalı veya yanlış kısımları seçip, Ctrl+Enter basarak bize gönderebilirsiniz.
Yorum ekle